Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Rodiče si často neuvědomují nebo si nechtějí přiznat, že se jejich dítě začíná chovat rozmazleně. Naopak ho brání a v jeho chování ho ještě podporují. Které signály vám ale jasně naznačí, že se vaše dítě nechová úplně nejlépe a vy byste s tím měly...

8 znaků, že máte doma rozmazlené dítě

rozmazlené dítě
zdroj: Getty Images rozmazlené dítě
aktualizováno 30.11.2019, 00:00 | 30.11.2019, 00:00 | doma.cz

Rodiče si často neuvědomují nebo si nechtějí přiznat, že se jejich dítě začíná chovat rozmazleně. Naopak ho brání a v jeho chování ho ještě podporují. Které signály vám ale jasně naznačí, že se vaše dítě nechová úplně nejlépe a vy byste s tím měly něco udělat?

Rozmazlené děti svým chováním obtěžují své okolí a tato vlastnost často komplikuje život i jim samotným. Většinou totiž čekají, že je budou všichni obskakovat, realita ale bývá úplně jiná. Poznejte včas, že se vaše dítě chová rozmazleně a změňte jeho návyky.


1. Rozmazlené dítě se k ostatním lidem chová slušně, ale vám nikdy nepoděkuje


Možná se uklidňujete, že vaše dítě nemůže být rozmazlené, když se k ostatním lidem chová tak hezky a za všechno jim děkuje. Pokud se však stejně laskavě nechová i k vám a všechno, co pro něj uděláte, bere jako samozřejmost, tak to rozhodně není v pořádku. Dítě by mělo být laskavé ke všem bez ohledu na to, jestli jde o cizí lidi nebo rodinné příslušníky. Děti nezapomínají děkovat své matce schválně, ale zkrátka to nepovažují za nutnost. Takové chování však v budoucnu způsobuje problémy v mezilidských vztazích, protože jedinec nebude schopen vyjadřovat vděk těm nejbližším.


2. Nerado se zúčastňuje her, které zahrnují soutěž


Ještě nedávno psychologové radili rodičům, aby své děti nechávali vždy vyhrát a předešli tím traumatu z prohry. Nyní se však doporučuje nechat dítě sem tam prohrát, aby se naučilo vypořádat s tím, že ne vždy je člověk ve všem nejlepší. Právě jednoduché soutěže učí děti prožívat výhry a prohry, které jim připraví i život. Pokud se to nenaučí, tak dítě v dospělosti ponese sebemenší selhání velmi těžce. Takové dítě o sobě snadno začne pochybovat, až bude čelit skutečnému světu, což povede mimo jiné k malému sebevědomí.

 

rozmazlené dítě
(Foto: Getty Images)


3. Dítě nepomáhá ani s nejjednoduššími domácími pracemi


Každý odpovědný rodič by měl ze svého dítěte vychovávat nezávislého člověka. Tříleté děti už si mohou uklízet hračky, pětileté dítě zvládne vypomáhat s menšími domácími pracemi. V deseti letech by dítě mělo umět oloupat brambory. Pokud ale pokusy, aby se dítě osamostatnilo, selhávají, protože se mu nechce nic učit, máte doma rozmazlené dítě. Jestliže dítě nenese žádnou odpovědnost za chod domácnosti, jak později zvládne žít jako dospělý člověk a vypořádat se s e základními dovednostmi?


4. Mluví s vámi jako se svými kamarády


Rodiče rozmazlených dětí svým dětem často nestanoví přísný režim a směr, kterým by se měly ubírat. K takovým rodičům pak děti necítí žádnou autoritu a myslí si, že jsou v rodinné hiearchii na stejné úrovni. Kvůli tomu s nimi jednají neuctivě a domýšlivě.
Rozmazlené dítě má také problém s autoritami obecně, ať už jde třeba o učitele ve škole nebo vedoucího tábora. Rodiče často shazují vinu na všechny kromě svého dítěte. Vychovávat ho ale v přesvědčení, že má vždycky pravdu, rozhodně není zdravé.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Vychovávejte pozitivně, a vaše dítě nebude kňourat
Trestat dítě tělesně nebo ho poslat pryč? Hrubá chyba!
15 rad, jak dítě zbavit strachu


5. Uzurpuje si váš veškerý čas


Rozmazlené dítě na svých rodičích hodně závisí, rádo totiž žije v přesvědčení, že je středobodem vesmíru. Samozřejmě je důležité dětem věnovat hodně času, ale neměly byste zapomínat ani na své potřeby. Když se bude celý váš život točit kolem dítěte, stane se z něj velmi rozmazlená osoba.


6. Nechápe hodnotu peněz


Reklamy mají mnohem větší dopad na dětské myšlení než na dospělé. Je o dost snadnější přesvědčit děti, že něco potřebují, než starší lidi. Proto je důležité je hned v raném věku naučit, jak odolat společenskému tlaku. Upozorněte své děti, že peníze nevznikají jen tak a přání dítěte není důležitější než rodinný rozpočet.

 

dítě a otec
(Foto: Getty Images)


7. Často je znuděné


Roční dítě se dokáže soustředit na jednu věc asi čtvrt hodiny, tříleté dítě by se mělo umět samo zabavit. Jestliže vaše dítě znuděně čeká, až se objeví něco, co ho zaujme, je to známka jisté rozmazlenosti. Jedna studie navíc ukázala, že čím víc hraček dítě vlastní, tím obtížnější je pro něj hrát si s jednou a rozvinout svou kreativitu.

 

8. Nerozumí si s vrstevníky a má pocit, že se k němu chovají špatně


Rozmazlené dítě nechápe, že nemůže od ostatních pořád jen přijímat, aniž by jim poskytl něco na oplátku. Nebere v potaz potřeby druhých a není dost empatické. Kvůli tomu s ním další děti nechtějí kamarádit, což je dítěti nepříjemné. Nerozumí ale tomu, proč se to děje, a tak jednoduše bere jako ty špatné své vrstevníky. Jestliže vaše dítě mezi ostatní nezapadá, popřemýšlejte, jestli za tím nestojí právě rozmazlenost.

 
3 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ivan 17:08 30.11.2019
Nejsem otec, ale mám neteř a to je fracek. Když sem dojede na přespání, stačí mně hodina co tu je a už počítám hodiny do doby než odjede.. rozmazlená, není sní domluva, doma jí nechali rozbít Tv, protože to chtěla udělat. Neposlouchá a hledí jenom pořád do tabletu. A když jsem řekl bráchovi, ať jí někdy zkusí když bude zlobit ten tablet vzít, tak na mně hleděl jak na vola.. prý ona si může dělat co chce. Rozmazlené dítě = rodiče nezvládají výchovu a je jim jedno co jejich dítě dělá, nač ho vychovávat.