Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Vědci už dlouho vědí, že u žen po 35. roce života prudce klesá šance na zplození potomka. Tentokrát se však zaměřili na muže.

Biologické hodiny tikají i mužům! Kdy šance na vlastní dítě mizí?

Těhotenství
zdroj: Thinkstockphotos Těhotenství
aktualizováno 22.03.2018, 16:34 | 22.03.2018, 16:34 | doma.cz

Vědci už dlouho vědí, že u žen po 35. roce života prudce klesá šance na zplození potomka. Tentokrát se však zaměřili na muže.

Mnozí muži, kteří se ještě zdráhají založit rodinu, se často brání tím, že i mnohé hvězdy dokázaly zplodit potomka v důchodovém věku. Ale to, co platí u žen, které odkládají těhotenství příliš dlouho, platí i u mužů. Postarší tatínci jsou tedy spíše výjimkou a neměli by sloužit jako inspirace.

 

Neplodnost dnes postihuje 15 % párů v plodném věku, u poloviny z nich se příčina neplodnosti objevuje na straně muže. Nejnovější studie bohužel prokázaly, že s přibývajícím věkem muže klesá nejen počet spermií a jejich pohyblivost, ale i kvalita ejakulátu. Nízká kvalita spermií může ohrozit nejen vývoj plodu, ale zvyšuje i riziko rozvoje některých onemocnění dítěte v budoucnosti.


Starší muž, mladá žena? Ani to není sázka na jistotu


Výsledky klinických studií ukázaly, že s rostoucím věkem muže se snižuje kvalita jeho ejakulátu – klesá jeho objem, celkový počet spermií, počet pohyblivých spermií i zastoupení morfologicky normálních spermií. Podařilo se také prokázat, že ženám se starším partnerem trvá delší dobu, než u nich dojde k úspěšnému oplodnění.

 

„V jedné studii, která proběhla ve Velké Británii, trvalo oplodnění průměrně 22,5 měsíců u skupiny žen mladších 25 let a jejich partnerů starších 45 let. Oproti tomu stejně staré ženy s partnery mladšími 25 let otěhotněly maximálně do šesti měsíců,“ popisuje bioložka RNDr. Zuzana Krátká, Ph.D. z imunologické laboratoře Centra lékařské genetiky a reprodukční medicíny Gennet v Praze.

 Špatný životní styl se nasčítá

 

Ženy se narodí s jistou zásobou vajíček, které ubývají tím, jak stárnou. V důsledku toho je převážnou příčinou neplodnosti starších žen nárůst abnormálních chromozomů ve vajíčkách. U mužů proces stárnutí ovlivňuje kvalitu spermií, což ztěžuje ženě šanci otěhotnět a zvyšuje riziko potratu.

 

I když muži produkují každý den čerstvé sperma, buňky, ze kterých pocházejí, získávají vlastní mutace a starší spermie nesou více poškození DNA. "Proto si myslíme, že věk muže má pravděpodobně vliv na míru úspěšnosti léčby plodnosti," řekl Raj Mathur, klinický vedoucí pro reprodukční medicínu v Manchester Fertility.

 

Plodnost muže negativně ovlivňují i dlouhodobě nezdravý životní styl (kouření, nadváha, nevyvážená strava, nedostatek pohybu), různá onemocnění (např. infekce močových cest), ale také některé genetické či vývojové vady. U starších mužů mohou mít na plodnost vliv i změny v hladinách hormonů.

 

ČTĚTE TAKÉ:

4 zásadní chyby, které děláte při výchově dětí zřejmě i vy
VÍME, jak má správný otec vychovávat dítě
Bude z něho dobrý táta? Víme, jak to poznáte!

 

Jak se testují spermie?


Ke zjištění kvality spermií se běžně využívá mikroskopické vyšetření, tzv. spermiogram. Může se však stát, že ani při jeho normálních hodnotách nejsou spermie dostatečně kvalitní na to, aby oplodnily vajíčko. Proto je vhodné toto vyšetření doplnit moderními metodami, které zkoumají další vlastnosti spermií.

 

Vedle spermiogramu se dnes například nabízí vyšetření apoptotických, čili odumírajících spermií v ejakulátu. Apoptóza je zcela přirozený proces, během kterého dochází v organismu muže k nezbytnému a bezpečnému odstranění nadpočetných spermií, které neoplodnily vajíčko. Problém nastává v okamžiku, kdy se tento proces nastartuje příliš brzy (např. kvůli infekci) a kvalitních spermií je díky tomu v čerstvém ejakulátu málo. „U 54 % pacientů s patologickým spermiogramem se vyskytuje vyšší počet apoptotických spermií. Stejný problém ale překvapivě postihuje i 17 % mužů s normálním výsledkem spermiogramu,“ prozrazuje RNDr. Krátká. Vyšší počet odumírajících spermií byl prokázán u 37 % mužů starších 40 let.

 

Dalším přínosným vyšetřením, které s tímto procesem souvisí, je stanovení počtu spermií s fragmentovanou DNA. „Pokud je v ejakulátu vyšší počet spermií s poškozenou DNA, pak stoupá riziko vyššího výskytu méně kvalitních embryí po in vitro oplození a také klesá počet těhotenství,“ upřesňuje RNDr. Zuzana Krátká.

 

 

Jaké nemoci dávají dětem starší otcové do vínku?

 

Vyšší věk mužů v době početí může negativně ovlivnit vývoj plodu a také budoucí zdravotní stav dítěte.


* Mezi první onemocnění, která se sledovala u dětí starších otců, patřila achondroplasie, onemocnění, při kterém dochází k růstovým poruchám.


* Některé rozsáhlé epidemiologické studie z poslední doby zjistily, že u dětí otců starších 45 let se více než u dětí mladších otců objevují během života psychické poruchy, např. schizofrenie.
 

* Častější je i výskyt některých vzácných nádorových onemocnění. Jednou z možných příčin mohou být právě méně kvalitní spermie.


* Vědci z Kodaňské univerzity nedávno zjistili, že děti narozené starším mužům mají větší riziko vzniku autismu.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Veneta 10:10 26.03.2018
A proto vzdycky jsem videla ze kdyz dite ma nijaki problem fizicky nebo psychycky ze za to nemuze matka a ten smrad,a proto rikam a doufam ze vsude to zacne platit ze kdyz je potreba pomoc financni na dite at si to ten ktere to stvoril sam postara o to a ne zebrat ot ostatni-Kdyz si sukal si mel mislet jestli se muzes postarat o ten tvor a i kdyz bude nemocni,proste ze vsech smereh musis mislet.