Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Sebevědomí je jeden z nejúžasnějších darů, které mohou rodiče předat svým ratolestem. Zdravé mínění o sobě samém je totiž základem silné osobnosti a ovlivňuje naše jednání.

Bojuje vaše dítě se sebevědomím? Těchto 14 úkolů mu změní život

Rodiče a děti - 1
zdroj: Thinkstockphotos Rodiče a děti - 1
aktualizováno 27.02.2017, 16:41 | 27.02.2017, 16:41 | Doma.cz/tvnoviny.sk

Sebevědomí je jeden z nejúžasnějších darů, které mohou rodiče předat svým ratolestem. Zdravé mínění o sobě samém je totiž základem silné osobnosti a ovlivňuje naše jednání.

Základ sebehodnocení každého člověka má kořeny v dětství. Významně ho ovlivňuje způsob výchovy, jakým je dítě vedeno. Jak vybudovat dítěti zdravé sebevědomí?
 

Carl Pickhardt je úspěšný psycholog a autor patnácti knih, které se zabývají rodičovstvím. Tvrdí, že děti s nízkým sebevědomím mají problém zkoušet nové věci a pouštět se do výzev, protože se bojí selhání. To je může později zkrátit o úspěch v kariéře.

 

Proto, pokud vám záleží na zdravém mentálním vývoji dětí, Pickhardt radí pár triků, které byste měli zapojit do výchovy. Pomůžete jim tak vybudovat si zdravou sebedůvěru.

 

Oceňte snahu

Když dospíváte, je důležité, abyste se naučili, že podstatný není cíl, ale cesta, která vás k němu vede. Učilo se vaše dítě dlouho na důležitý test? A nakonec to nedopadlo podle představ? Nezlobte se. Pochvalte ho za důkladnou přípravu. Nedovolte, aby se někdy cítilo vinné za neočekávané selhání.
 

Podpořte jejich v aktivitách

Pokud se děti rozhodnou pro nějaký sport nebo touží začít hrát na hudební nástroj, měli byste jim vyjádřit podporu. Dětství a dospívání je obdobím, kdy mají zkoušet nové věci. Je to také prostor k tomu, aby viděli, jak se díky tréninku a odhodlání umí posouvat dopředu.


Nechte je řešit problémy podle sebe

Pokud to přeháníte s péčí a snažíte se za děti vyřešit každou maličkost, se kterou se trápí, zastavte se. Takto je samostatnosti nenaučíte. Dovolte jim popálit se na vlastních chybách a vyvinout si sebevědomí v řešení problémů. Neměly by se bát, že jejich vlastní rozhodnutí povede k chybám.
 

Dovolte jim být dítětem

Neočekávejte, že vaše ratolesti se budou chovat zodpovědně a dospělácký. Neobírejte je o jejich dětskou bezstarostnost. Když dítě cítí, že jediné dost dobré chování je takové, kdy se chová podle vzoru rodičů, nerealistické standardy mohou znehodnotit jeho snahu.

 

 

Zvědavost je skvělá

Někdy mohou být nekonečné dětské otázky vyčerpávající. No je důležité, abyste jim věnovali pozornost a neodmítli jejich. Paul Harris z Harvardské univerzity tvrdí, že ptaní se je účinné cvičení pro vývoj dítěte. Podle něj je dobré, když si děti uvědomují, že existují věci, které ještě neumějí. A hlavně, že se nemusí bát na ně zeptat. Díky tomu se pak lépe a rychleji učí ve škole.


Nastavte jim výzvy

Ukažte dětem, že díky dosažení malých cílů se dopracují k velkým úspěchům. "Rodiče mohou vyživovat dětské sebevědomí, pokud jim postupně zvyšují odpovědnosti, s nimiž se musí vypořádat," vysvětluje Pickhardt. Učte je překonávat strach a limity. Podpořte je, například, aby vyzkoušeli jezdit na kole bez pomocných koleček. I taková mála výzva má význam.
 

Kritizujte citlivě


Nic nezlomí dětskou sebejistotu více, než rodičovská kritika. Samozřejmě, že bez užitečných připomínek to nejde. Chcete přece pro děti, to nejlepší. Nikdy však nevytvářejte atmosféru, ve které se budou cítit před vámi nepříjemně, pokud selžou. Neříkejte synovi, že v tom sobotním fotbalovém zápase hrál opravdu špatně. Ani nevíte, jak mu tím ublížíte. Namísto toho vyzvedněte pozitiva a s láskou mu dejte rady, jak se zlepšit.

 

ČTĚTE TAKÉ:

10 rad zkušených matek, jak posílit imunitu u dětí
NEŠŤASTNÁ AMNESTIE: Bojíte se o děti?!
Kam pojedetes dětmi na jarňáky? Naše tipy

 

Naučte je mýlit se

"Ponaučení z vlastních chyb buduje sebevědomí," radí Pichkhart. Ale to se stane jen tehdy, když rodiče vytvoří prostor k tomu, aby se děti mohly mýlit a růst. Nechovejte se příliš ochranářsky. Dovolte jim popálit se a učte je, že chyby jsou příležitostí k tomu, aby z nás udělaly silnější osobnost.
 

Otevřete dveře novým zkušenostem

Rodiče nesou odpovědnost za to, aby ratolestem pomáhali otevřít se novým zkušenostem. Pokud děti přemýšlejí například nad studiem v zahraničí, vyjádřete jim podporu. Vystavujte je novým příležitostem a pomozte jim vykročit do života odvážně.
 

Buďte jim příkladem

Rodič je pro děti hrdinou. Tedy, pokud z nich ještě nejsou teenageři. Proto je učte to, co o životě víte vy. Snažte se jim být vzorem. Ať se ve vašem řízení odráží způsob, jakým na ně chcete působit. Aniž byste vy dosáhli důvěry v sebe samy, děti sebevědomí nenaučíte.

 


 

Neříkejte jim, že se o ně bojíte

"Rodičovské obavy si mohou děti interpretovat jako projev nedůvěry," upozorňuje psycholog. Ukažte jim tedy, že jim věříte natolik, že se o ně strachovat nemusíte.
 

Stůjte při nich, když bojují s nespravedlností

Život není vždy fér. Každý z nás se občas setká s malou nebo větší nespravedlností. Nedovolte, aby se kvůli tomu děti cítily znechucené, zklamané. Vysvětlete jim, že to občas tak chodí a pomozte jim vymyslet řešení.


 

Rodina
(Foto: oficiální zdroj)

 

Nedovolte jim unikat před realitou na internet

"Sebevědomí ve virtuálním světě (ačkoli je důležité) není stejné jako to v reálném světě," vysvětluje Pickhardt a dodává, že bychom neměli nechat děti skrýt se za obrazovku počítače. Místo toho jim zdůrazňujte, jak důležité je investovat do vztahu s reálnými lidmi.


Buďte autoritativní, ne však velmi přísní

Když jsou rodiče příliš přísní nebo nároční, dětské sebevědomí může být narušeno. Je podstatné, abyste ve výchově dítěti dávali dostatečný prostor a přistupovali k němu s dávkou tolerance.

 
1 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Kočka 16:31 08.07.2019
Mňau