Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Cestování s dětmi se může rychle změnit na ne dvakrát příjemné dobrodružství. Stačí nuda ze zdlouhavé jízdy, banální nevolnost nebo průjem a budete mít ještě před začátkem dovolené chuť se otočit a hned vrátit domů.

Cestujete s dětmi? 12 důležitých tipů, které musíte znát

Cestování s dětmi
zdroj: Getty Images Cestování s dětmi
aktualizováno 28.06.2018, 16:07 | 28.06.2018, 16:07 | doma.cz

Cestování s dětmi se může rychle změnit na ne dvakrát příjemné dobrodružství. Stačí nuda ze zdlouhavé jízdy, banální nevolnost nebo průjem a budete mít ještě před začátkem dovolené chuť se otočit a hned vrátit domů.

Obrňte se trpělivostí a našimi tipy, se kterými budete trochu lépe vybaveni na případné nepříjemnosti).


PŘED CESTOU


Před cestou zajděte k lékaři


Abyste měli jistotu, že vy i vaše děti máte pro plánované destinace všechna potřebná očkování, je vhodné před delší cestou navštívit praktického lékaře. Cestovat s dětmi lze dle pediatrů již od 3 měsíců, kdy má dítě za sebou první povinné očkování. Volba cílové destinace pak vždy záleží především na odvaze rodičů a aktuálním zdravotním stavu dítěte. „Kvůli širokému spektru nákaz, na které lze při cestování narazit, se však do 2 let věku dítěte doporučuje volit spíše destinace, jež jsou podnebím a životním stylem blízké střední Evropě. Ideální jsou tak evropské destinace, rodiče se ale nemusejí bát vzít dítě ani na Kanárské ostrovy nebo jiné evropské ostrovy. Návštěvu exotických zemí by pak měli rodiče menších dětí dobře zvážit,“ říká praktický lékař pro děti a dorost Stanislav Spurný.

 

Vedle toho vám lékař může poradit s vybavením lékárničky a eventuálně předepsat léky na předpis. V lékárničce by každopádně neměly chybět základní léky pro případ první pomoci, jako jsou obvazy a náplasti, pinzeta, nůžky, dezinfekce, teploměr, analgetika, masti na rány a štípnutí hmyzem nebo na úžeh, kapky do očí i uší, léky na průjem a nevolnost a širokospektrální antibiotika, která ovšem konzultujte se svým lékařem.


Máte adekvátní doklady?


Důležité je zajištění platných dokladů nejen pro vás, ale také pro dítě. „Dnes musí mít vlastní doklady i malý kojenec, zapsání dítěte do občanského průkazu rodiče již nestačí. Při cestování do většiny evropských zemí je tudíž nutné sjednat dítěti vlastní občanku, při cestách do vzdálenějších destinací pak potřebuje pas,“ upozorňuje Michal Tůma z cestovní agentury Iniva. „Vyřízení dokladů může trvat až 30 dní, je tedy vhodné myslet na to s dostatečným předstihem,“ dodává Tůma.

 

Anketa
Chystáte se na zahraniční dovolenou s dětmi?
 

 

Nezapomeňte se pojistit


Pro cesty do zahraničí je pro případ úrazu nebo nemoci vhodné mít cestovní pojištění. „Úrazové pojištění nestačí, je třeba si sjednat také cestovní pojištění. To kryje hlavně léčebné výlohy, které vzniknou pojištěnému v důsledku onemocnění nebo úrazu během dovolené v zahraničí. Platí se z něj ambulantní i nemocniční ošetření, léky, zdravotní pomůcky, transport. Z úrazového pojištění se platí odškodnění za trvalé následky úrazu, tedy za omezení/handicap, který úrazem vznikne v ČR i v Evropě, nikoli však samotná léčba nebo záchrana,“ vysvětluje Eva Svobodová, mluvčí pojišťovny Uniqa. „Nespoléhejte jen na průkaz veřejného zdravotního pojištění. Ten sice platí v zemích EU, nicméně zaplatíte lokálně běžnou spoluúčast a ta je zpravidla podstatně vyšší než v ČR. S cestovním pojištěním máte pokrytí nezbytných nákladů bez spoluúčasti,“ dodává Svobodová.


V případě dětí zvažte kombinaci nejen pojištění léčebných výloh a úrazového pojištění, ale také pojištění odpovědnosti za škody. „Na odpovědnost za škodu lidé často zapomínají, nicméně tato složka je nesmírně důležitá. Chrání rodiče v případě, že dítě způsobí někomu úraz nebo rozbije či poškodí cizí majetek,“ vysvětluje Ivana Buriánková, tisková mluvčí České pojišťovny.

 

Balení na dovolenou
(Foto: Getty Images)

 

Dokumenty a doklady si pečlivě uschovejte


V případě lékařského ošetření si schovejte všechny doklady o léčení a platbách v cizině a co nejdříve po návratu je předejte své pojišťovně. Co se týče cestovních dokumentů, ty mějte ideálně v kopii uložené ve vašem e-mailu. V případě jejich ztráty tak k nim vždy budete mít přístup.

 

BĚHEM CESTY


Nevolnost může nastat i při cestě


Mnoho dětí postihuje cestovní nevolnost, kterou může podpořit zejména dlouhá cesta v kombinaci s klikatými silnicemi. Pomoci může sledování okolí spolu s rodiči, které děti zároveň zabaví. Před cestou by se neměli konzumovat obtížně stravitelné potraviny (řízek, pizza atp.) a mléčné produkty. Na cestu je ideální lehčí svačinka jako třeba ovoce. Při jízdě také nezapomínejte na pití. Pokud by se dostavila nevolnost, mějte s sebou příslušné léky, speciální žvýkačky či lízátka proti nevolnosti nebo můžete využít placebo efektu, například podáním hroznového cukru.


Pokud nepříjemný pocit na zvracení nebo nutkavá potřeba na močení přeci jen zvítězí a musíte okažitě zastavit i v hustějším provozu, myslete na zásady bezpečnosti, abyste neohrozili děti, sebe ani okolí. Než vystoupíte z auta, nezapomeňte zapnout blikačky. A pamatujte na zásadu číslo jedna – dítě vždy vystupuje do krajnice vozovky, nkdy mu nedovolte vystoupit směrem do vozovky. „Pokud máte v autě ještě mladší dítě a žádný další dospělý už s vámi nejede, ujistěte se, že děcko ví, že nesmí sao vystoupit. Anebo raději uzavřete dveře pojistkou,“ radí Štěpánka Štrougalová, zkušená maminka 4 dětí.


ČTĚTE TAKÉ:

Chystáte se koupit letos dovolenou ve slevě? 10 rad, které Vám přijdou vhod!
Plánujete rodinnou dovolenou? Nevěnujte se jenom dětem, ale i SEXU
Plánujete dovolenou v Egyptě? 6 triků, jak nenaletět


Vláčky plné zábavy


Pohodlnější a méně pracné pro dospělé a svobodnější pro děti je ve srovnání s autem cestování vlakem. I při delší jízdě máte možnost vstát, protáhnout se nebo se projít uličkou. „Nikdy však děti nepouštějte samotné,“ připomíná Štěpánka Štrougalová. „I když dnešní vlaky mají všelijaká elektronická zajištění, není radno podceňovat nebezpečí úrazu. Koneckonců ve vozech je i spousta tlačítek lákajících děti k vyzkoušení. Ovšem jedno takové nevinné zmáčknutí vás může přijít na spoustu peněz při placení pokuty…“ V moderních soupravách jsou dokonce speciální dětská oddělení vybavená přebalovacím pultem, ale i hračkami a stavebnicemi. Navíccestujete v kolektivu rodičů s dětmi, kterým nebude vadit větší hlučnost vašich potomků.


Cestování letadlem


Odborníci letadlo na delší vzdálenosti vřele doporučují i rodinám s dětmi, děti let snášejí lépe než zdlouhavé cesty v autě. Letecké společnosti navíc vychází rodinám s malými dětmi vstříc. Obvykle mají přednost před ostatními cestujícími, a proto se nemusíte obávat stresu při čekání ve frontách. Pokud můžete, upřednostněte noční let. Máte větší šanci, že dítě usne a i vy si tak budete moci odpočinout. „Při výběru míst v letadle doporučuji rezervovat sedadla v první řadě, kde budete mít víc místa pro věci nebo u okénka, tam se zas dítě zabaví sledováním okolí,“ doporučuje Josef Trejbal, ředitel portálu Letuška.cz.


Při cestování letadlem byste neměli zapomínat na pohodlné a teplé oblečení. Zvláště u malých dětí je kvůli možnému nachlazení důležitá také pokrývka hlavy. Během vzletu a přistání je dobré mít u sebe něco k pití, žvýkačku nebo bonbon, které pomáhají vyrovnat tlak v uších. Pokud cestujete dál a cestou tak dojde ke změně časového pásma, děti této změně sice brzy přivyknou, ale v prvních dnech by měly více spát.

 

Cestování s dětmi
(Foto: Getty Images)


NA DOVOLENÉ


Dbejte na hygienu


Protože si malé děti rády a často sahají na obličej, je důležité pravidelné mytí rukou. Také při jezení a pití byste měli být opatrní. Zejména v zahraničí pijte pouze balenou vodu a raději se vyhněte kostkám ledu v drincích. Pokud máte zajištěné jídlo formou bufetu, jezte pouze vařené jídlo, saláty a loupané nebo krájené ovoce raději vynechte.


Chraňte se před sluncem


Na pláži a v horách je důležité mít (nejen) pro děti dobrý opalovací krém a dostatečné množství pití. Pro ty nejmenší je vhodný opalovací krém s minerálním filtrem. Děti byste před sluncem měli chránit také pokrývkou hlavy, slunečními brýlemi a vhodným oděvem. Polednímu slunci je nejlepší se zcela vyhnout. Pokud by se děti i přesto spálily nebo dostaly úžeh, jako první pomoc jsou ideální chladivé obklady nebo krémy. Pochopitelně by také měly být schované ve stínu.


Co dělat při žahnutí medúzou nebo šlápnutí na ježka


Jed medúz může při styku s kůží způsobit velmi bolestivé kožní reakce. Pokud se děti v moři dostanou do kontaktu s medúzou, měly byste je okamžitě vyvést z vody ven. Postižené místo opatrně očistěte mořskou vodou nebo octem. Sladká voda a dezinfekce mohou zranění naopak zhoršit. Zbytky chapadel medúzy můžete z kůže odstranit pomocí písku. Postiženou oblast pak několik dní ošetřujte octovým zábalem, ledem či chladící mastí. Pokud by se začaly projevovat závratě, nevolnost nebo dýchací obtíže, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.
Osten mořského ježka je nejlepší co nejdříve odstranit pomocí pinzety a ránu pečlivě vydezinfikovat. V případě bolesti jsou na místě analgetika.

 

Na pláži
(Foto: Getty Images)


Štípance nepodceňujte


Opatrní byste měli být i při štípnutí hmyzem. Děti si štípance rády škrábou, což však postižené místo může jen zhoršit. Štípanec proto ošetřete vhodnou mastí, v případě otevřené rány ji vydezinfikujte. Před otravnými komáry se lze chránit pomocí repelentů a moskytiéry. Hlídejte i případnou pozdní reakci ve formě kruhového zarudnutí okolo vpichu nebo místa vyjmutí žihadla, popřípadě klíštěte. Nastane-li, vyhledejte lékaře, pravděpodobně bude potřeba nasadit antibiotika jako prevenci závažnější choroby.


SOS náramek


Nechceme malovat čerta na zeď, ale děti se občas někam zaběhnou. Pro tyto případy jim pro jistotu můžete dát cedulku, tzv. SOS náramek s jejich jménem a kontaktními údaji na vás jako rodiče. Toto jednoduché opatření stačí využívat alespoň ve městech, na nádraží či letišti, kde se vyskytuje větší množství lidí. Větší děti by si již měly zapamatovat jméno hotelu, ve kterém bydlíte.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Aleš 23:43 28.08.2019
Podle mého názoru dost užitečné rady. Souhlasím teda hlavně s tím cestovním pojištěním. To je v dnešní době nezbytnost. Zvlášť pokud člověk cestuje s dětmi do zahraničí. My to třeba s cestovním pojištěním děláme tak, že vždy když se chystáme někam do zahraničí, tak prvně mrknu na https://www.porovnej24.cz/cestovni-pojisteni která pojišťovna nabízí cestovní pojištění nejlevněji a podle toho vždy vyberu.