Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Nejen my dospělí hltáme dění na olympiádách a sportovních mistrovstvích. I děti si mezi reprezentanty hledají vzory a nejeden z nich sní o tom, že z nich vyroste další hvězda českého sportu. Cesta k úspěchu je však náročná. I finančně.

Chcete doma malého Jágra nebo Koukalovou? Pozor na časté chyby

Malý hokejista
zdroj: Getty Images Malý hokejista
aktualizováno 24.09.2018, 18:40 | 24.09.2018, 18:40 | doma.cz

Nejen my dospělí hltáme dění na olympiádách a sportovních mistrovstvích. I děti si mezi reprezentanty hledají vzory a nejeden z nich sní o tom, že z nich vyroste další hvězda českého sportu. Cesta k úspěchu je však náročná. I finančně.

V dnešní době mají rodiče na výběr hned z několika možných sportů pro své děti. "Důležité však je, aby sport bavil především děti, nejen jejich rodiče. Ti by měli odhadnout možnosti svého potomka a podporovat ho," radí Daniela Pavlíčková, trenérka atletické přípravky na Jižním Městě. Rodiče rovněž často na děti přenáší své nenaplněné ambice, což také není dobře.

 

Nechte děti řádit

 

Podle odborníků potřebují děti do určitého věku čistě všeobecnou pohybovou průpravu, při které se nepřetěžují žádné partie těla. Rodiče by podle nich neměli ze svých dětí chtít za každou cenu vychovat nové Jágry nebo Kvitové, ale měli by dbát na to, aby je pohyb bavil a získaly k němu lásku na celý život. Plochonoží, svalové dysbalance, vadné držení těla, skolioza – to jsou následky, k jejichž vzniku vede právě brzká sportovní specializace. Dětem pak rovněž chybí spontánnost a radost z pohybu.

 

Jaké kroužky navštěvují děti ceberit? Podívejte se na reportáž:

 

 

Škola ukáže pravdu

 

Některé děti se v podstatě začínají hýbat až v době školní docházky, kdy rodiče vnímají, že by dítě mělo mít nějakou pohybovou aktivitu, a tak ho přihlásí do nějakého kroužku. Až tam se ukáže, že nezvládají všeobecné pohybové dovednosti, jako je házení míčem, skákání snožmo nebo kotoul. “Zní to triviálně, ale takové věci dnes děti často vůbec neumí. To, že se dítě dříve vůbec nehýbalo, poznáme často podle toho, že špatně chodí, běhá, má špatnou koordinaci pohybů,” podotýká Jitka Literová, manažerka projektu Děti na startu. Nejen, že se pak dítě stydí, cítí se mezi ostatními dětmi nešikovné, nejisté, horší, často je již potřeba konzultace s fyzioterapeutem, aby se zažehnalo dalšímu zhoršování a chybnému vývoji.

 

Žebřiny
(Foto: oficiální zdroj)

 

Proto je ideální, když rodiče děti vedou k pohybu co nejdříve, nejlépe už při cvičení kojenců a batolat pod odborným dohledem, následné sportovní kroužky jsou dnes již pro děti od čtyř let. Pro školáky jsou pak mimoškolní pohybové aktivity nutnost.

 

“Děti se dostanou do lavic, začíná posturální náročnost (požadavek na vzpřímené držení těla), dlouhé hodiny sedí a také výšky lavic a židlí často nejsou pro všechny ideální. Řešením je stejnoměrné posilování a protahování svalů při všeobecné pohybové přípravě, a ne jejich asymetrické zatěžování, jak je tomu u sportů s jednostrannou zátěží,“ doporučuje fyzioterapeutka Andrea Hašková.

 

Děti a sport
(Foto: oficiální zdroj)

 

Bude fotbalista, jako táta


Pokud má dítě sportující rodiče, je vedeno často k takové sportovní aktivitě, kterou provozují právě oni. „Zpravidla se jedná o specializované sporty, které jsou většinou více zaměřeny na výkon, než na budování lásky k pohybu,” varuje Jitka Literová. Také vnímejte, zda se dítě sportu věnuje proto, že se vám chce zavděčit a sdílet s vámi něco, co těší vás, nebo zda má ze zvolené aktivity samo radost.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Co po škole? Kroužky, které budou vaše děti bavit!
Přihlaste dítě na kroužky: Příspěvky můžete získat od státu!
Máte doma otesánka? Tři prohřešky rodičů na dětech
15 tipů, jak se hýbat s dětmi, když je venku ošklivo

 

Tlak na výkon ani soutěživost dětem neprospívá

 

Cílem všeobecné sportovní přípravy je, aby děti získaly obratnost, rychlost, sílu a hlavně, aby se naučily ovládat své tělo - uměly správně běhat, dělat kotrmelec, skákat, padat, nebály se míče – tedy zvládaly dovednosti, které tvoří nezbytný základ pro jakoukoliv sportovní činnost.

 

Víš, co to stálo peněz?

 

Ať už se rozhodnete dát své dítě na jakýkoliv sport, budete potřebovat nakoupit alespoň nějaké vybavení. Ceny toho základního se však rapidně liší sport od sportu. Proto je dobré a výhodné, aby dítě u sportu nějaký čas vydrželo. Před samotným zapsáním do oddílu nebo kroužku vřele doporučujeme promluvit s dítětem o jeho představách. Nastavení pravidel často usnadní průběh, a předejdete tak budoucím hádkám. Jestliže máte pochyby o jeho zanícení pro sport již na začátku, zkuste ho společně nejprve vyzkoušet, než se pustíte do nakupování často nákladného sportovního vybavení. Leckde ho lze i zapůjčit.

 

Rodinné finance - 3
(Foto: Profimedia)

 

Například hokej patří k u nás nepopulárnějším sportům a mít doma malého Jágra je snem nejednoho hokejového fanouška. Asi se nebudete divit, ale jedná se o jeden z finančně nejnáročnějších sportů. Hokej je náročný nejen finančně (i když řada klubů láká malé sportovce a jejich rodiče na možnost si vybavení zapůjčit za zlomek ceny, jinde zas počítejte s nemalým příspěvkem na klub), ale také časově. Většina dětí s ním začíná už v předškolním věku. V tomto případě trénují minimálně dvakrát týdně. Na 1. stupni ZŠ je pak třeba už počítat se třemi nebo čtyřmi tréninky týdnu a jedním víkendovým utkáním. Na 2. stupni pak děti trénují každý den a k tomu mají jeden víkendový západ, obvyklá jsou i pravidelná soustředění (která rovněž stojí tisíce korun).

 

Ceny nového dětského hokejového vybavení:

Hokejový hráč (dětská kategorie)
Helma+ochranná mřížka 1500 – 4000 Kč
Nárameníky 500 – 1500 Kč
Chrániče loktů 350 – 1200 Kč
Chrániče holení 1000 – 3000 Kč
Hokejové kalhoty 800 – 1800 Kč
Hokejové rukavice 750 – 1500 Kč
Brusle 1500 – 3500 Kč
Hokejka 700 – 2000 Kč
Další příslušenství (taška, stulpny, dres, spodní vrstva, suspenzor, atd.) 1500 – 3000 Kč


CELKEM 8600 – 21500 Kč

Brankář (dětská kategorie)
Maska 4000 – 6000 Kč
Lapačka 2000 – 4000 Kč
Vyrážečka 1000 – 3000 Kč
Betony 3000 – 7000 Kč
Brankářská vesta 2500 – 4500 Kč
Brankářské kalhoty 1000 – 4000 Kč
Brankářské brusle 4000 – 5000 Kč
Brankářská hokejka 600 – 2000 Kč
Další příslušenství (taška, stulpny, dres, spodní vrstva, suspenzor, atd.) 1500 – 3000 Kč


CELKEM 19600 – 38500 Kč


Velký boom v posledních letech v České republice zažívá biatlon. Jméno Gábiny Koukalové znají i děti na základní škole. Kluby jásají, že jim stoupá počet mladých sportovců. Avšak i tento zimní sport není zrovna ten nejlacinější. „Stejně jako u ostatních sportů, ke kterým je potřeba hodně specifické vybavení, tak i biatlonové oddíly nabízí například možnost zapůjčení zbraně. Největší náklady u malých biatlonistů mají rodiče na soustředění, které může vyjít až na dvacet tisíc korun,” upozorňuje Ondřej Nosek, finanční specialista společnosti Zonky.

 

Ceny vybavení:

výbava (do 14ti let) 2 000 Kč
výbava (starší děti) 15 000 Kč
obuv 1 500 - 3 000 Kč
kombinéza 2 000 - 3 000 Kč
příspěvky 3 000 Kč
soustředění 10 000 - 20 000 Kč


Ať už se rozhodnete přivést své dítě na jakýkoliv sport, je důležité, abyste jej podporovali, ale na druhou stranu zbytečně nestresovali. Sport má být pro děti koníček, ne cesta ke slávě. Jágr i Koukalová jsou totiž výjimeční sportovci, kteří se nerodí každý den.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře