Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Maminka tříměsíčního synka Rebecca Tafaro Boyer před svým facebookovým příspěvkem nedávno upozornila na jednu drobnou chybu, kterou může snadno udělat kdokoli z nás.

Dítěti na obrázku jde o život! Poznáte, co je špatně?

Autosedačka
zdroj: Getty Images/ Facebook Autosedačka
aktualizováno 04.08.2018, 00:00 | 04.08.2018, 00:00 | doma.cz

Maminka tříměsíčního synka Rebecca Tafaro Boyer před svým facebookovým příspěvkem nedávno upozornila na jednu drobnou chybu, kterou může snadno udělat kdokoli z nás.

Jízda jejího manžela, která mohla skončit katastrofou, ji inspirovala k sepsání facebookového příspěvku, který doslova obletěl celou Ameriku.

 

Všechno to začalo nevinně - fotkou, kterou ji zaslal její manžel, předtím než vyjel autem nákup, spolu s jejich 3měsíčním synkem, kterého posadil do autosedačky. Rebecca, jakožto "přehnaně starostlivá matka" okamžitě zareagovala na zaslanou fotografii odpovědí, že pásy na autosedačce nemá jejich syn pořádně utažené a nejsou umístěné tam, kde by je měl mít: zapínací klips má být na hrudníku, nikoli na bříšku.

 

viral - 1
(Foto: facebook)


Tato zdánlivě drobná chyba mohla způsobit katastrofu, kdyby ji její chápavý manžel neposlechl a neprovedl ještě před cestou nápravu. O 15 minut později jí volal a vyděšeným hlasem jí vyprávěl o autonehodě, která se zrovna stala. Přestože auto bylo na odpis, jejich 3měsíčnímu synkovi se naštěstí vůbec nic nestalo - a to jen proto, že měl pořádně utažené pásy. A prý se dokonce ani neprobudil.

 

Příběh: nehoda
(Foto: facebook)


Po prodělaném šoku a zároveň radosti, že se nestalo nic vážného, Rebecca Svou zkušenost okamžitě nasdílela na Facebook.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Varování! Tuhle chybu dělá na dětském hřišti většina rodičů

Krádež kočárku, bohužel nic neobvyklého! Jak se bránit?

V 5 letech bojovala s těžkou nemocí. Marně! Co pro ni rodiče udělali v posledních chvílích života vás dojme
 


"Ani si nechci představovat, co by se stalo tak malému dítěti, kdyby nemělo dobře utažené pásy," napsala Rebecca o děsivé zkušenosti na svém Facebooku. Díky velké a těžké hlavičce by se z takto zapnutých pásů mohlo dítě snadno uvolnit a v důsledku prudkého nárazu vylétnout - a smrtelně se zranit.

 

Příběh: nehoda
(Foto: facebook)

 

Její příspěvek během jediného dne sdílěly tisíce dalších matek. Svou nasdílenou zkušeností tak novopečená maminka dost možná zabránila dalším potencionálním nehodám.

 

Tipy pro spolehlivost autosedačky:

* Malý pasažér musí být za jízdy vždy připoutaný. Povinnost cestovat v autosedačce u nás mají děti do 12 let a do výšky 150 cm.

 

* Při letních cestách myslete na pravidla, která mohou zahraniční země požadovat navíc. Třeba populární Chorvatsko. „Děti tu do 12 let nesmějí sedět na předních sedadlech. Pokud cestují vzadu, musí mít vhodnou autosedačku nebo podsedák určený pro jejich věk a váhovou kategorii,“ vysvětluje Lukáš Fiala ze společnosti Britax Römer, výrobce autosedaček a dětských kočárků.

 

* Výběr autosedačky by měl vždy zohledňovat bezpečnostní normy, ale i hmotnost, výšku a věk dítěte. "Kvalitní autosedačka by měla být vybavena tříbodovými bezpečnostními pásy, před bočním nárazem by měly ochránit boky s polstrováním, vypolstrovaná by měla být i opěrka hlavy,“ radí Lukáš Fiala z e-shopu s dětským zbožím Funbaby.cz.

 

* Pro upevnění sedačky v autě je ideální takzvaný systém isofix. "Umožňuje sedačku připevnit přímo ke karosérii automobilu bez použití bezpečnostních pásů. Tím rodiče dítěti zajistí maximální stupeň bezpečí v případě nehody,” dodává Fiala.

 

* Malé děti jsou stavěné jinak než dospělí, mají v poměru k tělu velké hlavičky, ale záda a krční páteř ještě nejsou dostatečně vyvinuté. Bezpečnější je proto pro ně protisměrném cestování, ideálně až do věku čtyř let. Jestliže je autosedačka připevněna proti směru jízdy, slouží totiž zároveň jako ochranný štít, který absorbuje každý náraz. Kolizní testy ukázaly, že u autosedaček připevněných proti směru jízdy (nabízí je například norská značka BeSafe), je tlak na krk dítěte pětkrát nižší než u autosedaček poutaných po směru jízdy.
 


Dejte si i vy pozor při pásání dětí a dodržujte bezpečnostní zásady. Zdánlivě drobné chyby mohou způsobit nehodu, jejíž následky už nikdy nepůjdou napravit.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře