Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Škola už je skoro tady, ale vašemu dítku se tam moc nechce? Jistě, málokterému školákovi se do toho ústavu po volnem nabitých prázdninách chce. Co ale dělat, když už jeho neochota přesahuje meze? Mohlo by snad jít i o něco víc, než pouhou lenost?

Co dělat, když se dítěti nechce do školy?

Čtenářka
zdroj: Thinkstockphotos Čtenářka
aktualizováno 29.08.2018, 17:09 | 29.08.2018, 17:09 | Karolína Šimečková

Škola už je skoro tady, ale vašemu dítku se tam moc nechce? Jistě, málokterému školákovi se do "toho ústavu" po volnem nabitých prázdninách chce. Co ale dělat, když už jeho neochota přesahuje meze? Mohlo by snad jít i o něco víc, než pouhou lenost?

Šikana je velice závažný problém, který bohužel trápí čím dál tím víc dětí. Může jít o to, že má tmavší barvu pleti, je z chudších poměrů, ale i naopak pokud je příliš bohaté či chytré. O tom, že je šikana problém číslo jedna, jasně hovoří i statistiky Sdružení Linky bezpečí. Zatímco v roce 2000 byla na Lince bezpečí věnována tomuto tématu 2 % hovorů, v roce 2013 šlo o 4 % všech telefonátů. Za období let 2000 - 2013 se jednalo v průměru o 3,5 % všech přijatých hovorů. To je v přepočtu do absolutních čísel 27 158 telefonátů.


Jak ale zjistit, kdy se vašemu dítěti děje něco podobného? Odpovědi naleznete v následujícím článku.


1. Hledejte příčinu


Pokud se vaše dítě návratu do školy obává, možná ji má spojenou s nějakým nepříjemným zážitkem či konkrétní osobou. Sedněte si s ním na chvilku a zkuste zjistit, v čem je problém. Nechte ho popsat, jak vypadá jeho obvyklý školní den, kolik tam má kamarádů, co mu dělá radost a co mu naopak dokáže školu zprotivit. Snažte se mu dodat pocit, že se vám může svěřit se vším, i kdyby to měla být hloupá maličkost. Jenom tak dítě dostane pocit úplného komfortu a může se rozpovídat i o závažnějších problémech.

 


2. Spolužáci


Jak vychází se svými spolužáky? Má ve třídě hodně kamarádů, nebo o tomto tématu zaraženě mlčí? Díky takovému povídání máte velkou šanci odhalit pravý důvod, proč se vašemu dítěti do školy nechce. Opět mu musíte dát pocit, že vás to doopravdy zajímá. Jak se v kolektivu cítí a jestli ne moc dobře, proč? Pokládejte jednoduché otázky a nechte mluvit pouze jeho. Zodpovědnost za vztahy se spolužáky by měla zůstat na dítěti, to ale neznamená, že mu nemůžete pomoci s nastavením pomyslného zrcadla. Podíval se na situaci ze všech možných úhlů? Pokud ne, pomožte mu s tím. Buďte ale opatrní, pokud by vaše dítě vycítilo, že jeho pocity jakkoli snižujete, mohlo by se opět uzavřít.

 


3. Jděte mu příkladem


Děti často vnímají školu jako svoji práci. Ukažte mu, že vás ta vaše baví a těšíte se do ní. Tím, že mu ukážete správný příklad, ničemu neuškodíte a možná se tak budete doopravdy těšit víc. Mluvte s ním o své práci otevřeně, ať vidí, že je normální mít trému před písemkou nebo se naopak těšit na zajímavý výlet. Díky tomu budete mít bližší vztah a vaše dítě se nebude cítit nervózní ohledně sdílení svých myšlenek ze školy.

 

ČTĚTE TAKÉ:
Jak připravit prvňáčka na to, že je škola za dveřmi
Co hrozí dětem, které se baví nahlašováním bomb?
10 rad zkušených matek, jak posílit imunitu u dětí


4. Pomoc ve správnou chvíli


Zjistili jste příčinu trápení? Zkuste vymyslet, jak z téhle situace ven. Ne vždy je nutná změna chování, někdy stačí odlišný úhel pohledu. Cesta k nalezení společného řešení nemusí být snadná, hlavní ale je, aby vaše dítě vědělo, že ho budete mít rádi, ať se rozhodne jakkoliv. Pokud by se jednalo o závažnější problém, který nepůjde vyřešit domluvou, neváhejte kontaktovat třídní učitelku, pedagogicko-psychologickou poradnu nebo psychologa.


Máte další tipy, jak dětem usnadnit návrat do školních lavic?

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře