Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Matky samoživitelky jsou tak trochu fenoménem dnešní doby. Není to jen o tom, že si žena vystačí sama nebo má víc možností, jak své dítě vychovat bez mužské opory. Spousta mužů totiž od zodpovědnosti jménem otcovství uteče a nechá ženu s malým dít...

Co když chce znát dítě rodiče, který ho opustil?

Ulice- Jana
zdroj: Nova.cz Ulice- Jana
aktualizováno 04.12.2019, 00:33 | 04.12.2019, 00:33 | doma.cz

Matky samoživitelky jsou tak trochu fenoménem dnešní doby. Není to jen o tom, že si žena vystačí sama nebo má víc možností, jak své dítě vychovat bez mužské opory. Spousta mužů totiž od zodpovědnosti jménem otcovství uteče a nechá ženu s malým dítětem, aby si poradily samy. Jak se však zachovat, když dítě vyroste a chce znát osobnost rodiče, který od něj odešel?

Abychom nekřivdili mužům, existuje také spousta žen, které se po porodu vzdají mateřství a nechají svého partnera, aby se o dítě postaral. Ať už je to jakkoliv, takovéto poloviční rodiny jsou dnes velmi časté. S přibývajícími roky však dítě začíná být čím dál tím víc zvědavější. Přestože se jeden z rodičů rozhodl ho ze svého života vynechat, jeho potomek chce svého otce nebo matku poznat. Podobná situace potkala také Janu z Ulice. Ta vyrůstala s matkou, se kterou se moc nemusí, přičemž otce nepoznala. Nyní se ho rozhodla vypátrat. Co dělat, když se tato problematika týká i vás a vaše dítě si přeje poznat také druhého rodiče?


Dítě má právo na informace


Předně je potřeba si uvědomit, že ať už to bylo mezi vámi a vaším bývalým partnerem, se kterým jste otěhotněly, jakkoliv, vaše dítě si zaslouží mít kompletní informace. Nezamlčujte mu nic o jeho dalším rodiči ani si nevymýšlejte jeho falešnou identitu. Sice mu nemusíte hned říkat všechno, ale ve vyprávění se držte pravdy, když ji bude chtít znát. I milosrdná lež by totiž vyšla časem na povrch a pro vás by to bylo akorát horší.


Například tedy nelžete dítěti o tom, že se jeho otec jednou vrátí nebo že je pouze daleko od vás. Raději mu hned ze začátku jemně sdělte, že jste tu pro něj vy a společně to zvládnete i dvou. Pořád je to lepší, než v malém dítěti vytvářet plané naděje.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jste na děti sama? Tuhle chybu dělá spousta žen samoživitelek
VÁŠ PŘÍBĚH: Sladký život nezaměstnané samoživitelky
Kdo jsou opravdu prostitutky? Často matky v nouzi


Nelžete mu


Spousta žen, které jejich muž po narození dítěte opustil, se rozhodne svému potomkovi o jeho otci lhát. Třeba si vymyslí historku o tom, jaký to byl hrdina, co všechno dokázal a proč musel svou rodinu opustit. Uvědomte si ale, že i vaše dítě jednou vyroste a bude chtít vypátrat o druhém rodiči všechno. Proto mu dávejte hrdiny z pohádek klidně za příklad, ale nedělejte z nich jeho otce. Jinak byste mu mohly přivést velké zklamání, až se s pravým otcem potká tváří v tvář.


Povězte pravdu a nechte ho, ať si udělá obrázek samo


Věta „To pochopíš časem.“ zní sice trochu otřepaně, zároveň je ale hodně pravdivá. Děti, které nemají jednoho rodiče, většinou trápí zvědavost. Chtěly by vědět, jak jejich tajný rodič vypadá a jak se chová. Až dítě doroste do věku, kdy by mohlo ke kontaktu s druhým rodičem dojít, nevyhýbejte se otázce druhého rodiče a často ji s dítětem konzultujte. Vysvětlete mu, proč podle vás pravděpodobně zanechal rodinu nebo proč se zkrátka vyvinula situace tak, že jste zůstaly na výchovu samy. Vaše dítě si zaslouží upřímnost a ne žádné tajnůstkářství.

 

smutná holčička
(Foto: Getty Images)


Nekřivděte ex partnerovi nezaslouženě


Mnoho žen se rozhodne partnera, který je i s dítětem zanechal, pomluvit tak, aby si k němu dítě vytvořilo averzi. Na jednu stranu je to pochopitelné, na druhou stranu je to ale trochu sobecké. Matka by dítěti nikdy neměla bránit v tom, aby její dítě navázalo kontakt se svým otcem, a to ani po několika letech. Stejně tak by na dítě neměla převádět vlastní pocity křivdy, to si totiž žádné dítě nezaslouží.


Jak předejít zklamání?


I větší děti mají tendenci si idealizovat rodiče, se kterým nežijí v jedné domácnosti. Ten, který se o ně skutečně stará a vychovává je, jim totiž často leze na nervy. Tak to ale bývá, vždycky vás bude i ve vztazích zajímat člověk, o kterém toho budete vědět méně, než ten, se kterým sdílíte domácnost. Proto vaše děti mohou být obzvlášť zranitelné, pokud si druhého rodiče vysnily a teď je čeká střet s realitou.


Klidně jim řekněte, proč by si o druhém rodiči neměly vytvářet iluze. Někdy je ale lepší naopak léčba šokem. Když se vaše dítě setká s druhým rodičem, který se mu nebude ani trochu zamlouvat, přestane si o něm dělat naděje a o to víc si bude vážit vás. Setkání s neznámým rodičem je holt vždycky tak trochu sázka do loterie. Vašemu dítěti to ale zakázat nemůžete zakázat, tak nezbývá než s ním tento zážitek sdílet.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Mirek 00:27 05.12.2019
Jana je kráva, měla odlětět s Rozou na vždy pryč z obrazovek