Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Spousta matek automaticky doufá, že jejich dcera nebo syn udělají maturitu, nastoupí na vysokou školu a až po jejím dodělání začnou přemýšlet o usazení se a založení rodiny. Co když ale vaše děti přijdou s úplně jinými plány?

Co když se vaše dítě vydalo trochu jinou cestou, než jste čekaly?

Seriál Ulice: Jak Victor požádal Rozinu o ruku?
zdroj: TV Nova Seriál Ulice: Jak Victor požádal Rozinu o ruku?
aktualizováno 27.08.2019, 00:00 | 27.08.2019, 00:00 | doma.cz

Spousta matek automaticky doufá, že jejich dcera nebo syn udělají maturitu, nastoupí na vysokou školu a až po jejím dodělání začnou přemýšlet o usazení se a založení rodiny. Co když ale vaše děti přijdou s úplně jinými plány?

Podobně se to stalo i u Maléřových. Nejenže Rozina začala randit s cizincem, který má jinou barvu pleti než ona. Také ji ale nedávno požádal o ruku, přitom mají v dnešní době oba na svatbu ještě dost času. Rozina nedávno odmaturovala a měla nastoupit na vysokou školu, což se nejspíš nakonec nestane. Jak se vyrovnat s tím, pokud se něco podobného stalo i u vás doma?


Když vaše dítě randí s cizincem


Hranice jsou otevřené a mladí lidé hodně cestují. Snadno se tak může stát, že vaše dcera najde svou lásku právě v zahraničí. Pokud začne chodit s Evropanem, tak se ještě nemusíte začít ničeho bát, zvlášť pokud jde o někoho ze sousedních zemích. Zbystřit byste měly v případě, jestliže se jedná o muže jiného vyznání, třeba o muslima. V každém případě byste však svým dětem neměly vztah hned od začátku zakazovat, protože by vás nejspíš stejně neposlechly.


Raději setrvejte v roli pozorovatele a pozorně sledujte, jak se partner k vaší dceři chová a zda je s ním spokojená. Pokud přijdou se svatbou, navrhněte jim, ať to ještě promyslí a počkají, než přejde období zamilovanosti. Každý cizinec se také bude chovat jinak v České republice a jinak ve své domovině.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jak ve vztahu překonat (kulturní) rozdíly?
TEST: Zvládly byste život v zahraničí?
Připravte sebe a své dítě na jeho studium na VŠ!


Pokud tedy vaše dcera nebo syn myslí vztah vážně, navrhněte jim, ať zkusí jet s drahou polovičkou do jejího rodiště, vyzkoušet místní návyky, poznat partnerovu rodinu a objektivně se rozhodnout, jestli je to opravdu ten pravý minimálně po roce vztahu.


Když chce žít vaše dítě v jiné zemi


Ať už bude vaše dítě ve vztahu s cizincem nebo ne, je možné, že se rozhodne odjet hledat štěstí do zahraničí. V tom případě byste neměly myslet jen na sebe a na to, že zůstanete samy. Naopak byste měly svého potomka podpořit v tom, že si jede rozšiřovat obzory ven. Stejně se nejspíš nakonec vrátí na místa, kde vyrůstal, až zjistí, že v zahraničí zůstane i po třech letech života stále cizincem. Pokud jde ale do jiné země bydlet s partnerem, který odtamtud pochází, ujistěte se, že je to i jeho přání a nejde tam jen za svojí láskou.

 

matka a dcera
(Foto: Getty Images)


Když nechce jít na vysokou školu


Pokračovat po maturitě ve studiích je v dnešní době tak nějak samozřejmostí. Jestli chce jít ale vaše dítě jinou cestou, neměly byste ho do vysoké školy nutit. Je však důležité, aby se rozhodlo rozvíjet jiným způsobem. Má například vyhlédnutou práci, kterou chce dělat a kde může začít i bez titulu? Nebo ví, jak v životě získá praktické zkušenosti, které pak využije k vydělávání peněz?


Jestli nechce jít na vysokou školu jen proto, aby nemuselo nic dělat, tak byste s ním však měly začít hledat alternativy. Proč odmítá dospět? Třeba vaše dítě jen neví, jaká fakulta by pro něj byla vhodná. Nebo může trpět depresemi, a proto bojkotuje a oddaluje rozhodnutí, jakým směrem se v životě vydat. V tomto případě už pomůže hlavně odborník.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře