Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Už to vypadalo, že se bude moct těhotná Katarína konečně soustředit jen na příchod miminka. Nejdřív ji ale pořádně vyvedla z míry Lubica, která rozhodně neschválila její nápad přestěhovat se s Matějem do Barcelony. Pak se stala svědkem hádky mezi ...

Co může vést k předčasnému porodu? Kouření i infekce dásní

Ulice - Katarína a Matěj jedou do nemocnice
zdroj: TV Nova Ulice - Katarína a Matěj jedou do nemocnice
aktualizováno 05.11.2019, 00:00 | 05.11.2019, 00:00 | doma.cz

Už to vypadalo, že se bude moct těhotná Katarína konečně soustředit jen na příchod miminka. Nejdřív ji ale pořádně vyvedla z míry Lubica, která rozhodně neschválila její nápad přestěhovat se s Matějem do Barcelony. Pak se stala svědkem hádky mezi Lubicou a Vlaďkou, což ji vystresovalo natolik, že ji musel Matěj později téhož dne odvézt do nemocnice.

Tam si nechali Katarínu na pozorování. Hrozí jí totiž předčasný porod. Podle čeho můžete poznat, že by tato komplikace mohla potkat i vás? A jaké faktory k předčasnému příchodu miminka často vedou? Vyvarujte se těchto příčin a donoste své dítě až do konce. Pokud včas odhalíte, že by mohl předčasný porod přijít, tak mu mnohdy můžete ještě zabránit. Odborníci se sice neshodují v tom, co konkrétně k této potíži vede, tyto důvody jsou ale nejpravděpodobnější.


Stres a námaha


Je známo, že těhotné ženy potřebují zůstat v psychické pohodě, aby těhotenství probíhalo podle očekávání. Těhotenské hormony někdy vedou k neklidu, pokud ale žena zůstává v harmonickém prostředí, tak by jí to nemělo uškodit. Mnohem horší je stres vyvolaný traumatem nebo velkým emočním zážitkem. Ten dokáže uvolnit hormony, které spouštějí kontrakce a porod. Porod také urychluje velká fyzická zátěž, žena v pokročilém těhotenství by neměla stát nebo pracovat déle než pět hodin.


Užívání návykových látek


Drogy jsou během těhotenství i běžného života jasným tabu, průběh těhotenství mohou narušit nejvíc. Avšak také kouření nebo popíjení alkoholu stačí k tomu, aby se vaše miminko narodilo o dost dřív nebo s malou hmotností. Mohou za to toxiny, které se přes placentu dostávají k dítěti a zabraňují mu v přísunu kyslíku. Ten je nezbytně nutný pro jeho růst a vývoj.

 

ČTĚTE TAKÉ:
Bojíte se císařského řezu? Tahle nečekaná poloha ho může odvrátit
Kdy je ženské tělo SKUTEČNĚ PŘIPRAVENÉ na to, mít DRUHÉ DÍTĚ?
Cvičení před porodem? Vsaďte na cviky přímo pro těhotné


Infekce


Většina předčasných porodů je způsobena pohlavními chorobami nebo infekcemi dělohy, plodové vody či neléčenou infekcí močového měchýře. Infekce totiž uvolňuje látky, které způsobují porod. Možná vás překvapí, že za předčasným porodem někdy stojí i infekce dásní, která potká mnoho nastávajících maminek.


Vlastní zkušenost s předčasným porodem


Jestliže jste se samy narodily s předstihem nebo už za sebou minimálně jeden předčasný porod máte, je dost možné, že se to bude opakovat i u současného nebo příštího těhotenství. Studie také ukázaly, že pokud otěhotníte krátce po předchozím porodu, zvyšuje se možnost, že dítě přijde na svět dřív. Jestliže se chcete tomuto riziku vyhnout, počkejte alespoň 18 měsíců, než otěhotníte znovu.


Věk


Pokud je vám méně než 17 a více než 35, zvyšuje se pravděpodobnost, že zrovna vy porodíte předčasně.


Běžné těhotenské nemoci


Za předčasný porod někdy mohou také obvyklé těhotenské komplikace jako je například cukrovka, nadměrný objem plodové vody nebo potíže s placentou.

 

těhotná žena
(Foto: Getty Images)


Jak předejít předčasnému porodu?


Kromě toho, že se vyhnete výše zmíněným příčinám vyvolání předčasného porodu, své miminko donosíte i díky tomu, že budete chodit na pravidelné prohlídky ke svému lékaři. Také se snažte udržovat si během těhotenství přiměřenou váhu. Pokud během těhotenství hodně přiberete, může dojít ke vzniku cukrovky a tím pádem i předčasnému porodu. Vyvarujte se ale také hubnutí. Zdravě jezte, hodně pijte, starejte se o svůj chrup a choďte na záchod vždy, když se vám zachce. Zadržování moči totiž může vyvolat děložní stahy.


Riziko předčasného porodu můžete poznat, pokud se u vás projevují pravidelné kontrakce, křeče v podbřišku a zádech či tlak v oblasti pánve. O začátek porodu může jít, pokud tyto potíže zesilují a neutichají ani při změně polohy. Porodu také často předchází krvácení, proto nepřehlížejte, pokud k němu dojde. Jestliže z vaší pochvy začala vytékat čirá tekutina a o moč nejde, zvažte, jestli se nejedná o plodovou vodu.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře