Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Máte pocit, že vaše dítě prožilo trauma nebo bojuje s jiným psychickým problémem? Pak byste rozhodně neměli ztrácet čas. Existuje mnoho způsobů, jak takovou situaci řešit a především, jak dítěti od problému pomoci.

Prožilo vaše dítě děsivé trauma! Co dělat, aby si neodneslo trvalé následky

Smutné dítě
zdroj: Thinkstockphotos Smutné dítě
aktualizováno 17.01.2018, 12:21 | 17.01.2018, 00:56 | doma.cz

Máte pocit, že vaše dítě prožilo trauma nebo bojuje s jiným psychickým problémem? Pak byste rozhodně neměli ztrácet čas. Existuje mnoho způsobů, jak takovou situaci řešit a především, jak dítěti od problému pomoci.

V první řadě je důležité, abyste si sami přiznali, že váš potomek má problém. Mnoho rodičů před tímto zjištěním zavírá oči a bojí se, že vina může padnout i na jejich výchovu. Takové stanovisko je ale naprosto scestné, proto ani chvilku neváhejte a pusťte se do řešení této zapeklité situace.

 

Jak poznat problém?

Existuje hned několik faktorů, díky kterým můžete zavčasu odhalit, že vaše dítě není šťastné a spokojené. Zaměřte se na to, zda má dítě chuť komunikovat, a to nejen s vámi, ale i se svými vrstevníky. Může se také vyhýbat rozhovorům na určité téma, které ho trápí. Například pokud se svého potomka zeptáte na jeho spolužáky a odmítne vám odpovědět, pak je jasné, kde máte hledat příčinu problému. Váš potomek může být také smutný, bez energie, bez zájmu či nesoustředěný a neposedný. Problémy se také můžou projevit na jeho spánku a chuti k jídlu. Není výjimkou, že dochází i k problémům s pomočováním či udržením stolice.

 

 

Trauma se na dítěti může podepsat také tak, že bude agresivní nejen ke svému okolí, ale i k sobě. Dokonce se může stát, že se potomek bude chovat nekontrolovaně a vy budete mít pocit, že se vůbec neovládá. U některých dětí se můžou objevit i neobvyklé pohyby nebo tiky. Jednoduše řečeno, budete mít pocit, že vaše dítě není po psychické stránce v pořádku. Pokud tedy zaznamenáte v chování změnu, nebojte se jednat. Čím dříve problém vyřešíte, tím lépe.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Od kolika let zvládne dítě vaší nepřítomnost aneb Můžu ho doma nechat samotného?
Šikanují vám dítě? Poznejte to na jeho chování
Pomočování dětí? Problém, který má řešení!


Vyhledejte odborníka
Nejprve bude dobré, když dítěti dáte najevo, že jste tady pro něj. Potomek by měl cítit, že není na problém sám a že má ve vás silnou oporu, která ho nezradí. Možná se vám rozpovídá o tom, co ho trápí a co se odehrává v jeho hlavičce. Pokud si s řešením nebudete vědět rady, bude nejlepší, když navštívíte odborníka. Pomoc naleznete u dětského psychologa, který dítě vyšetří a stanoví, zda dokáže s problémem pomoci. V případě, že se bude jednat o složitější záležitost, doporučí vám vhodného psychiatra nebo klinického psychologa. Některá traumata či psychické problémy může odstranit i vhodná psychoterapie.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře