Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Trpí na časté záchvaty vzteku? Reaguje rychlými, cukavými pohyby? Chvilku neposedí a šijou s ním všichni čerti? Pokud v těchto pár popisech poznáváte své dítě, buďte na pozoru. Může totiž trpět poruchou pozornosti, známou též jako ADHD.

Dítě s ADHD: Opravdu potřebuje speciální školu?

Děti ve školce
zdroj: Thinkstockphotos Děti ve školce
aktualizováno 31.08.2018, 00:00 | 31.08.2018, 00:00 | Karolína Šimečková

Trpí na časté záchvaty vzteku? Reaguje rychlými, cukavými pohyby? Chvilku neposedí a šijou s ním všichni čerti? Pokud v těchto pár popisech poznáváte své dítě, buďte na pozoru. Může totiž trpět poruchou pozornosti, známou též jako ADHD.

AHDH je zkratka anglického překladu Attention Deficit Hyperactivity Disorder – porucha pozornosti s hyperaktivitou, označovanou také jako Syndrom ADHD. Tato porucha se projevuje již od raného dětství, nejvíce však ve školním věku, kdy postihuje tři až sedm procent dětí.


ADHD, čtyři písmenka nahánějící hrůzu a představu „nenormálního“ či „hloupého“ dítěte. Ale skutečnost je pravý opak, takové děti často mívají vyšší IQ a při soustavné péči klidně vystudují gymnázium. Jde pouze o to odhalit tohoto strašáka včas, spolupracovat s odborníky a nestrkat před tím hlavu do písku.


Jak poznám dítě, které ADHD trpí?


Takové dítě nevydrží chvíli u jedné činnosti, odbíhá z jedné aktivity do druhé, komentuje bez vyzvání dění kolem sebe, skáče nezdrženlivě do řeči a upoutává na sebe pozornost. Jeho impulzivita (jednání před promyšlením následků) je nesrovnatelná v porovnání s ostatními dětmi, stejně jako regulace svého chování podle požadavků situace.

 

 

Následně v důsledku častého neúspěchu a opakovaného selhávání dochází ke sníženému sebevědomí a vnitřnímu napětí. Napětí neumějí děti s ADHD vhodným způsobem uvolnit, a v důsledku toho dochází k rychlému přetížení a následnému podráždění, popřípadě k afektivnímu chování.

 
Jsou známé příčiny ADHD?


Mezi možné příčiny vzniku se řadí biologické/fyziologické příčiny, jako zdravotní komplikace v těhotenství matky nebo při porodu. Svou roli hrají i genetické předpoklady. Molekulární biologie prokázala řadu kandidátních genů podílejících se na vzniku hyperkinetické poruchy, které jsou v současné době podrobně studovány.

 

Učení
(Foto: oficiální zdroj)


Je opravdu nutné, aby dítě s ADHD chodilo do specializované školy?


Tato otázka je velice specifická a odpovědi na ní se liší podle intenzity vady daného jedince. Pokud má vaše dítě silnější ADHD, byla by pro něj opravdu nejlepší škola na tyto poruchy specializovaná. V normální třídě by se nemuselo cítit příjemně, ostatní děti by se mu mohly vyhýbat a i s učením by byl nejspíš problém. Jestliže má ale vaše dítě ADHD slabší, je tu možnost domluvy s pedagogicko-psychologickou poradnou a paní učitelkou ohledně oslabení školní docházky či možnosti návštěvy školy s asistentem. Ten mu bude během vyučování pomáhat se soustředěním, popřípadě mu může pomoci danou látku ještě jednou vysvětlit.

 

ČTĚTE TAKÉ:
Špatné známky ve škole? Může za to i cigareta rodičů
VÁŠ PŘÍBĚH: Mám hyperaktivního syna...
Hyperaktivita - velký postrach učitelů i rodičů

 

Nevzdávejte to!

Pokud váš lékař u vašeho dítěte opravdu potvrdí ADHD, je důležité nic nevzdávat a dodat dítěti pocit, že ho i přesto milujete. Vyhledejte odborníka a konzultujte s ním své nápady, jak vašemu dítěti pomoci. Každodenní práce a postupné malé pokroky dodají naději a odhodlání nejen vám, ale hlavně vašemu dítěti.

 

Máte s ADHD vlastní zkušenost? Co pomohlo vám?

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře