Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Tyto otázky řeší skoro každá dnešní nastávající matka. Některá má naprosto jasno, jiná žena tápe, zda vzít muže nebo třeba matku či sestru. Důvody nerozhodnosti mohou být různé a to na obou stranách, jak u ženy, tak u muže.

Doprovod k porodu: Ano či ne? A koho, když váš partner nechce?

Těhotenství
zdroj: Thinkstockphotos Těhotenství
aktualizováno 04.10.2017, 16:33 | 04.10.2017, 16:33 | doma.cz/milamartinkova.cz

Tyto otázky řeší skoro každá dnešní nastávající matka. Některá má naprosto jasno, jiná žena tápe, zda vzít muže nebo třeba matku či sestru. Důvody nerozhodnosti mohou být různé a to na obou stranách, jak u ženy, tak u muže.

Pro některou ženu je porod příliš intimní záležitostí, pro některé muže je představa rodící ženy velmi nepříjemná.

 

Odborný doprovod – určitě ano

 

Proč si přizvat dulu, porodní asistentku nebo „svého“ lékaře? Pomůže vám ujasnit si, jaký porod chcete. Chcete rodit přirozeně, aktivně nebo naopak chcete co největší podporu lékařů a tišících prostředků? Vysvětlí, co se bude při porodu dít, co vás čeká. Zodpoví vám veškeré dotazy, vyjasní nejasnosti.A v neposlední řadě bude vaší psychickou oporou. Dula či porodní asistentka může mimo jiné i výrazně pomoci zvládnout náročné chvilky i nastávajícímu otci.


Buďte otevření a upřímní

 

Mnoho mužů se při porodu cítí naprosto bezradně. Obzvláště pak, pokud mezi partnery nepanuje naprosto otevřený vztah a partner o průběhu porodu nemá moc tušení. Přítomnost takového člověka u porodu může být velmi stresující, jak pro něj samotného, tak pro rodičku.

 

"Žena obvykle ví, koho u porodu chce a koho ne. Mnohdy se to ale bojí říct, aby někoho neranila. Pokud k sobě budete upřímní a otevření, je pravděpodobné, že se vám podaří domluvit, aniž byste se vzájemně ranili," radí dula Míla Martínková.

 

Partneři by si měli proto o svých pocitech předem otevřeně promluvit. Nikdo by neměl být do přítomnosti u porodu nucen. Pokud se jedna strana na účast té druhé necítí, je třeba, aby to ten druhý akceptoval bez pocitu ublížení.

 

Pro rodící ženu je velmi důležité, aby se cítila dobře a uvolněně. Neměla by být stresována prostředím a okolím. Proto je také důležité, aby ženu k porodu doprovázeli pouze ti lidé, které tam opravdu chce. Je sice fajn, že si žena rozumí s maminkou či tchýní, ale pokud ji u porodu nechce, rozhodně by jí to měla říct.

 


Uzavřete předem dohodu

 

Zároveň je dobré si vzájemně říct, že se stav věcí může změnit i v průběhu porodu. Žena by měla mít možnost, bez pocitů páchané křivdy, muže (či kohokoliv, kdo ji doprovází) poslat kdykoliv pryč z místnosti a naopak, muž by měl mít totéž právo. Možnost kdykoliv odejít.

 

"Je velmi těžké, řekla bych spíše nemožné, dopředu vědět, jak na porod bude kdo reagovat. Žena prochází při porodu vlnou hormonálních změn a je velmi citlivá na podněty ze svého okolí. Některé ženy vyžadují dotek svého partnera, jiné jej naprosto odmítají. Proto se hodí být dopředu připraven na různé varianty," popisuje časté zkušenosti dula, autorkainspirativního e-booku Pohodový porod.


Čím může být otec u porodu prospěšný?

 

Muži obvykle vnímají, že by „u toho“ měli být, že jde o velkou věc, ale už si nejsou tak jistí, co budou v porodnici vlastně dělat a jestli to celé zvládnou.

 

Pomůže, když partner bude mít alespoň základní představu o tom, co porod obnáší a co ho vlastně čeká. Poradit mohou přátelé, kteří mají s přítomností u porodu zkušenost, je možné navštívit nějakou tu lekci předporodního kurzu, nebo alespoň chvíli brouzdat na „netu“.

 

ČTĚTE TAKÉ:

8 věcí, které jste možná nevěděly o sexu po porodu!
Co si zabalit s sebou do porodnice? Budete se divit, k čemu budete potřebovat ŽVÝKAČKY!
TEST: Sledujete pořad MALÉ LÁSKY pozorně?

 

Co má dělat muž u porodu?


"Věnujte ženě svou úplnou pozornost. Odložte svůj mobil, iPod, tablet. Vnímejte, kdy přicházejí kontrakce a jak na ně žena reaguje. Buďte jí nablízku, abyste ji mohl podpořit. Braňte ji před necitlivými zákroky personálu. Nebojte se utišit lékaře či porodní asistentku, když má vaše žena kontrakci a chce mít klid. Umožněte ženě, aby se mohla soustředit jen ne sebe a své miminko," doporučuje Míla Martínková.

 

"Mezi kontrakcemi ji něžně ujistěte, jak skvěle si vede. Dívejte se na ní a řekněte jí, že je skvělá a nádherná. Pokud máte pocit, že se bojí, uklidněte jí. Řekněte jí, že jde vše dobře a že brzy uvidí své miminko. Že je silná a že to všechno zvládne. Nebojte se být maximálně empatický a milující. Vaše láskyplné slovo či dotek způsobí, že se ženě bude lépe vyplavovat oxytocin, který pomáhá otevírání děložního hrdla a řídí kontrakce. Porod pak bude rychlejší a snazší. Prostě tam buďte na sto procent a vnímejte, co se děje," dodává.

 

Zážitek na celý život

 

Narození miminka je nesmírně intenzivní zážitek. Chvíle, kdy poprvé uvidíte své dítě, kdy ho poprvé pochováte a podíváte se vzájemně do očí, se vepíše do vaší paměti navždy.

 

Je škoda se o takový zážitek ochudit. Na druhou stranu je třeba se vzájemně respektovat, a když se na to někdo necítí, je dobré se s tím předem vyrovnat a nic si nevyčítat.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře