Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Chorvatsko je pro Čechy zřejmě nejoblíbenější dovolenková destinace. Není se čemu divit, má krásné pláže, zálivy a také se pyšní mnoha historickými městy. Chorvatsko je u Čechů oblíbené také kvůli tomu, že není nějak extrémně daleko, tudíž je to i...

Dovolenkujete v Chorvatsku? 6 kuriozit, které o něm musíte znát

Dovolená u moře
zdroj: Thinkstockphotos Dovolená u moře
aktualizováno 07.07.2018, 00:08 | 07.07.2018, 00:08 | Terezie Gáborová

Chorvatsko je pro Čechy zřejmě nejoblíbenější dovolenková destinace. Není se čemu divit, má krásné pláže, zálivy a také se pyšní mnoha historickými městy. Chorvatsko je u Čechů oblíbené také kvůli tomu, že není nějak extrémně daleko, tudíž je to ideální destinace pro rodiny s malými a neposednými dětmi.

Chorvatsko je krásná země a my pro vás máme několik zajímavostí, o kterých jste určitě ještě neslyšeli! Budete překvapeni, kolik neznámého se dozvíte o tak známé zemi.

 

Nejmenší město na světě


Jmenuje se Hum a nachází se v centrální Istrii. Obývá ho pouze 17 obyvatel a i přesto zde jsou fungující městské instituce. Nacházejí se zde krásné stavby z 12. století.


Hum
(Foto: Getty Images)


Chorvaté a Srbové


Tyto dva sousední národy si rozumí stejně dobře, jako Češi a Slováci. V podstatě se berou jako bratři. I jazyk mají velmi podobný - až na to, že ten chorvatský je psán v latince a srbský v azbuce.


Ber to s klidem!


„Pomalo“ je jeden z chorvatských pozdravů, který se užívá především v Dalmácii. V překladu to znamená „ber to s klidem“ nebo „hoď se do klidu“.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Řecko, Itálie, Chorvatsko: Co zdravého si dopřát o dovolené v nejoblíbenějších destinacích českých turistů
TOP 10 chorvatských pláží a pobytových míst
Míříte na dovolenou do Chorvatska autem? Jak letos zvládnout cestu bez problémů?


Chorvaté neradi spěchají!


Chorvaté neradi někam spěchají. To platí i pro obsluhu v restauracích a barech. Nebuďte tedy rozzlobení, pokud vám číšníci nedonesou vaši objednávku hned – nechejte se vlákat do příjemného životního tempa a užijte si pomalé cestování.


Muž bez trička
(Foto: Getty Images)


Chodíte nahoře bez? Pozor pokutu!


Je to tak - a platí to jak pro ženy, tak muže. Na chorvatském ostrově Pag je daný zákon, který zakazuje chodit nahoře bez – a to skutečně i pánům, kteří by si mimo pláž neměli vyrazit bez trika. Pokud zákon porušíte a někdo vás u toho načape, čeká na vás pokuta ve výši až 3500 korun.


Nejkratší lanovka na světě


Lanovka na Horní město v Záhřebu je nejstarší dopravní prostředek organizované veřejné dopravy cestujících. Ve srovnání s jinými lanovými pozemními dráhami je záhřebská lanovka se svou tratí, dlouhou jen 66 metrů, známa jako nejkratší na světě. Jelikož si dodnes zachovala původní vzhled, byla uznána chráněnou kulturní památkou. Cesta lanovkou trvá 64 sekund, což úplně stačí pro jedno prima selfíčko.


Lanovka
(Foto: Getty Images)
 

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Zítková 08:40 05.05.2019
Ráda bych věděla, zda autor článku někdy Chorvatsko navštívil a nebo si o něm něco přečetl.
Helena 18:39 13.11.2018
A českému "hoď se do klidu", "uklidni se" nejlépe odpovídá nádherné chorvatské "smiri živce" ... :-)
Helena, Brno 18:23 13.11.2018
Autor článku by si měl o dané problematice něco zjistit, než začne plodit nesmysly: naprostou pravdu má pan Antonín - Chorvati, zejména Dalmatinci, nemůžou Srby ani cítit. Taky se do nemovitostí v srbském vlastnictví po válce nikdo ze Srbů nevrátil, byli pouze odškodněni. Bolesti z válečných zločinů (Vukovar apod.) ani náhodou nepřebolely. A "azbuka"? Co je to za nesmysl? Srbové mají cyrilici!
Antonín 17:23 13.11.2018
Pomalo je nejspíše nesmysl.
Je to "POLAHKO" a není to tak úplně pozdrav, spíš součást běžné konverzace při setkání.
Chorvati a Srbové rozhodně nemají vztah jako my a Slováci. Vedli spolu poměrně nedávno válku, která měla dost hrůz na obou stranách, je dost mrtvých, zraněných, jejich příbuzných a známých. Když vidíte v Chorvatsku srbské auto (je jich tam asi setina těch českých), je to na tuti Chorvat, který žije v Bělehradě, kam ho zavál život před válkou.
Bylo by lepší neplevelit web nesmysly.