Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

V minulé Výměně manželek jste opět viděly spoustu problémů. Jednou z nich byla i drzost u dcery vyměněné manželky, šlo ale také o další věci, které se v běžných rodinách rozhodně nedějí.

Drzé dítě: Kde se to v něm bere a co s tím?

drzé dítě
zdroj: Getty Images drzé dítě
aktualizováno 04.09.2019, 00:00 | 04.09.2019, 00:00 | doma.cz

V minulé Výměně manželek jste opět viděly spoustu problémů. Jednou z nich byla i drzost u dcery vyměněné manželky, šlo ale také o další věci, které se v běžných rodinách rozhodně nedějí.

V dalším díle Výměny manželek jste se setkaly s Ilonou z Brna, Radkou z Havířova a samozřejmě také s jejich rodinami, které si obě ženy na deset dní prohodí. Ilona má s Pavlem syna Jana, metalistka Radka s partnerem Michalem mají více dětí, Dominiku, Viktorii a Sama. Co ženy všechno v cizích domácnostech zažily?


Ilona čekalo nepříjemné překvapení. Rozhodně totiž nebyla připravená na to, že se bude muset po celou dobu obejít bez dvou zařízení, které jsou snad ve všech ostatních domácnostech zcela normální. Radka žije bez pračky a lednice! Její dcera Dominika umí uklidit i uvařit, což by sice bylo chvályhodné, kdyby dívka neodsekávala a byla s ní nějaká domluva. Jak se s ní Ilona vypořádala? Na to jste se mohly podívat ve středu 4. září 2019 od 20:20 na Nově.

 

Malá diktátorka
(Foto: TV Nova)

 

Co dělat, když má i vaše dítě vlastní hlavu, je drzé a nedá se s ním na ničem domluvit? Nenechte se od svých nebo nevlastních dětí zbytečně sekýrovat a změňte jejich přístup.


Nenechte na sobě znát vztek


Spousta dětí je agresivních proto, že jsou rády, když dokážou dospělé vytočit. Pokud na vás dítě zkouší být nepříjemné, zachovejte klid a nedejte se vyprovokovat. Když vaše dítě uvidí, že s vámi jeho hlášky nic nedělají, pravděpodobně to vzdá a najde si něco jiného, čím se bude snažit zabavit. Pokud už to ale trvá delší dobu, nenechte ho, aby v drzosti pokračovalo nebo aby se u něj stupňovala. Pak by totiž mohlo získat dojem, že to, co dělá je normální a nepostihne ho za to žádný trest.


Stejně tak byste neměly být příliš vstřícné, jinak si dítě zvykne, že na něj budete hodné, i když vyvede nějakou lumpárnu. Vytyčte jasné hranice, kam až může zajít a kde končí legrace. Dejte mu jasně najevo, co už je moc a pokud vaše pravidla poruší, tak se s ním nebudete bavit, dokud se neuklidní.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jak zbavit dítě zlozvyku? Nesmíte vynechat žádný z těchto 5 kroků
3 typy výchovy: Jaká jsou úskalí domlouvání, uplácení a vyhrožování dítěti?
Maminky pozor: Přísná výchova dělá z vašich dětí lháře


Bylo dítě drzé vždy nebo je takové až poslední dobou?


Některé děti jsou drzé proto, že měly moc volnou výchovu nebo k nim rodiče nebyli důslední. Pokud ale vaše dítě bylo vždycky hodné a změna u něj nastala až nedávno, zamyslete se, jestli tím nereaguje na něco, co se třeba stalo u vás doma. Nehádáte se s partnerem víc než kdy jindy? Nenachází se doma něco, co by vaše dítě mohlo stresovat? Je totiž možné, že se drzostí jen snaží ventilovat smutek či jiné emoce.


Mnoho dětí také začne být poté, co nastoupí do školky nebo do školy. Odkoukají to od ostatních dětí nebo zkrátka mají období vzdoru. Je důležité dítěti vysvětlit, že pokud ostatní děti ve třídě zlobí, neznamená to, že s tím začne také.

 

drzé dítě
(Foto: Getty Images)


Nebuďte hrubí v rodině


Děti často okoukají jen to, co vidí u dospělých. Pokud jste na sebe doma neurvalí a často pronášíte nelichotivé poznámky, není se čemu divit, že to vás potomek začne používat také. Raději dítěti ukažte, že se může projevovat a být středem pozornosti mnohem lepším způsobem bez drzých připomínek. Když budete mít respekt s partnerem navzájem a k vašemu dítěti, tak vás bude respektovat také.


Řekněte dítěti, co konkrétně vám vadí


Jestliže je vaše dítě drzé, pečlivě sledujte projevy jeho drzosti, abyste je s ním pak mohly probrat. Když mu jen vyčtete, že je drzé, tak si to příliš k srdci nevezme nebo nebude tušit, co přesně vám tolik vadilo. Raději s ním přesně proberte, co vám bylo proti srsti, kdy řekl to, co se vám nelíbilo, proč to udělal a jak se má zachovat příště, až zase bude mít chuť být drzé.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře