Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Záměrná snaha někomu ublížit neboli šikana je zejména mezi dětmi noční můrou každého rodiče i učitele. Rodiče se bojí, že nedokáží své dítě ochránit a pedagogové doufají, že se tento negativní fenomén právě jejich třídě vyhne.

Jak bojovat proti šikaně? Posilte dětem sebevědomí

Šikana
zdroj: oficiální zdroj Šikana
aktualizováno 04.10.2018, 16:49 | 04.10.2018, 16:49 | doma.cz

Záměrná snaha někomu ublížit neboli šikana je zejména mezi dětmi noční můrou každého rodiče i učitele. Rodiče se bojí, že nedokáží své dítě ochránit a pedagogové doufají, že se tento negativní fenomén právě jejich třídě vyhne.

A není se čemu divit, dle České školní inspekce se šikana týká minimálně 30 % škol. Každý pátý školou povinný setkal ve škole s fyzickou šikanou a více než polovina dětí (59 %) byla šikanována slovem svého spolužáky nebo spolužačky.

 

Škádlení nebo šikana?


Pro kantory je často velmi obtížné šikanu rozpoznat od nevinného dětského škádlení. Při škádlení jde jen o legraci, a pokud už škádlení překročí určitou mez a jednomu z dětí se přestane líbit, pak by druhé dítě mělo pocítit lítost a omluvit se svému kamarádovi. U šikany je to naopak. Nejenže agresor chce své oběti záměrně ublížit, ale navíc ho to těší a rozhodně se neomlouvá, naopak své násilné chování a zastrašování opakuje a stupňuje.

 


Rafinovaná psychická šikana i fyzické násilí


Šikana může mít různou podobu, od drobných zlomyslností pro „zpestření“ školního dne, přes vyčlenění jedince z kolektivu, nadávání, manipulaci, až po fyzickou agresi. Způsob šikany se výrazně liší podle toho, zda je agresorem dívka nebo chlapec. Dívky jsou velmi rafinované a šikana bývá promyšlená. Více pomlouvají, manipulují a svou oběť se snaží před ostatními maximálně znemožnit, a tak ji vyloučit z kolektivu.
 

Dokáží se velmi dobře přetvařovat, dokonce často hrají kamarádku „na oko“, přitom svou oběť za zády pomlouvají a ostatní manipulují proti ní. Uvědomit si, že dívka, která se zdá být kamarádkou, je ve skutečnosti skrytý agresor, který nepřímo šikanuje, může chvíli trvat. Jejich oběť velmi trpí uvnitř, cítí se ponížená a sama.


U kluků má šikana spíše fyzickou podobu, od ničení osobních věcí oběti, přes drobné fyzické ataky, až po opakované fyzické týrání. Tento typ šikany je daleko snazší rozpoznat, u psychické šikany si dlouho učitelé a rodiče nemusí ničeho všimnout.

 

Smutná dívka
(Foto: oficiální zdroj)


Zlomená sebedůvěra obětí


Pokud se dítě začne chovat jinak než obvykle, tak je třeba zbystřit a sledovat varovné signály:


Nechce vaše dítě chodit do školy?
Je smutné?
Přestalo se vám svěřovat?
Došlo ke zhoršení známek ve škole?
Ze školy se vrací se zraněním, v potrhaném oblečení nebo se zničenými věcmi?

 

Pokud ano, v žádném případě není vhodné situaci jakkoli zlehčovat. Nejdůležitější je, aby dítě mělo možnost se svěřit někomu, komu důvěřuje a kdo nebude zesměšňovat jeho pocity. A proč by to neměl být právě rodič, který je v očích dětí často důvěrníkem, kamarádem, vzorem.

 

U dětí, které jsou obětí šikany, dochází k závažné změně vnímání sebe sama. Mají pocit viny a pocit odlišnosti od ostatních. „Může dojít k obrácení agrese proti sobě, k sebezraňujícímu jednání, depresím, někdy mohou mít oběti šikany i sebevražedné tendence. Jindy se otočí agrese u oběti směrem ven a šikanovaný může následně začít sám šikanovat“, upozorňuje na vážné důsledky šikany psycholožka a garantka Projektu sebedůvěry Dove Šárka Kučerová.

 

Matka a dcera
(Foto: oficiální zdroj)


Jak se postavit šikaně?


Při odhalení šikany je důležité nepodlehnout panice a neřešit situaci ukvapeně. Projevte zájem a snažte se naslouchat bez rychlých soudů. Není to vždy jednoduché, ale je nutné si najít čas to v klidu probrat. Dítě musí vědět, že jej celou dobu pozorně posloucháte a chcete mu pomoci. Ujistěte ho o vaší podpoře, snažte se rozptýlit jeho obavy, že řešení šikany může jeho situaci jen zhoršit.


Je také velmi důležité dítěti vysvětlit, že nikdo nemá právo mu ubližovat, že za šikanu ono samo nemůže a že pokud se problém nebude řešit, může se stupňovat. Společně následně hledejte možnosti řešení, od samotného postavení se agresorovi po oznámení učitelce, výchovnému poradci nebo vedení školy.

 

Anketa
Mají vaše děti zkušenosti se šikanou?
 

 

„Rozhodně není vhodné, aby rodiče řešili situaci za zády dítěte, pouze mu tak potvrdí jeho vnitřní obavy a pocity bezmoci. Raději by si spolu měli sednout a detailně si popsat několik způsobů řešení této situace. Dítě by mělo dostat možnost se rozhodnout, na co se cítí a do jaké míry se do řešení mají zapojit jeho rodiče“, doporučuje psycholožka Kučerová a dodává: „Oběti šikany, kterým se podařilo situaci vyřešit a své vnitřní trauma překonat, mohou naopak později objevit díky zkušenosti se šikanou zvýšenou vnímavost k tomuto negativnímu jevu, vnitřně se zocelit a následně se aktivně zapojit do boje proti šikaně či pomoci dalším obětem.“

 

ČTĚTE TAKÉ:

10 důvodů, proč roste agresivita u dětí. Váš názor?
Šikanovali vám dítě? Jak mu pomoci se z toho vzpamatovat a pro příště tomu předejít
Šikana se přesunula do mateřských škol! Zažívá ji vaše dítě?


Nevíte-li si v takové situaci sami rady, obraťte se na školního poradce či psychologa nebo pedagogicko-psychologickou poradnu. Praktické rady naleznete i v médiích a na internetu, zkuste třeba tuto šikovnou edukativní příručku přímo pro rodiče. Zavolat můžete i na Rodičovskou linku (840 111 234 nebo 606 021 021, či e-mailem na pomoc@rodicovskalinka.cz), jakousi „linku bezpečí“ pro dotazy rodičů, jejichž děti se ocitly v úzkých.

Prevence je důležitá


Odborníci se shodují, že základním kamenem řešení šikany je její prevence. „Se všemi dětmi je potřeba o šikaně mluvit jako o jevu, který se v naší společnosti vyskytuje a může se stát komukoliv a neznamená to, že je ten dotyčný špatný nebo divný,“ radí psycholožka Jana Zapletalová a dodává: „Děti pak nemusí být překvapené a lépe to snáší.“


Je potřeba posílit vnitřní odolnost dětí a naučit se vnímat hodnotu svou i druhých, neboť se ukazuje, že i potřeba šikanovat často souvisí právě s nedostatečným pocitem vlastní hodnoty a nízké sebedůvěry.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře