Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Prořezávání zoubků je důležitým mezníkem ve fyzickém, ale i psychickém vývoji dítěte. První zoubky se obvykle klubou zhruba od šesti měsíců dítěte. Mnohdy je to však období plné neklidu, rozmrzelosti a nepříjemné bolesti, která může dítě zle potrá...

Jak na bolest při prořezávání zubů?

Děti a dentální hygiena
zdroj: Thinkstockphotos Děti a dentální hygiena
aktualizováno 11.10.2018, 16:38 | 11.10.2018, 16:38 | doma.cz

Prořezávání zoubků je důležitým mezníkem ve fyzickém, ale i psychickém vývoji dítěte. První zoubky se obvykle klubou zhruba od šesti měsíců dítěte. Mnohdy je to však období plné neklidu, rozmrzelosti a nepříjemné bolesti, která může dítě zle potrápit.

Zuby hrají důležitou roli – jejich hlavní funkcí je žvýkání. Nicméně ovlivňují rovněž výslovnost a přispívají k celkovému vzhledu a tvaru obličeje. V průběhu života se člověku vyvíjejí dvě sady zubů. První jsou zuby mléčné (celkem jich je 20), po jejich vypadání následně rostou zuby trvalé (těch je 32). Mléčné zuby se prořezávají zhruba do 3 let věku dítěte, trvalé zuby začínají růst kolem 6 let.

 

Prořezávání zubů probíhá obvykle v určitém pořadí. Jako první rostou první a druhé řezáky, následují první stoličky a posléze špičáky. Na závěr přichází druhé stoličky. Samozřejmě platí, že každé dítě je jiné, a proto se i v případě prořezávání zoubků mohou objevit individuální rozdíly. Nicméně většinou rostou nejprve zuby v dolní čelisti, až poté v horní. Zuby se prořezávají v párech, tedy současně pravý i levý zub. Zpravidla se tak děje dříve u dívek než u chlapců.

 

 

Uleví chléb, mrkvička, kousátko i vhodné léky

 

„Prořezávání zubů dítěte často provází nepříjemné stavy, nadměrné slinění a potřeba kousání do věcí, někdy i do lidí. Vyskytnout se mohou také bolesti doprovázené zvýšenou teplotou. Pokud se tyto příznaky u dítěte objeví, není třeba panikařit. Dnes již existují léky určené i pro ty nejmenší děti, které od obtíží dokáží ulevit,“ říká MUDr. Silvia Bajová, dětská lékařka z Nemocnice Na Homolce. Zkuste třeba volně prodejné léky Paralen SUS nebo Ibalgin Baby.

 

 

„Kromě léků na tlumení bolesti je vhodné dítěti pořídit kousátko. Jde o speciální neostré pomůcky v podobě zvířátek či různých tvarů, které při kousání tlačí na dáseň v místě prořezávajícího se zubu, čímž jednak mírní bolest a jednak pomáhají urychlit celý nepříjemný proces,“ dodává MUDr. Bajová. Kousátka s tekutinou uvnitř se mírně vychladí v lednici, tím pádem pak chladí a zklidňují překrvenou a podrážděnou dáseň dítěte. Kousátko však dětem dávejte jen do vyklubání prvního zubu. Později by totiž hrozilo, že dítě předmět prokousne a tekutinu uvnitř spolkne.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Žluté zuby u dětí: jak je vybělit
Skřípání zubů u dětí ve spánku kazí prospěch
Neolizujte mu lžičku! 5 zásad pro rodiče, kterým záleží na zdravých zubech dětí

 

„Podobně jako kousátko uleví od bolesti způsobené prořezávajícími se zuby i žvýkaní lehce předvařené tvrdší zeleniny, například mrkve nebo kedlubny. Stejně dobře poslouží i kousek kůrky od chleba,“ doporučuje MUDr. Bajová.

 

Naučte se čistit ústa včas

 

Již od prvních zoubků je třeba dbát u děťátka na ústní hygienu. Nejmenším dětem musí zuby i dásně čistit rodiče, ideálně dvakrát denně pomocí navlhčeného kapesníku. Nejpozději do jeho 12 měsíců věku nezapomeňte registrovat své dítě u zubního lékaře, poradí s případnými specifickými potížemi.

 

I když dítě zpočátku nechce, rozhodující je, zda chce rodič. „Každý prohřešek v ústní hygieně, každá omluva nečištěného dětského chrupu se dříve či později projeví zubním kazem v raném věku. Pravidelnost a důslednost je naprosto nezbytná, pokud chtějí rodiče uchránit své dítě bolesti a strastiplných návštěv zubního lékaře,“ varuje MUDr. Taťána Vrbková, členka představenstva České stomatologické komory.


U starších dětí okolo 18 měsíců se již může použít dětský kartáček s trochou dětské zubní pasty. Kartáček musí být malý a měkký, aby nepoškodil zubní sklovinu a dáseň. Od předškolního věku si už děti čistí zuby samy, nicméně rodiče by na předškolní a mladší školní děti měli dohlížet a zoubky jim dočišťovat.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře