Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Ať už je vám pětašedesát nebo třicet, rozhodně byste měli znát základní pravidla v boji proti podvodníkům. V současné době bohužel přibývá počet případů, kdy se důvěřiví lidí nechali napálit od všemožných zlodějíčků.

Jak nenaletět podvodníkům! Rady nejen pro SENIORY

Zloděj
zdroj: Thinkstockphotos Zloděj
aktualizováno 08.08.2017, 00:47 | 08.08.2017, 00:47 | DyA

Ať už je vám pětašedesát nebo třicet, rozhodně byste měli znát základní pravidla v boji proti podvodníkům. V současné době bohužel přibývá počet případů, kdy se důvěřiví lidí nechali napálit od všemožných zlodějíčků.

Co tedy dělat, aby se něco podobného nestalo i vám?


Důvěřuj, ale prověřuj!

Tak zní staré české přísloví, které rozhodně neztrácí na aktuálnosti. Ať už u vás zazvoní kdokoliv, rozhodně mu ihned neotvírejte. Zeptejte se, kdo je a co od vás chce. Nevěřte lidem, kteří vám přinesou přeplatek za energii, nebo vám jdou bez nahlášení odečíst elektroměr. V obou případech po nich žádejte identifikační průkazku. Pokud ji mít nebudou, pak je jasné, že se jedná o podvodníky. Buďte opravdu ostražití a nepouštějte přes práh domu člověka, kterého neznáte. I když si říkáte, že ho budete mít neustále na očích, může se stát opravdu cokoliv.

 


Pozor na výhry

Ať už se vám na internetu objevilo políčko s výzvou, abyste si vyzvedli svou výhru, nebo za dveřmi stojí člověk, který vám nese vyhrané peníze, zkuste zachovat chladnou hlavu. Nevěřte na zázraky, protože ty se v oblasti peněz opravdu nedějí. Jde pouze o další protřelý trik, jak se naivním lidem dostat do bytu. Podobné je to také se všemožnými výherními telefonáty. Ani těm nevěřte a raději ihned zavěste. Přece není nikde psáno, že si telefonát musíte poslechnout až do konce.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Internet v mobilu není tabu už ani pro seniory!
VIDEO: Bezostyšné okrádání seniorů nikdy neskončí!
Péče o seniory v ČR? Někde vzorná, jinde téměř žádná!


Problém jménem dovolená
Chystáte se na tři týdny do lázní, nebo jedete na týden k moři? Pak bude ze všeho nejlepší, když o svých plánech nebudete zbytečně někomu říkat. Postačí, když svou rodinu poprosíte, aby vám vybírali schránku. Jedině tak bude mít zloděj pocit, že v bytě stále někdo je, a nebude pokoušet štěstí. Stejné je to i s fotkami z dovolené. Pokud jste aktivním uživatelem sociálních sítí, pak si vytvořte album s fotkami až po skončení dovolené. Nikdy nevíte, kdo sleduje váš profil a kdo by mohl vaší nepřítomnosti ošklivě využít.

 


Stop šmejdům!

Asi jste zaznamenali kauzu okolo šmejdů, kteří nekalými praktikami nabízeli seniorům předražené zboží. Ti si ho pod nátlakem koupili a následně měli velké finanční problémy. Doufáme, že tyto předváděcí akce jsou již minulostí, ale stejně je důležité mít na paměti, že bychom se měli všem podobných akcím vyhnout obloukem.


DESATERO PROTI PODVODNÍKŮM
1. Nemějte doma celoživotní úspory. Peníze si raději uložte v bance.
2. Neotvírejte nikomu, koho neznáte.
3. Pokud se tak již stane, vyžádejte si od dotyčného identifikační průkaz.
4. Nevěřte výherním dopisům, emailům či lidem, kteří vám přišli výhru oznámit.
5. Zamykejte se.
6. Nechte si zasílat důchod na účet.
7. Transakce provádějte pomocí internetbankingu.
8. Nikomu neříkejte, že se chystáte na delší dobu odcestovat.
9. Poproste blízké, aby vám během dovolené vybírali schránku.
10. Nejezděte na předváděcí akce.

 

 
1 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře