Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Pořádně přituhlo a maminky si určitě kladou otázku, jak své ratolesti ochránit před štiplavým mrazem. Hlavně ty, které mají první děťátko.

Jak ochránit před mrazem naše nejmenší?

Dítě v kočáku
zdroj: Getty Images Dítě v kočáku
aktualizováno 07.01.2019, 00:42 | 07.01.2019, 00:42 | Doma.cz/tvnoviny.sk

Pořádně přituhlo a maminky si určitě kladou otázku, jak své ratolesti ochránit před štiplavým mrazem. Hlavně ty, které mají první děťátko.

Zdravé dítě by mělo strávit venku každý den minimálně dvě hodiny. Nejvhodnější čas pro pobyt dítěte venku je 12:00, kdy teplota dosahuje nejvyšší hodnoty. V zimě ale platí určitá omezení. Při mrazech je teplotní hranice pro pobyt kojence venku -3°C, pokud je nasněženo, pak je to -5 stupňů. Zejména ve větších městech může být problémem i inverze a smog, sledujte proto informace o rozptylových podmínkách. Pokud se smogová situace zhorší, je lepší nechodit s malým dítětem ven a výrazně omezit či upravit i větrání.


V mrazivém počasí byste měli omezit délku pobytu s batoletem maximálně do jedné hodiny dopoledne i odpoledne. "Důležité je, aby bylo dostatečně oblečené do více vrstev. Pokud se k mrazu přidá i silný vítr, s batoletem raději ven nechoďte, "doporučuje vedoucí odboru hygieny dětí a mládeže KHS Jana Hamade.


S novorozenci zůstaňte doma


Zejména novorozenci ještě nemají vyvinutou správnou termoregulaci, jejich pokožka a sliznice jsou na nízké teploty velmi citlivé, proto není vhodné chodit s nimi během mrazů na procházky vůbec.

 

Maminka s kočárkem
(Foto: Getty Images)


Zvláštní péči potřebují i kojenci do jednoho roku a batolata do tří let. To, zda miminku není v kočárku zima, zjistíte úplně jednoduše. Pokud mají studené ruce, tváře nebo chladnou pokožku na záhlaví, tak jim je zima.


Oblečení vrstvěte


Při oblékání dodržujte jednoduchou zásadu, která platí i pro dospělých - je třeba vrstvit oblečení. "Přímo na tělo je nejvhodnější obléci jemné bavlněné prádlo, pak oděv z flísu, nejsvrchnější vrstva by měla být vlněná. Na ni dítěti oblečte bundu. Nezapomeňte na čepici přiměřené tloušťky a teplé rukavice. Do kočárku vložte jako izolační vrstvu teplou deku, na ni fusak se zapínáním na zip. Nejvrchnější vrstvu má tvořit nepromokavá přikrývka," vyjmenovává odbornice.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Zmutované kočárky: přehlídka bizarních vozítek
Krádež kočárku, bohužel nic neobvyklého! Jak se bránit?
Zakrýváte kočárek před sluncem plenou? Své dítě tím nevědomky OHROŽUJETE


Ani u starších dětí byste neměli zapomínat na vhodné nepromokavé oblečení a obuv, ale také na ošetření pokožky obličeje a rukou ochranným krémem. V mrazu víc ztrácí vodu, vysychání pokožky může urychlit i přechod mezi vytopení místnostmi do vnějšího prostředí. „Dítě proto potřebuje mastnější krémy, které pomáhají doplňovat lipidy. Tvář natřete dítěti patnáct až třicet minut před odchodem z domu, aby se krém dostatečně vstřebal. Na rty použijte kvalitní, speciální balzámy pro děti, "zdůraznila lékařka.


,Holomrazy pod minus 10 stupňů, resp. kombinace mrazu a silného větru, může dětem způsobit omrzliny nebo podráždit sliznice dýchacích cest a způsobit tak respirační onemocnění," zdůraznila odbornice. Mimochodem, viry chřipky dobře přežívají právě v mrazech, v suchém vzduchu se rozbíjejí na menší části a zůstávají v něm déle. V zimě se kromě toho cévy na sliznici dýchacích cest stahují a viry do organismu proniknou snadněji.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře