Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Šikana je nebezpečná „hra“, která dokáže ovlivnit n celý život. Následky se mohou objevit i několik desítek let poté, co jste vy nebo vaše dítě šikanu prožili. Zbystřit by měli hlavně rodiče. Ti totiž mohou svému dítěti pomoci více, než si někdy m...

Šikanovali vám dítě? Jak mu pomoci se z toho vzpamatovat a pro příště tomu předejít

Šikana
zdroj: Thinkstockphotos Šikana
aktualizováno 09.07.2018, 15:16 | 09.07.2018, 15:16 | Nikol Hessová

Šikana je nebezpečná „hra“, která dokáže ovlivnit n celý život. Následky se mohou objevit i několik desítek let poté, co jste vy nebo vaše dítě šikanu prožili. Zbystřit by měli hlavně rodiče. Ti totiž mohou svému dítěti pomoci více, než si někdy myslí.

Je začátek prázdnin a na vašem dítěti je znát úleva, která nastala koncem školního roku. Může se zdát, že je to jen díky tomu, že má klid od učení a může si užívat prázdniny, ale ne vždy je tot akto jednoduché. Vašemu dítěti možná někdo ubližuje ve škole a bálo se vám s tím svěřit a teď má konečně od agresora pokoj – bohužel jen na chvíli – do začátku dalšího školního roku.

 

A co teď? Prázdniny začaly a vy nemáte možnost začít to ve škole řešit a zjišťovat podrobnější informace. Je na čase, abyste se svým potomkem více mluvili a ujistili ho, že se nemusí bát a se vším se vám může svěřit. Pokuste se v klidu srovnat pocuchané nervy, chce to ale vypořádat se s případnými psychickými následky a dítě naučit, jak se podobné situaci pro příště bránit. Dva měsíce prázdnin na pořádnou terapii nepostačí, máte ale dost času minimálně rozpoznat jeho obavy a začít s nimi pracovat, případně zvážit, jak riziko šikany v budoucnu minimalizovat.

 

Na co upozornit školáka a čemu věnovat jako rodič pozornost.


- Seznámit své dítě s možností nebezpečí, ještě před tím, než nastoupí do školy. Můžete problém popsat formou příběhu či pohádky.


- Další důležitou zásadou je zejména dobrá komunikace a vztah s dítětem. Pokud vám dítě nevěří a necítí pocit jistoty a bezpečí, nikdy se vám nesvěří s něčím tak vážným jako je šikana.


- Všímat si detailů při vyprávění o škole i mimo domov.


- Zajímejte se na rodičovských schůzkách o tom, jak vaše dítě vychází s ostatními spolužáky.

 

Tipy, jak pomoci dítěti k zařazení se zpět do života

 

O šikaně se hodně mluví, přesto ji má mnoho dospělých tendenci bagatelizovat. Bohužel si šikanované dítě zadělává na pořádná traumata a nefunkční sociální vazby, což může ovlivnit a zásadně formovat jeho osobnostní rozvoj a budouí partnerské i profesní vztahy. Čím dříve se s nepříjemnou situací pokusí vyrovnat, tím lépe- A v tom mu můžete zásadně pomoci právě vy.


- Odhalte, co je příčinou a spouštěčem šikany: může to být něco, co změníte těžko (fyzický handicap, problémy se studiem a známkami, levnější oblečení a starý mobil, protože na lepší nemáte apod.), ale i snáze odstranitelné příčiny (zlozvyky, agresivní a asociální chování vůči druhžým, nevyřešené křivdy z dřívějška…).


- Vymyslet aktivitu nebo koníček, který by ho bavil a naplnil tak čas, kdy se bojí a je uzavřen. Dítě by nemělo jen sedět doma a žít ve svém fantazijním světě, do kterého utíká před nepříjemnuo realitou. Pokud je vaše dítě spíše zakřiknuté a špatně zapadá v kolektivu, chce to ho pozvolna a nenuceně zařazovat mezi lidi a přes oblíbenou aktivitu by to mohlo jít snáze.


- Každý den s ním mluvit, nejen o škole. Pokusit se najít společné téma, které ho baví, podněcovat v něm radost.


- Jezdit na rodinné výlety, pořádat oslavy, trávit spoelčně chvíle, při kterých zapomene na tíživé chvíle, vyváží jimi stresové okamžiky. Harmonie je důležitá.


- Léto je ideální možností, jak může dítě strávit pár chvil v jiném prostředí. Zajeďte na rodinnou dovolenou, na chalupu, k babičce. Vytržení ze známého prostředí ho přivede na jiné myšlenky.


- Odborná pomoc je rozhodně na místě. Hodně napoví konzultace v krizovém centru, s většími šrámy pomůže psychoterapie, případně podpořená léky, hodně s sebevědomím udělá osobnostní sebekoučink nebo kurz rozvíjející (sebe)vyjadřovací schopnosti.

 

 - Můžete pracovat s vlastním dítětem, bohužel nezměníte původce šikany. Zvažte přestup na jinou školu, kde si dítě může najít nové přátelé. Buďte ale k situaci kritičtí a mějte nadhled: není váš potomek typickým terčem šikany, není pravděpodobné, že přestup nic nevyřeší?

 

Šikana
(Foto: Profimedia)

 

Šikana mimo školu


Šikana se netýká pouze školního roku a prostředí. Přes léto se může vaše dítě stát obětí třeba i na letním táboře. Pokud vám už druhý den dítě volá, že chce domů, věnujte tomu pozornost a ptejte se po důvodech. Nemusí to být jen steskem po domově.


- Zeptejte se svého potomka, co vše se děje a kdo mu ubližuje.


- Zavolejte některému z vedoucích a žádejte o více informací. Obeznamte je s tím, co víte od dítěte a trvejte na tom, aby nenechali situaci vyšumět.


- Sedněte do auta a pro dítě si zajeďte. Nemusíte ho hned odvážet z tábora, hodně udělá váš zájem, fakt, že berete jeho situaci vážně, možná si jen bude potřebovat promluvit, dodat několik rad.


- Řešte na místě, kdo je šikanátorem a z jakého důvodu vašemu dítěti ubližuje. Nemluvte ale s dotyčným dítětem nikdy sami, riskujete, že se to obrátí proti vám a vašemu dítěti.


- Požadujte, aby rodiče agresora byli obeznámeni s jeho chováním. Třeba ani neví, že se tak jejich dítě chová. Raději toto neřešte vy sami, přeci jen jste v celé situaci citově zaangažování, lepší bude nechat to na ráborových vedoucích, mají více zkušeností, děti i rodiče mohou lépe znát i z celoroční činnosti. Zajímejte se ale, že vše postupuje.


- Ujistěte své dítě, že ve vás má jistotu a že už mu nikdo nebude ubližovat. Vezměte ho na příjemné místo, kde na nepříjemné vzpomínky zapomene.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Největší nebezpečí, které na vaše děti číhá na sociálních sítích!
VÁŠ PŘÍBĚH: Šikana mi zničila život. Mám ještě naději?

 

Varovné signály, že se něco děje


- Nechce se mu chodit z domu, nekomunikuje, nesvěřuje se s novinkami, je smutné.


- Nemá žádné zájmy a koníčky.


- Vrací se s poškozeným oblečením či jinými věcmi, říká si více o kapesné, ztrácí školní pomůcky a osobní věci.


- Má nějaké zranění a nedokáže přesvědčivě říct, jak se mu to stalo.


- Nemá kamarády, je osamocené, nechodí ven a stává se uzavřeným sám do sebe.

  

Jak postupovat při podezření na šikanu:


- Ujistěte své dítě, že jste zcela na jeho straně a že vám může říct vše, co ho trápí.


- Pokuste se zjistit co nejvíce informací. Zkuste například zajít nebo zavolat do školy, mluvte o tom na rodičovských schůzkách – možná nebudete sami.


- Pokud bylo vaše dítě fyzicky napadeno, nechte ho vyšetřit lékařem a případně i psychologem. Poté ho určitě pár dní neposílejte mezi šikanátory.


- Pokud nemáte jinou možnost, nebojte se nechat dítě přeložit do jiné třídy nebo školy.


- V případě, že nenajdete společnou řeč s vedením školy, nebojte se obrátit na školní úřad nebo inspekci.


- Jestliže máte podezření na páchání trestného činu, nebojte se kontaktovat Policii ČR. 

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře