Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Kristýna z Ulice není ve vztahu s Filipem zrovna nejšťastnější. Zatímco ona ho miluje a chtěla by s ním prožívat všechno, Filipa s ní baví hlavně sex. Komplikovaný vztah obou dospívajících neunikl ani Kristýnině matce Blance, která si dělá o dceru...

Jak pomoct dětem s nešťastnou láskou?

Ulice - Kristyna
zdroj: TV Nova Ulice - Kristyna
aktualizováno 26.11.2019, 00:00 | 26.11.2019, 00:00 | doma.cz

Kristýna z Ulice není ve vztahu s Filipem zrovna nejšťastnější. Zatímco ona ho miluje a chtěla by s ním prožívat všechno, Filipa s ní baví hlavně sex. Komplikovaný vztah obou dospívajících neunikl ani Kristýnině matce Blance, která si dělá o dceru starosti. Jak pomoct teenagerům, kteří se trápí kvůli neopětovaným citům?

Vidět své dítě, jak trpí kvůli lásce, je těžké asi pro každého rodiče. Jenže ne každý rodič ví, jak správně zakročit a jestli se do toho vůbec plést. Jak se zachovat, jestliže vaše dítě zažívá první zklamání?


Může za jeho nálady opravdu zamilování do nesprávné osoby?


Ze všeho nejdřív zjistěte, jestli je dítě smutné opravdu kvůli milostným citům. Je možné, že se utápí v depresích kvůli šikaně, neúspěchu ve škole nebo třeba pubertálním výkyvům nálad. Ne vždy za to může právě nešťastná láska, i když tu během dospívání zažije většina teenagerů. Nedejte prostor domněnkám a zjistěte od svého potomka, proč není v životě spokojený.


Dejte přednost vyslechnutí před radami


Jestliže chcete, aby se vám dítě svěřilo se svým trápením, musíte mu dát najevo, že tu pro něj jste a za žádnou cenu ho nebudete soudit. Děti i dospívající jsou v oblastech lásky velmi stydliví a snadno se před vámi zatvrdí, pokud si nezískáte jejich důvěru. Proto buďte opatrné, nevyzvídejte a raději nechte dítě, ať se k vám přijde vypovídat samo. Klidně se mu nejdřív svěřte s něčím vy, aby pro něj bylo snadnější se vám otevřít.

 

nešťastná láska
(Foto: Getty Images)


Dobře si všímejte jeho chování


Dospívající se často chovají nepřiměřeně, když jde o lásku. Mají totiž pocit, že první láska je pro ně vším na světe a když se s někým rozejdou, přepadají je pocity marnosti. Proto si pak sahají na život, mají sklony k sebepoškozování nebo hazardují s drogami. Pozorně si všímejte toho, jak se nešťastně zamilovaný teenager chová a jestli nedochází k nějakým změnám v jeho chování, které by měl možná posoudit psycholog. Zbystřete, pokud je dítěti najednou všechno jedno nebo je naopak bezdůvodně agresivní.


Hlavně je neshazujte


Děti i dospívající jsou alergičtí, když si z nich dospělí kvůli lásce utahují. Proto se vyvarujte toho jejich milostné potíže nějak zlehčovat nebo si z nich dokonce utahovat. Pak by sotva měli chuť se vám s něčím svěřit. A také nezrazujte důvěru vašeho dítěte tím, že se budete bavit o jeho zkušenostech s láskou s jinými lidmi a ještě ke všemu před ním samotným. To by nejspíš nebylo příjemné ani vám, kdyby šlo o vaše milostné trable.

 

ČTĚTE TAKÉ:

10 zaručených rad pro nešťastně zamilované
NÁVOD k odhalení: Nemá vaše dítě depresivní nebo sebevražedné sklony?
Rozchod v pozdějším věku? Jak se přes něj skutečně dostat?


Chovejte se přiměřeně i vy


Spousta rodičů začne během nešťastně zamilovaného dítěte chodit po špičkách a přehnaně se o něj starat. Tím však v dítěti vyvoláte dojem, že s ním není něco v pořádku a začne se cítit nepříjemně. Lepší je chovat se tak jako doposud a s ohleduplností to zase tolik nepřehánět, jinak dítě začne vaši starostlivost využívat.


Neřešte situaci na vlastní pěst


Znáte maminku kluka, který vaši dceru odmítl? Rozhodně si s ní nezkoušejte promluvit, aby svému synovi domluvila. Tím byste situaci mezi oběma dětmi akorát zhoršily a vaší dceři by pak bylo trapně. Vyslechnout ji sice můžete, ale zase se jí do milostného života tolik nepleťte, jinak by vám příště raději nic neřekla.

 

nešťastná láska
(Foto: Getty Images)


Vyhněte se klišé větám


Pamatujete se, jak vám vaše matky s oblibou říkaly věty jako: „Každá láska přebolí.“ „Takových ještě potkáš.“ Pak si jistě vzpomínáte i na to, jak vám tyto klišé věty nic neulehčily. Lepší je tiché pochopení než opakování takových frází, které stejně nezní, jako by byly myšlené od srdce.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře