Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Patřili jste mezi ty děti, které se do první třídy těšily anebo mezi ty, které by raději ještě zůstaly ve školce? Ať tak, či onak, příchod tohoto významného školního dne znamenal velkou změnu jak pro vás, tak i pro vaše rodiče.

Jak připravit malé děti k zápisu do školy?

Dětský pokoj - 5
zdroj: Thinkstockphotos Dětský pokoj - 5
aktualizováno 12.04.2019, 00:00 | 12.04.2019, 00:00 | doma.cz

Patřili jste mezi ty děti, které se do první třídy těšily anebo mezi ty, které by raději ještě zůstaly ve školce? Ať tak, či onak, příchod tohoto významného školního dne znamenal velkou změnu jak pro vás, tak i pro vaše rodiče.

Nyní toto vše čeká vaše děti. Víte, co vše by měly před nástupem do školních lavic zvládnout?

 

Je věk důležitý?


Ano i ne. Všechny děti, které do 31. 8. dovrší šesti let, k zápisu povinně musí. Dostavit se smějí i děti, které se narodily později, avšak jejich školní zralost by měl posoudit psycholog v pedagogicko-psychologické poradně. Školní zralost totiž vypovídá o fyzické a duševní připravenosti dítěte pro vstup do školy. O tom, jak se dokáže vypořádat se situací, kdy místo her přichází soustavná, a hlavně organizovaná činnost.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Co má umět prvňáček před nástupem do školy? Učitelé očekávají i základy čtení a psaní
Tohle musí umět dítě u zápisu do školy. Zvládli byste to taky? TEST
Zápis do prvních tříd: Která škola je ta NEJ?


Schopnost obsloužit sebe sama, jemná motorika a grafomotorika


Budoucí prvňák by měl být schopen se sám obléknout, zapnout si knoflíky anebo zip, zavázat tkaničky a měl by umět používat příbor. K tomu všemu se váže osobní hygiena - samostatné použití toalety a mytí rukou. Zároveň by také měl vědět, komu vykat, komu smí tykat a mít osvojené zásady slušného chování, tedy poděkovat, poprosit a pozdravit.


Předškolák by měl zvládnout udržet rovnováhu, skákat na jedné noze či přes švihadlo, chytat a házet míč. Co je velmi podstatné a odvíjí se od tohoto i budoucí školní vývoj dítěte, je grafomotorika. Dítě by mělo umět správně držet tužku. Výhodou je, že to lze poměrně snadno natrénovat, a to pomocí trojhranných psacích pomůcek. Pokud se vašemu dítěti zatím s tužkou moc nedaří, poohlédněte se po různých vylepšeních, které budoucímu školákovi v tápání pomohou. Některé tužky mají neklouzavé prohlubně (např. tužkyE ASYgraph od Stabilo), odolnější tuhu (Mikrotužka Faber-Castell, prodává penshop.cz) ergonomické tvarování pro děti, které s psaním začínají, ale i měkký povrch, bránící únavě při psaní a otlakům prstů. Pomoci může i speciální trojhranný tvar tužky, který se dětem lépe drží a také zabraňuje kutálení a následnému pádu ze stolu. Pozor, u některých psacích potřeb je podstatný je i fakt, zda je dítě levák či pravák.

 

Dítě s brýlemi ve škole
(Foto: Profimedia)


Trénujte pro uvolnění


Ideální jsou vlnovky, obloučky, čáry. Maximální práce se zápěstím vede k jeho postupnému uvolnění. Nevyhýbejte se ani dalším ručním pracím, jako jsou třeba navlékání korálků anebo vystřihování nůžkami. Při těchto činnostech můžete nenuceně nacvičovat i správné sezení u stolu.


Zpívejte, tančete, vyprávějte, a přitom dbejte na správnou výslovnost


Ono zvládnout rytmický pohyb, a přitom recitovat říkanku či zpívat, není žádná legrace. Tyto aktivity většinou ve školce probíhají, ale měli byste děti motivovat i pro domácí vystoupení, kdy vám předvedou, co se ve školce naučily. Vyprávění pohádek je také velmi účinná metoda pro rozvíjení fantazie. Zkuste se s dítětem ve vyprávění střídat. Vy začnete vyprávět známou anebo neznámou pohádku a společně s dítětem budete vymýšlet děj. Nejen, že to je skvělá zábava, navíc si vaše ratolest rozšíří slovní zásobu a strávíte spolu pěkný čas.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře