Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Školní prázdniny už se zase pomalu blíží ke svému konci. Je načase začít připravovat vaše děti na školní režim.

Jak připravit své dítě na návrat do školy? 5 úkolů, na které nesmíte zapomenout

Děti a vysvědčení
zdroj: Thinkstockphotos Děti a vysvědčení
aktualizováno 24.08.2018, 00:00 | 24.08.2018, 00:00 | Karolína Šimečková

Školní prázdniny už se zase pomalu blíží ke svému konci. Je načase začít připravovat vaše děti na školní režim.

Září už nám pomalu klepe na dveře a s ním i největší strašák dětí, škola. Po dvou měsících volna je potřeba vaše ratolesti usměrnit, „přepnout“ do školního módu a zároveň jim vrátit řád všedních dnů. V dnešním článku vám poradíme pár tipů a triků, jak na to, aby byla tato změna co nejpřirozenější a nejpříjemnější.


1. Nařiďte budíka


Jedním z hlavních problémů dětí po prázdninách bývá vstávání a chození do postele. Aby tato  změna nebyla tak drastická, ukládejte vašeho potomka do postele následujících pár dní vždy o čtvrthodinku dřív a stejně tak to dělejte u vstávání. S tímto fíglem je nejlepší začít už týden před začátkem školy, ale i pár dní postačí, aby se vašemu dítěti vstávalo do školy o dost lépe.

 

 
2. Udělejte z nákupu zábavu


Mezi nejoblíbenější dětské přípravy na nový školní rok patří nákupy školních pomůcek, sešitů, ale třeba i nových tenisek na tělocvik. Nechte tento rok děti sepsat nebo namalovat seznam školních potřeb, které budou potřebovat. Nemusíte z toho seznamu nakoupit úplně všechno, ale už tím, že mu ho umožníte sestavit, dáváte dítěti pocit velké zodpovědnosti a zároveň šanci projevit přání, která by vás třeba nenapadla. A i když vy hledíte hlavně na praktičnost, zdravotní nezávadnost a cenu, klidně ustupte, když bude dítě trvat na kýčovitých bačkorách s jednorožcem nebo peříčkové propisce.

 

ČTĚTE TAKÉ:
Škola začala a je to tu zas! 3 zaručené kroky k odstranění vší
Přestala po prvním týdnu vašeho prvňáčka škola bavit? Odhalte, CO HO DOOPRAVDY STRESUJE
ZPĚT DO ŠKOLY: Aby učení nebylo mučení...


3. Připravte pracovní plochu


Přes léto se většinou k psacímu stolu za účelem studia nesedá. Pokud se vám už i ten váš ztrácí pod kupou omalovánek a hraček, je nejvyšší čas ho zase oprášit a připravit na dávku domácích úkolů, která na školáky v dalším školním roce čeká. Na zeď nad stůl pověste nástěnku, na kterou připíchnete všechny důležité úkoly. Vykliďte šuplíky od zbytečností a stojánek na tužky doplňte o funkční propisky a ořezané pastelky. Nechte dítě rozhodnout, jak si bude věci na a ve svém psacím stole organizovat. Nejenom, že to podporuje jeho kreativitu, ale zároveň mu tím dáváte najevo, že už je samostatné a musí se o takové věci starat samo.

 


4. Popovídejte si s ním


Vypravte se s vaším dítkem na procházku a přitom si s ním popovídejte o škole. Co je na ní prima a co ho naopak štve? Důležité je, aby dítě vědělo, že ve vás má stálou oporu a může se vám tudíž kdykoliv svěřit se svými problémy. Negativní pocity ohledně života školáka, jako např. brzké vstávání či mnoho domácích úkolů, nemusíte komentovat, stačí, jen aby vědělo, že posloucháte. Tím mu dodáte pocit důvěry a přesvědčíte ho, že se vám může svěřit i s důležitějšími věcmi, než kolik se toho musí naučit na příští týden.

 


5. Motivujte


Základem každého rozhovoru rodiče se školákem by měla být motivace. Při těchto rozhovorech si ale dávejte pozor, aby vaše dítě nemělo pocit, že musí být ve všem nejlepší. Motivujte ho naopak k tomu, aby chtělo být nejlepší. Díky tomu bude dosahovat daleko lepších výsledků, než pokud by cítilo nátlak z vaší strany.

 

Náš tip: Udělejte z prvního školního dne něco mimořádného. Kupte společně nějaké hezké šaty na sebe, udělejte si čas a doprovoďte školíčka do školy celá rodina. A nezapomeňte ho v jeho velký den vyfotografovat a fotku si pak doma vyvěsit, nebo ji rozeslat vašim blízkým. Hezkou akci pro školáky a rodiče vymyslela například firma Canon, která fotku z prvního školního dne za vás zadarmo vytiskne a rozešle vašim blízkým, pro více info mrkněte na canon.cz/PIXMA.

 

Další rady psycholožky k začátku školy najdete v následujícím videu:

 

 

Jak připravujete do školy vaše dítě vy?

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře