Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Kristýna, dcera Blanky z Ulice, má za sebou další zkušenost s alkoholem. Přitom by kvůli svému věku ještě pít vůbec neměla. Zatímco ona to, co se stalo, vůbec nebere vážně, Evžen kvůli jejímu zážitku začne trochu vyšilovat. Dokonce hrozí, že se kv...

Jak reagovat, když nezletilé dítě přijde domů opilé?

Seriál Ulice: Co na sebe prozradí?
zdroj: TV Nova Seriál Ulice: Co na sebe prozradí?
aktualizováno 03.09.2019, 00:00 | 03.09.2019, 00:00 | doma.cz

Kristýna, dcera Blanky z Ulice, má za sebou další zkušenost s alkoholem. Přitom by kvůli svému věku ještě pít vůbec neměla. Zatímco ona to, co se stalo, vůbec nebere vážně, Evžen kvůli jejímu zážitku začne trochu vyšilovat. Dokonce hrozí, že se kvůli tomu trochu pokazí jejich vztah. Jak postupovat, když nezletilé dítě přijde domů opilé?

Mnoho rodičů není připravených na to, že by jejich dítě mohlo začít pít alkohol. Přitom dospívající děti s ním začínají experimentovat mnohdy už kolem 15. roku. Je proto potřeba počítat s tím, že se dítě dřív nebo později s alkoholovým pokušením setká a vědět, jak na to zareagovat.


Pořádně si promluvte až druhý den


Pokud se vaše dítě vrátilo domů opilé, rozhodně zachovejte chladnou hlavu a vyhněte se křiku a jakýmkoliv fyzickým trestům. Tím byste celou situaci ještě zhoršily a dítě by vám to mělo tak akorát za zlé. Vůbec třeba nemusí chápat, proč udělalo špatnou věc, jestliže jste s ním o alkoholu předtím moc často nemluvily. Může si myslet, že když jeho kamarádi také pili, tak přece nemohlo jít o nic špatného.


Raději dejte dítěti napít hodně vody, případně něco k jídlu, aby alespoň trochu vystřízlivělo. Vytáhněte z něj, jestli pilo jen pivo či víno nebo něco tvrdšího. Ještě před tím, než ho pošlete spát, zvažte, jestli mu nehrozí otrava alkoholem. Sledujte jeho dech, zeptejte se ho, zda nemá závratě nebo pocit na zvracení. Další zpovídání si ale nechte na další den, až budete mít oba čistší hlavu.

 

ČTĚTE TAKÉ:

TEST: Nemáte problém s alkoholem?
Co dělat, když vám alkohol ničí blízkého člověka?
Pití alkoholu stres nezmírní, naopak


Druhý den vaše dítě podrobte většímu výslechu. Zeptejte se, co ho k opití přivedlo. Podlehlo vlivu kamaráda a nechalo se přemluvit i přesto, že se mu do pití nechtělo? Pak byste měly zapracovat na tom, aby bylo vaše dítě sebevědomější a umělo říkat slovo ne. Nebo se třeba opilo z nešťastné lásky? Vysvětlete mu, že vztahy za pití nestojí. Zároveň ale také zvažte, jestli dítě nepilo proto, aby vám tím ukázalo vzdor.


Poučte dítě pro příště


Pokud se vaše dítě opilo, zeptejte se ho, jestli by to udělalo znovu. Jestli mu bylo druhý den špatně a zapřísáhlo se, že už nebude pít, tak se nejspíš alkoholu opravdu na nějakou dobu vyhne. Možná se mu však stav opilosti zamlouval, cítilo se například lépe a odvážněji než za střízliva. V tom případě byste měly být na pozoru, aby nezačalo alkoholu holdovat víc.


Naučte dítě (ne)pít


Spousta dětí zkouší pít proto, že k tomu doma neměly přístup a chtějí vědět, o co jde. Jestliže jste nachytaly vaše dítě opilé, neměly byste to přehlížet a raději ho o alkoholu pořádně poučit. Když ho už doma naučíte, že nemůže pít víno jako vodu a před popíjením by se mělo pořádně najíst, nebude mít tak velkou tendence pít za vašimi zády a když už, tak se alespoň opije s mírou.

 

děti a alkohol
(Foto: Getty Images)


Stejně tak ale važte slova, aby dítě nezískalo pocit, že pití je normální záležitost a do života patří. Spíš ho poučte, že se to dělá jen při výjimečných příležitostech. V obou případech má ale ještě dost času na to, aby s tím začínalo, jinak by mohly nastat také problémy s policií.


Pokud tedy chcete odříznout dítě od pití úplně, zaveďte doma sankce. Jestliže u něj ještě jednou poznáte, že je opilé, dostane nějakou domácí práci navíc, nebude moct chodit ven s kamarády nebo mu zmenšíte kapesné. Kromě toho s ním také probírejte, co ho trápí, abyste eliminovaly to, že bude řešit své problémy s láhví v ruce.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře