Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Mateřská dovolená je pro každou ženu takovou prací na plný úvazek. Starat se o dítě, prát, vařit, uklízet… Co když jste ale činné a při tom všem byste si ještě rády přivydělaly? Svůj čas na mateřské můžete zpeněžit i bez toho, abyste své dítě zane...

Jak si přivydělat při mateřské? Napište třeba knihu!

Pracující matka
zdroj: Getty Images Pracující matka
aktualizováno 07.02.2019, 00:00 | 07.02.2019, 00:00 | doma.cz

Mateřská dovolená je pro každou ženu takovou prací na plný úvazek. Starat se o dítě, prát, vařit, uklízet… Co když jste ale činné a při tom všem byste si ještě rády přivydělaly? Svůj čas na mateřské můžete zpeněžit i bez toho, abyste své dítě zanedbaly.

Každá koruna navíc se hodí a vy cítíte, že rodinný rozpočet by si nějaký ten příspěvek zasloužil? Existuje několik nenáročných prací, které vás neunaví, a možná si při nich dokonce odpočinete. Vaše dítě vás navíc může k výkonu mnoha z nich inspirovat. Nejde samozřejmě o úplné zaměstnání, ale spíš o takové brigády. Při jejich výkonu totiž nepřijdete o peněžitou pomoc v mateřství.


Běžte na to kreativně


Když zůstáváte doma, můžete zapracovat na své kreativitě. Proč nezpeněžit koníček, u kterého dokážete vypnout a odpočinout si od maminkovského koloběhu? Začněte šít nebo vyšívat, háčkovat, plést, vyrábět dekorace do bytu, dělat keramiku, malovat, fotit nebo třeba i péct. Fantazii se meze nekladou. Při drobné manuální práci si psychicky odpočinete a budete mít radost z výsledků, které pak můžete prodávat (vytvořte si profil na fler.cz nebo vlastní webovky). Pokud přijdete s jedinečným nápadem třeba na ozdobné předměty, tak si jejich výrobou určitě přivyděláte. Ručně dělané výrobky pořád frčí.

 

Pracující matka
(Foto: Getty Images)


Prodejte věci po dětech


Vaše dítě je sice ještě malé, ale až trochu povyroste, klidně věci po něm prodejte. Pokud tedy prozatím neplánujete další přírůstek do rodiny. Spousta mladých maminek ocení, když za výbavičku utratí méně, protože náklady na dítě jsou už tak dost vysoké. Oblečení, nerozbité hračky nebo kočárek vám zaručí příjemný přísun peněz.


Pište


Jako novopečené maminky jste většinou plné nových dojmů a často o nich začnete psát jen tak pro sebe. Co kdybyste se o své zážitky podělily s ostatními a tím si i vydělaly? Mnoho žen začalo zábavnou formou o svém mateřství blogovat a své blogy posléze i vydaly knižně. Inspirujte se třeba u Terezy Melišové, která založila blog Dítě jménem Kuba, kde popisuje vtipné příhody s malým synem. Sdílí je na facebooku, ale jsou tak populární, že už ze svých story zvládla vydat stejnojmennou knihu. Pobaví vás i další autorky - třeba Deník fejsbukové matky, vhled do toho, jak to vidí tatínci, přináší úspěšný Deníček moderního fotra. Pokud si nejste jisté, zda by vám psaní dlouho vydrželo, tak můžete přispívat třeba do maminkovských magazínů. Nebo si založte instagram, sociální sítě jsou v kurzu a když budete psát zajímavě, vtipně a originálně a budete mít hodně fanoušků, mohou vás oslovit přímo klienti a nabízet vám své produkty k otestování. Takže ušetříte za jejich pořízení, nebo si za to - pokud budete skutečně úspěšné, můžete i vydělat nějaké peníze.

 

ČTĚTE TAKÉ:

BLOG Z MATEŘSKÉ: Vždyť jsi na dovolené...

Fotky, které vám vyrazí dech! Co na nich matka tří dětí zachytila?

4 zásadní chyby, které děláte při výchově dětí zřejmě i vy

Překládejte


Jste zdatné v cizích jazycích a rády čtete? Procvičte se trochu a vydělejte si tím. Nebudete mít pocit, že na mateřské zaostáváte a uděláte něco pro sebe i rodinný rozpočet.

 

Na procházce
(Foto: Getty Images)


Roznášejte letáky


Využijte procházky s kočárkem k rozvozu letáků. Když dáte letáky do kočárku, tak pro vás nebudou příliš těžké na nošení a na procházce se navíc zabavíte. Můžete zapojit i kamarádku a rozvážet společně. Kromě letáků můžete doručovat ale i drobné zásilky nebo plnit časově náročnější úkoly pro příliš zaměstnané lidi: třeba vystát frontu na vstupenky do divadla. Stačí nabídnout svůj čas jako "dodo" - asistent pro plnění různorodých úkolů (mrkněte na idodo.cz).

 

Najděte si brigádu, kde o čase rozhodujete vy

 

Klidně byste uklízela u jiných, na zakázku žehlila, hlídala děti nebo třeba roznášela pivo, jen kdybyste si směny mohla určovat vy s ohledem na hlídací možnosti partnera nebo babiček? Moderní pracovní trh ale takové možnosti nabízí. Máte-li zkušenosti v gastronomii, stáhněte si aplikaci Grason (www.grason.cz), kde můžete nabídnout své služby jako servírka, barmanka, pomocnice v kuchyni nebo obsluha v cateringu. Kdy, kam a za kolik půjdete pracovat, si můžete určit vy sama.


Pro co jste se rozhodly? U těchto prací jde spíš o zábavu a jejich výkonem rozhodně nepřijdete o krásné chvilky strávené s dítětem. Mateřská dovolená navíc nabízí skvělou příležitost, jak se konečně seberealizovat. Pokud začnete se zmíněnou výrobou dekorativních předmětů nebo psaním, stanete se třeba natolik úspěšnými, že v tom budete moci pokračovat i po skončení mateřské.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře