Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Blíží se začátek školního roku a mnozí rodiče opět řeší otázku, jak vybrat správnou tašku dětem do školy. Při výběru buďte obezřetní a vedle vzhledu se zajímejte především o zdravotní parametry, bezpečnostní prvky a celkovou funkčnost aktovky nebo...

Jak správně vybrat a nosit aktovku? Rady lékařů pro vašeho školáka

Školačka
zdroj: Thinkstockphotos Školačka
aktualizováno 31.08.2017, 16:20 | 31.08.2017, 16:20 | doma.cz

Blíží se začátek školního roku a mnozí rodiče opět řeší otázku, jak vybrat správnou tašku dětem do školy. Při výběru buďte obezřetní a vedle vzhledu se zajímejte především o zdravotní parametry, bezpečnostní prvky a celkovou funkčnost aktovky nebo baťohu. A samozřejmě dbejte i na to, aby vaše dítě nosilo školní brašnu správným způsobem.

Zvlášť rodičům novopečených školáků může nabídka aktovek a batohů připadat jakákoli, jen ne přehledná. Co je potřeba brát při nákupu školního batohu pro vaše dítě v úvahu a na čem naopak tolik nezáleží?

 

Sledujte speciál Zpátky do školy na Tn.cz.


Aktovka nebo batoh?


Pro malé děti, především pak pro prvňáčky, se doporučuje aktovka či aktovkový batoh. Hlavním důvodem jsou vyztužená záda aktovky, která šetří malým školákům teprve se vyvíjející páteř.


„Kromě pevných, vypolstrovaných zad aktovky či batohu, věnujte pozornost také popruhům, které by měly být dostatečně široké, aby se nezařezávaly. Popruhy by dále měly mít nastavitelnou délku a protiskluzovou vnitřní stranu. Dobré je také přihlédnout k uchu aktovky, které by mělo být rovněž pevné pro snadné přenášení v ruce,“ doporučuje František Peterka ze specializovaného obchodu Proděti.cz.


Pro školáky první a druhé třídy volte raději aktovku než batoh. Je přehlednější a všechny pomůcky v ní mají své místo. Starším žáčkům a studentům už můžete klidně pořídit školní batoh, který je uzpůsobený pro nošení školních potřeb. Obloukem se ale vyhněte sportovním batohům. Jak již název napovídá, jejich konstrukce, materiál a tip ušití je určen na jiné aktivity.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jaké barvy do pokoje prvňáčka? Zelená rozvíjí kreativitu, červená vyvolává roztěkanost
Co má umět prvňáček před nástupem do školy? Učitelé očekávají i základy čtení a psaní
PRVNÍ DEN VE ŠKOLE? Poradíme, jak levně a hezky obléci děti!

 

Vybírejte brašnu s nadčasovými obrázky


Pokud kupujete dítěti aktovku na delší dobu než je jedna sezona, je dobré vybrat takový model, na kterém není aktuální dětský pohádkový idol. Ideální jsou nadčasové obrázky - zvířátka nebo nestárnoucí motiv Mickey Mouse, který je populární již mnoho dekád. Starší děti ocení spíše barevné kombinace než obrázky pohádkových hrdinů.

 

Tip odborníka: „Celý proces nákupu školních potřeb si usnadníte, vsadíte-li na set školního batohu ladícího s penálem, sáčkem na přezůvky a dalšími pomůckami,“ radí Gabriela Dlouhá vedoucí dětského oddělení Mall.cz.

 

Aktovka
(Foto: oficiální zdroj)


Zvolte aktovku s bezpečnostními prvky


Jestliže vybíráte tašku pro děti na prvním stupni, měla by vedle atraktivního vzhledu současně splňovat všechny bezpečnostní prvky. Nesmí chybět zejména reflexní značky odrážející světla aut. Kupujte takovou aktovku, která má i reflexní lemování po svém obvodu i na popruzích. Velice účelné jsou také blikačky a fluorescenční pláštěnky a obecně jakékoli reflexní prvky, které zvýší viditelnosti dítěte za zhoršených meteorologických podmínek.


Pozor dejte ale i na ostré hrany uvnitř i zvenku batohu. Rukou opatrně přejeďte po povrchu, zda nikde nic nevyčnívá a vaše ratolest se nemůže zranit.

 

Hlídejte váhu školní brašny


Kromě atraktivního designu je důležité, aby taška měla anatomicky tvarovaná záda. Přispěje to k lepšímu držení těla. Aktovka by současně měla mít co nejmenší váhu. „Pro děti na prvním stupni by její hmotnost neměla přesáhnout 10 % jejich tělesné váhy. Těžší předměty, jako jsou knihy, se dávají vždy do kapsičky, která je co nejblíže k zádům. Takto bude váha knih více přenášená na tělo a páteři se alespoň trochu uleví. Dbejte na to, aby si vaše dítě bralo do tašky pouze ty nejnutnější věci, protože děti mají brašnu po celý den, stále ji někam přenášejí, a je tedy důležité, aby vážila co nejméně,“ doporučuje Michaela Tomanová, primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí.


Kvůli přetěžování se mohou u dítěte objevit bolesti hlavy, páteře ale také skolióza. Pokud již dítě těmito zdravotními problémy trpí, nevhodná nebo příliš těžká školní aktovka rozvoj těchto komplikací ještě více podpoří. Jestliže mají děti bolesti zad již v dětství, je vysoce pravděpodobné, že je budou trápit i v dospělosti.

 

Náš tip: Vždy dbejte na to, aby vaše dítě nosilo v aktovce jen to nejnutnější, co na daný den opravdu potřebuje. Některé učebnice lze nechávat ve škole. Nebo můžete vyzkoušet i další tipy pro odlehčení školní aktovky. Například dítěti přibalte jen prázdnou láhev na pití, kterou si naplní vodou až ve škole.

 

Školačka
(Foto: oficiální zdroj)


Dbejte na správné nošení aktovky


„Tašku i baťoh bychom měli správně nosit nasazené na obě ramena. Nošení brašny na jednom rameni je oblíbený módní nešvar řady školáků, který však přispívá k horšímu držení těla i zátěži zádových svalů,“ uzavírá Michaela Tomanová.

 

Jak poznat, že aktovka dobře sedí?


Naprostou nutností jsou pevná, anatomicky tvarovaná záda. Ta musí výztuží pevně doléhat na celá záda dítěte. Vybírejte batoh se širokými ramenními popruhy, aby se váha aktovky rozložila na větší část zad, ale zároveň by dítěti neměly přečnívat přes ramena, aby nesklouzávala z ramen. Aktovka by měla být dále vybavena hrudním a bederním popruhem, aby seděla na zádech co nejlépe. Při správném nastavení by popruhy neměly být prověšené a spodní část aktovky by měla těsně doléhat na spodní část zad, tedy v bederní oblasti, a také by aktovka měla být umístěna symetricky ve středu zad. Rozhodně nekupujte školákovi příliš velkou aktovku ve snaze ušetřit. Taková aktovka se nepřizpůsobí jeho výšce a postavě a nebude mu správně pasovat na záda.


Vychytávky, které potěší


I v oblasti batohů se na trhu neustále objevují nové vychytávky a inovace. Mezi ně patří například speciální kapsa na notebook nebo tablet, batohy na kolečkách, která ulehčí dětským zádům, bederní a hrudní pásy, LED světelné aplikace na klopě batohu nebo výškově nastavitelná záda.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře