Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Kataríně a Matějovi z Ulice dalo hodně zabrat, než vymysleli, jak se bude jmenovat jejich syn. Jméno, které se oběma líbilo, Matěje napadlo až těsně před porodem, který přišel předčasně. Malý Vincent, nositel celkem netradičního jména, je naštěstí...

Jak správně vybrat jméno pro miminko? Za originalitu vás bude dítě spíš proklínat

Ulice - Matěj se stal otcem
zdroj: TV Nova Ulice - Matěj se stal otcem
aktualizováno 19.11.2019, 00:00 | 19.11.2019, 00:00 | doma.cz

Kataríně a Matějovi z Ulice dalo hodně zabrat, než vymysleli, jak se bude jmenovat jejich syn. Jméno, které se oběma líbilo, Matěje napadlo až těsně před porodem, který přišel předčasně. Malý Vincent, nositel celkem netradičního jména, je naštěstí zdravý. Podle čeho se rozhodnout, když i vy máte porod za dveřmi a pořád ještě jste se neshodli na jménu miminka? Tyto faktory by měly hrát ve vybírání jména roli.

Výběr jména dítěte je velmi důležitý. Jméno si s sebou člověk nese celý život a může ho v mnoha situacích zásadně ovlivnit. Ne každý je se svým jménem spokojený, někomu přijde jeho jméno moc obyčejné a jiný své rodiče za jeho výběr dokonce proklíná. Jak vybrat jméno, které se bude k vašemu miminku dokonale hodit? Zapomeňte na zoufalé listování kalendářem a zaměřte se raději na toto:


Vyberte takové jméno, které bude hezky pasovat k příjmení


Při výběru jména by mělo hrát velkou roli to, jak dlouhé nebo krátké bude mít vaše děťátko příjmení. K dlouhému příjmení se víc hodí krátké jméno, aby se dítě stihlo ve škole vůbec podepsat. Ke krátkému příjmení je zase lepší zvolit delší jméno. Kateřina Nová zní například lépe než Eva Nová.


Jméno by se také nemělo s příjmením úplně shodovat. Když se bude váš syn jmenovat Petr Petr, bude muset všude vysvětlovat, že jde skutečně o jméno a příjmení a že to není tak, že by se pouze zasekl u opakování svého jména. Komicky zní také Petr Petřík nebo Filip Filípek. Shoda jména s příjmením rozhodně není něco, co vaše dítě v budoucnu uvítá, i když vám to teď třeba přijde vtipné.

 

jméno pro dítě
(Foto: Getty Images)


Dbejte také na to, aby se jméno spolu s příjmením dobře vyslovovalo. Matouš Šepota bude mít vyslovování celého jména těžší než Matouš Hrdý. Poslední písmeno nebo samohláska jména by se nemělo shodovat se začátkem příjmení, abyste dítěti ulehčili výslovnost.


Nebude vaše dítě ráčkovat?


Také si spočítejte, kolik počet r, ř a dalších problematických písmen se bude ve jméně vašeho dítěte nacházet. Jestliže bude vaše Barbora Rorejsková celý život ráčkovat, tak jí její jméno rozhodně nebude celou situaci usnadňovat. Pokud už se tedy v příjmení dítěte nachází například velký počet r, snažte se vybrat takové jméno, ve kterém už žádné r nebude.


Cizí jméno nedávejte k tradičním českým příjmením


Možná se vám líbí francouzská příjmení nebo zkrátka chcete být originální, ale Arlette Laštovičková nebo Chantal Nováčková opravdu nezní nejlépe. Snažte se kombinovat jména se stejným původem, jméno Arlette tedy dejte raději holčičce, která má také cizokrajné příjmení. Jméno vašeho dítěte by však nemělo znít ani moc ušišlaně, proto si dejte pozor i při skládání ryze českých jmen a příjmení. Františka Šálková zní totiž zase až moc měkce.

 

ČTĚTE TAKÉ:

VÁŠ PŘÍBĚH: Moje dcera se měla jmenovat Aurora
Praštěná jména dětí celebrit
Nejoblíbenější jméno pro holčičky? Vládne 25 zemím a boduje i v Česku


Nevystavujte své dítě posměchu


Jestli své dítě pojmenujete Noe, tak v životě uslyší nesčetně poznámek na to, kde nechal svou archu. Malý Adolf se zase nevyhne poznámkám mířeným na svého nechvalně slavného dvojníka. V mnoha případech je lepší zvolit obecnější jméno než takové, které si každý spojí s historickou osobností.


Budete chtít říkat dítěti zdrobnělinami?


Čeština je pestrá a mnoho maminek uvítá, když bude moct své dítě oslovovat zdrobnělinami. Na jméno Sandra moc variací nevymyslíte, zato u Anny je možností měnit jméno podle potřeby až až.

 

jméno pro dítě
(Foto: Getty Images)

 

Ponechte si při výběru nadhled


Je možné, že jste ve škole neměly rády kluka jménem Vojta, a tak toto jméno automaticky nechcete dát ani svému miminku. Váš manžel ale toto jméno zbožňuje a naléhá na vás, že chce mít Vojtíška. Zapomeňte na staré křivdy a snažte se nemyslet na to, s jakým člověkem máte určitá jména spojená. Přestože nemáte rády souseda Frantu, jméno František získá nový význam, když tak pojmenujete své dítě.


Podívejte se na datum, kdy bude mít vaše dítě svátek


Už jste pro své dítě vybrali to pravé jméno? Pak si také dopředu zjistěte, kdy bude mít vaše dítě svátek. Adam je sice krásné jméno, ale mnoho lidí netouží po tom slavit svůj svátek na Vánoce a připravit se tak o den, kdy by dostali dárky navíc. Stejně tak vám bude dítě vyčítat, když se bude jeho svátek krýt se dnem narození.

 
1 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

sylvakripalova 08:46 23.11.2019
Je to pravda,když moje děti chodili do školky byla tam holčička a jmenovala se Vanesa Vepřeková.Což je děs.Jinak málo kdo je se svým jménem spokojený.Téměř každý by se chtěl jmenovat jinak.Moje děti se jmenují Daniel,Alexandra,Natálie,Megan.Jediný kdo je se jménem spokojený je Daniel.:-)
podnebný 15:25 19.11.2019
Názor v nadpisu je čirá pravda. Ani já nejsem spokojen s křestním jménem, na moje přání mě tak neoslovuje manželka ani spousta známých. Sice jen ojediněle se někdo zeptá, jak jsem ke svému jménu přišel a jen vyjímečně se mi někdo posmíval. Pro někoho jsem byl Samson, pro jiného Iáson podle staré řecké pověsti, pro jiného motýle červenooké, pro dalšího Drsoň podle divadelní hry Járy Cimrmana. V našem okresním městě působí pěvecký soubor stejného jména. Přál bych se jmenovat třeba Tomáš nebo Emil, které jsme měli v příbuzenstvu, ale jmenuju se Jasoň. Aspoň bez toho háčku by to bylo zajímavější, jako v zemích mluvících anglicky.