Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Zápisy do mateřských škol jsou blíže, než se může zdát, a tak nezbývá nic jiného, než se začít připravovat. Zatímco v některých lokalitách je míst nedostatek, v jiných si rodiče mohou vybírat, do které školky své dítě svěří. Přihlášku přitom můžet...

Jak vybrat školku, která sedne vám i dítěti? 5 triků, které musíte znát

Děti ve školce
zdroj: Getty Images Děti ve školce
aktualizováno 14.03.2019, 00:00 | 14.03.2019, 00:00 | doma.cz

Zápisy do mateřských škol jsou blíže, než se může zdát, a tak nezbývá nic jiného, než se začít připravovat. Zatímco v některých lokalitách je míst nedostatek, v jiných si rodiče mohou vybírat, do které školky své dítě svěří. Přihlášku přitom můžete podat do tolika školek, do kolika budete chtít. Na co se ale zeptat a zaměřit, abyste výběr nepodcenili a v květnu přišli do té správné školky?

Pokud můžete, vybírejte nejen podle blízkosti k bydlišti, ale především podle kvality.

 

1) Počet dětí ve třídě


S příchodem do školky je potřeba se smířit s tím, že potomek o část pozornosti pečující osoby přijde. Na druhé straně byste oba měli mít jistotu, že o něj bude kvalitně postaráno a právě počet vychovatelek je v této otázce důležitý. Vyhláška o mateřských školách povoluje 24, výjimečně i 28 dětí v jedné třídě, což je v porovnání se zahraničím nadprůměr. Na jediného učitele přitom může připadat i všech 28 svěřenců. Výhodu mají mateřské školy v menších obcích, které tuto kapacitu nenaplní, soukromé mateřské školy, ve kterých bývá maximální počet žáků ve třídě omezen, a dětské skupiny, ve kterých sice můžete najít i třídu s 24 dětmi, pečovat o ně ale budou hned tři vychovatelé.

 

2) Kvalita zázemí


Zatímco děti nejvíce zajímá množství hraček, vaše pozornost by se měla soustředit jinam. Z nedávného tuzemského průzkumu, jak jsou na tom české školy a školky se zázemím pro hygienu, vyplynula překvapivá fakta. 40 % rodičů tehdy uvedlo, že děti musí do školy nosit vlastní toaletní papír a ručníky! Zajímavý přitom byl názor ředitelů, kteří se až v 84 % domnívali, že jsou toalety z hlediska dětí hezké, včetně těch šedých a tmavých. „Klíčovým parametrem pro ředitele škol bývá pouze čistota toalet. Pro řadu dětí je však důležitá i určitá míra přívětivosti prostředí, které sekundárně vyvolává pocit bezpečí, který je v těchto záležitostech velmi důležitý,“ vysvětlila výsledky průzkumu PhDr. Jana Zapletalová z projektu Domestos pro školy. Stejně by tomu mělo být i s dalšími částmi školky – například místností pro odpolední odpočinek a spaní nebo zahradou.

 

Děti ve školce
(Foto: Getty Images)


3) Jakou úroveň má stravování


Možná i vy patříte k těm, kteří některá jídla prostě nejedí, protože si ze školky odnesli špatnou zkušenost. Pokud tomu chcete u svého potomka zamezit, zkuste získat reference od některého z rodičů ve vašem okolí, jehož dítě školku navštěvuje. Pokud takovou možnost nemáte, podívejte se aspoň na webové stránky školy. Bývá na nich uveden aktuální jídelníček a vy si můžete ověřit alespoň pestrost stravování, která ve školce panuje. V každé moderní školce se snadno dohodnete, pokud vaše dítě trpí alergií nebo má jiné zdravotní potíže a některé soukromé školy jsou ještě o krok dál a nabízejí například BIO stravu za příplatek.

 

4) Jaký program školky dětem nabízí


Mnohé o tom, jak se učitelé a vychovatelé dětem věnují, se dozvíte z programu na webu školky. Školka zde obvykle informuje, na jaké aktivity se děti mají připravit, co k nim budou potřebovat i kolik budou stát. Snadno se tak dozvíte o možnostech, které daná školka nabízí, a to včetně doplňkových kroužků nebo soutěží, kterých se školka účastní. Pokud je aktivní školka, budou aktivní i její učitelky a děti, o které se starají.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Co je lepší: jesle, školka, nebo teta na hlídání?
Zápisy do školek se blíží, pětileté děti se jim nevyhnou! Jak na to BEZ STRESU?
Nevzali vám dítě do státní školky? Zkuste lesní, jsou levnější

 

5) Dejte na svou intuici


Před zápisem buďte připraveni, školku si prostudujte, ideálně ji i navštivte a nepodléhejte módním trendům. Pokud takovou možnost máte, nevybírejte jen podle blízkosti k bydlišti. „Jako rodič znáte své dítě nejlépe. Pokud má rádo řád a strukturu, je možné, že klasická státní školka bude nejlepší volbou, která dost možná nabídne i velký výběr kroužků. Naopak dítě, které si věci rádo organizuje samo, bude nadšené z možností Montessori prostředí. Některé děti jednoduše nelze ohraničit zdmi, pro ně je tu nabídka lesních školek, jejichž počet roste jako houby po dešti. A ti, kteří se obávají velkého počtu dětí, mohou zvolit individuální přístup v dětské skupině,“ doporučuje ředitelka blížícího se Festivalu o těhotenství, porodu a rodičovství Lucie Ambrožová a dodává: „Hodně si spolu povídejte o tom, co dítě ve školce prožívá, a pamatujte, že neexistuje univerzální řešení. Proto hledejte, ptejte se, zkoušejte, co pro vás a vaše dítě funguje.“

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře