Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Přístupy k výchově se v zahraničí liší, shodují se au-pair.

Jak vychovávají děti v cizině? Inspirujte se zkušenostmi českých au-pair

Sourozenci
zdroj: Thinkstockphotos Sourozenci
aktualizováno 11.08.2017, 00:52 | 11.08.2017, 00:52 | doma.cz

Přístupy k výchově se v zahraničí liší, shodují se au-pair.

Jedním ze spolehlivých způsobů, jak získat zahraniční zkušenosti, je vycestovat jako au-pair. Poznat novou kulturu, starat se o sebe v cizí zemi, získat mnoho nových zážitků a ještě za to dostat zaplaceno zní skvěle. Za těmito výhodami se však skrývá spousta práce v podobě času stráveného hlídáním dětí a úklidem. Tří slečen, které mají tuto zkušenost za sebou, jsme se vyptávali na rozdíly v přístupu k dětem ve čtyřech různých evropských zemích ve srovnání s Českou republikou.

 

“V Itálii má hlavní slovo otec rodiny, který většinou budí respekt nejen u dětí, ale také u matky. Fyzické tresty jsou ale spíše tabu a rodiče volí metodu domlouvání,” říká Míša.

 

“V Irsku se neposlušnost řeší zákazem činností nebo zabavováním věcí. Pokud dítě neposlechne, rodiče mu schovají hračku, vypnou televizi nebo zakážou jít ven,“ vzpomíná au-pair Věra.

 

Ve Finsku rodiče své děti neustále dokola pouze napomínají, klidně desetkrát. Zde jsou často děti zvyklé mít hlavní slovo a rodiče jsou spíše odtažití a nekomunikativní,” vysvětluje Věrka.

 

 

V Anglii je tradice hlídaček a au-pair velmi častá a rodiny nechávají na chůvách a pomocnicích velkou část zodpovědnosti. “Au-pair jsem dělala v Anglii. Matka té rodiny byla sice v domácnosti, ale byla celý den někde pryč na různých schůzkách nebo s kamarádkami. Vždy jsem měla program s dětmi a ona nás buď někam zavezla nebo mě s nimi nechala celý den doma,” svěřuje se se svými zkušenosti Zuzka. “Musela jsem se postarat o oběd, svačinu a někdy i večeři. S dětmi jsem trávila opravdu skoro 24 hodin denně, takže jsem si odpočinula pouze v případech, kdy je Victoria někam vzala. To se ale moc často nestávalo.”

 

ČTĚTE TAKÉ:

Kolik stojí hlídání předškoláka, když "nefunguje" babička?
Chůva na hlídání. Jak najít tu pravou?
Jak skloubit mateřství s prací, a nezbláznit se z toho

 

V České republice je hlídání dětí v plenkách


V České republice není funkce au-pair příliš rozšířená, ve větší míře si rodiny domlouvají hlídání pouze v případě, kdy cítí potřebu. Děvčata, která se s námi podělila o své zkušenosti, nyní hlídají české děti. Všechny hlídačky se shodují v tom, že se jim s českými dětmi dobře pracuje, protože jsou slušně vychované a bez jazykové bariéry si s nimi lépe rozumí. “V ČR hlídám děti proto, abych si něco přivydělala způsobem, který mě baví. Do zahraničí jsem ale vždy jela primárně za zkušeností,” říká například Zuzka.


Náš tip: Pokud občas nevíte, kam dřív skočit, sjednejte si profesionální pomocníky. Slečnu na hlídání vám zajistí na hlidacky.cz (mimochodem, pohlídají vám i domácího mazlíčka), s úklidem pomůže web lidskasila.cz, drobné úkoly v domácnosti, od žehlení po vymalování, zvládnou pomocníci z webu supersoused.cz. Ani netradiční úkoly nemusíte dělat sami. Na web mikroprace.cz zadejte jakoukoli činnost, která vám vytrhne trn z paty - od vyklizení sklepa až po úpravu fotek z dovolené. A pokud byste potřebovali spíše osobního asistenta, který místo vás vystojí frontu na lístky do divadla, napíše děkovné dopisy za svatební dary nebo vám skočí do lékárny, když se necítíte fit, mrkněte na idodo.cz.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře