Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Celý život dřeme a těšíme se na to, až si odpočineme v důchodu. Realita je často bohužel jiná, a tak místo pohodového stáří, zažíváme finanční trable. Jde vůbec vyjít s důchodem? A co můžeme udělat pro to, abychom si penzi užili a zároveň nikomu n...

Jak vyjít s DŮCHODEM?

Senioři a láska
zdroj: Thinkstockphotos Senioři a láska
aktualizováno 20.09.2017, 00:00 | 20.09.2017, 00:00 | DyA

Celý život dřeme a těšíme se na to, až si odpočineme v důchodu. Realita je často bohužel jiná, a tak místo pohodového stáří, zažíváme finanční trable. Jde vůbec vyjít s důchodem? A co můžeme udělat pro to, abychom si penzi užili a zároveň nikomu nedlužili?

Je jasné, že páry se nacházejí v mnohem příznivější situaci, protože dvě penze mohou dohromady dát solidní částku, se kterou lze v klidu daný měsíc „přežít“. Náročnější to mají lidé, kteří žijí sami.


Nenakupujte unáhleně!
Velkou část peněz utratíme za potraviny či jiné zboží. Je proto velmi důležité, abyste nakupovali s rozmyslem a vyhnuli se ukvapených nákupům. Nakupujte potraviny, u kterých máte jistotu, že se nevyhodí a chutnají i vašemu partnerovi. Sledujte slevové letáky a při výběru potravin se řiďte akcemi. Jenom si dejte pozor, abyste ušetřené peníze neprojeli v honbě za nejlevnější kávou. Často se totiž stává, že senioři objedou hned několik supermarketů a peníze vlastně „projedou“.

 


Myslete na to, že jako senior můžete uplatnit mnoho výhod. A to, jak například jak u nákupu jízdenky, tak i u vstupu na různé kulturní akce. Nebojte se vždy u pokladny zeptat, zda nevedou seniorskou slevu. Určitě vás překvapí, kolik akcí či aktivit můžete navštívit za nižší cenu. Určitě oceníte, že díky seniorským slevám ušetříte v některých případech i polovinu peněz.


ČTĚTE TAKÉ:

Chcete vyšší důchod? Nechoďte do něj hned. RADY
Jak nenaletět podvodníkům! Rady nejen pro SENIORY
Péče o seniory v ČR? Někde vzorná, jinde téměř žádná!


Z domu do bytu
Máte velký dům, který ročně spolkne i několik desítek tisíc? Elektřina, voda, topení…to všechno jsou položky, ze kterých vám naskakuje husí kůže? Pak je nejvyšší čas popřemýšlet o stěhování. Je jasné, že se na stará kolena nikomu nechce ze zabydleného prostředí, ve kterém jste strávili krásný život. Na druhou stranu malý byt je nejen jednodušší na údržbu, ale především ekonomičtější. Prodat svůj dům je opravdu velký životní krok, ale myslete na to, že za utržené peníze si nejen můžete dovolit menší byt, ale třeba i krásnou dovolenou, na kterou byste se jinak sotva vypravili.

 


Pořiďte si internetbanking

Nejen, že budete mít jasný přehled o své finanční situaci, ale také uvidíte, za které položky utrácíte nejvíce. Fajn bonusem jsou také úroky, které sice nejsou nikterak zázračné, ale lepší něco, nežli nic. Poslední výhodou internetového bankovnictví je také to, že budete mít své peníze hezky pod kontrolou. Nemůže se vám stát, že byste se jednoho dne vrátili z procházky, a byt by byl vybílený. Kdyby internetové bankovnictví používali všichni senioři, pak by nemuselo docházet k tak smutným příběhům.

 


S prací rozumně!

Mnoho seniorů řeší finanční tíseň drobným přivýdělkem. Pokud se na to cítíte, pak vám v tom nikdo nemůže bránit, ale myslete na to, že důchod je především od toho, abyste si od celoživotní práce odpočinuli. Je ale možné, že vás práce naplňuje a drží při životě, pak se jí nevzdávejte a v rozumné míře ji provozujte. Například bývalé učitelky mohou vést kroužky doučování, a to v pohodlí svého vlastního domova.

 
4 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Jana 14:59 05.02.2019
ano je to smutné ten kdo má vysoký důchod dostane přidáno více než ten kdo má důchod malý-má to nějakou logiku
ti kteří promarodili co mohli mají vyšší důchod než ti co pracovali a řádně vychovávali děti
nechci nějak naříkat ale odpracovala jsem 39,5roku vychvala 4 dnes pracující děti,a dostala jsem 6800Kčdůchodu
co kdyby se naši zákonodárci zamysleli nad tím kolik máme mladých inv.důchodců mezi našimi nepřizpůsobyvými spoluobčany a kolik dostávají jejich soukmenovci důchod i když někteří nikdy práci ani neviděli.To je téma pro poslaneckou sněmovnu a ne jestli je na okurka dost rovná
Thomas 16:42 01.10.2018
Mne je 32, kdyz z duchodu zaplatím byt zbyde mi 57kc na cely mesic...
jan 10:51 26.09.2018
Z těmi důchody...co schvalují? naši zákonodárci,to je opravdu AŽ DO NEBE VOLAJÍCÍ!!! HLAVNĚ ŽE SI NAŠI SLAVNÍ...POLITICI-POSLANCI KAŽDOU CHVÍLÍ SCHVALUJÍ SVÉ PLATY.ALE NE O PÁR STOKORUN KČ MĚSÍČNĚ...,ALE TO JE O TISÍCE KČ MĚSÍČNĚ.KONEČNĚ BY SE MĚLI NAD SEBOU TI NAŠI SLAVNÍ POLITICI ZAMYSLET...ZDŮRAZŇUJI ZAMYSLET...DÁT SI DLAŇ NA ČELO? A PŘEMÝŠLET??? JAK TO LÉPE VYŘEŠIT Z DŮCHODCI!!!!! KTEŘÍ ŽIJÍ NE! NA HRANICI CHUDOBY,ALE ŽIJÍ POD HRANICÍ CHUDOBY!!! (NE SE ZABÝVAT DENNĚ V POSLANECKÉ SNĚMOVNĚ NĚJAKÝMI...PITOMOSTMA...KRAVINAMA...A RŮZNÝMI VĚCMI,,.KTERÉ NEJSOU K ŽIVOTU DŮCHODCŮM VŮBEC DŮLEŽITÉ!!!)
Mia 21:14 15.09.2018
Důchod 5013 kč sociálka 400 kč vychovala 5 dětí to se mají děti starat o mne nejsou na to o nic lépe . Soused Má důchod 3700 kč
Dumová Anna 11:02 23.08.2018
toto co sněmovna schválila je zase jen pro zdravé a bohaté důchodce. Nevím ,proč se hlavně ženám nezapočítává odpracovaných 25 let ,aby měli také právem na 1000,-Kč měsíčné na víc. Třeba já začala jsem pracovat v 18 letech ,mateřskou jsem měla 4 měsíce ,ale protože jsem onemocněla před 50 ,tak jsem šla do důchodu 53 letech. Nyní celou tu dobu platím ,čím ,že nedostanu nic,dál více drahé léky a tak budu těmito poslanci potrestána ,že nedostanu nic.ANO NÁROK JEN ZDRAVÝ DŮCHODCE ,KTERÝ VYDRŽÍ DO 85 LET. HANBA VÁM.ani páni Piráti ,ty kecy co VY VEDETE .,než V budete staří ,tak se nejmíň 3x změní situace.Protože ,nejhorší jsou Pražáci,kteří s nadšením vítali fašisty a kdyby přišli marťany i ty budou vítat. Nejhorší lidi v celé ČR.
jaroslava.lutovska 10:30 07.08.2018
Poridte si mladeho milence, ktery pracuje. muj pritel je o 18 let mladsi a jsme spolu 18 let. Sice jsem v duchodu, ale cely zivot jsem drela ne v kancelari, ale jako stavbyvedouci na stavbe. U toho jsem se starala o 3 deti, jako samozivitelka bez alimentu a bez statnich prispevku. Nevim, kdo z vas by tohle zvladnul. Nikdy jsem si nestezovala a vsechny me deti vystudovaly vysokou skolu.
jaroslava.lutovska 09:15 07.08.2018
Poridte si mladeho milence, ktery pracuje. muj pritel je o 18 let mladsi a jsme spolu 18 let. Sice jsem v duchodu, ale cely zivot jsem drela ne v kancelari, ale jako stavbyvedouci na stavbe. U toho jsem se starala o 3 deti, jako samozivitelka bez alimentu a bez statnich prispevku. Nevim, kdo z vas by tohle zvladnul. Nikdy jsem si nestezovala a vsechny me deti vystudovaly vysokou skolu.
penka 15:54 22.06.2018
No , když platíte tak velký najem, tak vyměňte být za menší !!

penka 12:33 22.06.2018
No , když platíte tak velký najem, tak vyměňte být za menší !!

Jana 15:18 25.05.2018
Take jsem v duchodu, pracovala jsem 35 let ve zdravotnictvi a dnesni duchod mam 11 tisic. Jsem sama. Po zaplaceni veskerych poplatku me na mesic zbyva 2700 Kc a kde je obleceni, jidlo, zubar, leky, osobni hygiena a jine.... Je mi z toho na nic. Stat nekouka na to, ze kdyz je zena sama, jak v duchodu, tak maminky s detma, kde jim muz neplati na deti. O to se stat nestara. Ale zakaz, prikaz joo to jim jde.A rady jak usetrit z duchodu hmmmm.....at si papalasi stahnou jejich platy, stejne nic nedelaj pro nas a nechaji si nase duchody a skusi z nich vyzit , tak jim potom dam za pravdu je to pouze vysmech.Jen me nejde do hlavy, jak se tu penize rozdeluji, kamaradka sla se mnou do duchodu, dostava duchod a to je vdana, penize na byt a jeste k tomu pracuje.. divne ze, ja se ptala na pomoc a bylo me receno, ze me to musi stacit co dostavam. smutny
1 2