Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Dvaceti sedmiletá Lucie z Výměny manželek se od svého náhradního manžela dočkala pořádné kritiky za to, že dopustila, aby jedenáctiletý Honzík nebyl po večerce v posteli. Lucie se bránila, že si za ní Honzík přišel sám popovídat, ale Mirek její je...

Nechce ještě spát? Jak zabránit dětskému zlobení a škemrání před ulehnutím do postele?

Uspávání
zdroj: Getty Images Uspávání
aktualizováno 02.10.2018, 16:30 | 02.10.2018, 16:30 | doma.cz

Dvaceti sedmiletá Lucie z Výměny manželek se od svého náhradního manžela dočkala pořádné kritiky za to, že dopustila, aby jedenáctiletý Honzík nebyl po večerce v posteli. Lucie se bránila, že si za ní Honzík přišel sám popovídat, ale Mirek její jednání vnímal jako podrývání jeho vlastní autority. Jak zařídit, aby děti braly večerku jako automatickou věc, o které už se dále nediskutuje?

Možná to znáte. Některé děti tropí před spaním přímo hysterické scény a všemožně zkouší trpělivost svých rodičů. Co spolehlivě platí na dětské vztekání, odmlouvání nebo škemrání?

 

Výměna manželek - Pekelných deset dní - 22
(Foto: TV Nova)

 

Určete přesný čas večerky a poctivě ho dodržujte


Děti potřebují režim, na který si časem jejich tělo zvykne a samo si vyžádá spánek. Nové pravidlo dětem oznamte dopředu a vysvětlete jim, že spát potřebují, abyste zítra mohly jít například na hřiště a mít spoustu energie na hraní. Nedejte dětem možnost smlouvat a pravidlo s přesností dodržujte. Děti umí být pěkně mazané a v mžiku vycítí, když polevíte. Vnímají to jako prostor k porušení toho, na čem jste se dohodly. Stejně tak platí, že když bude dítě hlídat třeba babička, poproste ji, aby režim dodržovala. Lucie z Výměny byla s večerkou seznámená, ale nechtěla být na Honzíka příliš přísná. Správně by mu měla vysvětlit, že se s tátou na něčem domluvili a je nutné to dodržovat.

 

Výměna manželek - Pekelných deset dní - 23
(Foto: TV Nova)


Vymyslete příjemný rituál


Pokud vaše děti vnímají nutnost jít spát jako negativní záležitost, zkuste jim to nějak zpříjemnit. Rituál může být například čtení pohádky, společná písnička, plánování programu na následující den, jemná masáž nebo výběr plyšáka, který jim v noci bude dělat společnost. Během rituálu by dítě mělo v klidu ležet v posteli a průběh zvolené činnosti by měl být spíše klidnějšího charakteru. Zkuste v dítěti nějak vzbudit to, aby se na rituál samo těšilo.

 

Děti v posteli
(Foto: oficiální zdroj)


Tvrdí vám, že se bojí?


V takovém případě může být dobrým pomocníkem malá lampička, kterou necháte sklopenou svítit v rohu pokoje. Pořídit můžete také svítící nálepky. Nechte pootevřené dveře od pokojíčku a řekněte dítěti, že pokud uslyšíte, že se něco děje, ihned ho přijdete zkontrolovat.

 

Ai vztek by na vás neměl zabrat. Co s malým vzteklounem, poradí následující video.

 

 

ČTĚTE TAKÉ:

Efektivní způsob jak děti motivovat k udržování pořádku v pokojíčku a pomáhání v domácnosti

Co dělat, když se dítěti nechce do školy?

10 rad zkušených matek, jak posílit imunitu u dětí


Chodí se po večerce napít nebo na záchod?


Běžte na to od lesa. Deset minut před večerkou dětem oznamte, že je správný čas naposled se před usnutím napít a odskočit si. Dohlédněte na to, aby se tak stalo. Buďte důsledné a trpělivé. Pokud na vás dítě svůj trik opět vyzkouší, připomeňte mu, že zítra dohlédnete na to, aby své potřeby vykonalo ještě před večerkou.


Máte nějaké osvědčené triky, které fungují na vaše děti? Podělte se o ně s námi do komentářů!

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře