Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Na společnou dovolenou se sice těšíte, ale obáváte se jedné věci, která nastane skoro každý rok – hádka, která všechno zkazí. Ať už ji vyprovokují manžel, děti nebo nervy ujedou vám. Jak si udržet sílu na to, abyste tomuhle zvratu zabránily nebo z...

Jak zvládnout rodinnou dovolenou bez jediné hádky?

rodinná hádka
zdroj: Getty Images rodinná hádka
aktualizováno 09.07.2019, 00:00 | 09.07.2019, 00:00 | doma.cz

Na společnou dovolenou se sice těšíte, ale obáváte se jedné věci, která nastane skoro každý rok – hádka, která všechno zkazí. Ať už ji vyprovokují manžel, děti nebo nervy ujedou vám. Jak si udržet sílu na to, abyste tomuhle zvratu zabránily nebo zamezily ostatním v tom, aby konflikt vyvolali?

Rodinná dovolená je celkem křehká záležitost. Všichni chtějí, aby proběhla v klidu, stejně se ale něco nakonec zvrtne a členové rodiny se pohádají. Jeden z rodičů pak často začne vykřikovat, že příští prázdniny už nikam nejede a to všechno celou situaci ještě zhorší. Jak tomu předejít a odpočinout si na dovolené i od hádek?


Nemějte přehnaná očekávání


Sníte o dovolené jako vystřižené z nějaké idylky? Pak se proberte, i během dovolené vás bude čekat celá řada překážek, jako to v realitě zkrátka bývá. Místní obchod s potravinami bude najednou zavřený, v moři bude plavat nepořádek. Nenechte se otrávit tím, že všechno není tak, jak byste chtěly. A už vůbec vinu neházejte na partnera, co to zase vybral za apartmán.

 

rodinná dovolená
(Foto: Getty Images)


Hádky s partnerem


Dovolená je od toho, abyste si odpočinuly. Stejně se ale včas neudržíte a s partnerem zrovna chcete řešit něco, co provedl už dávno. Nechte všechny problémy doma. Podezíráte ho z nevěry? Na dovolenou přece nejedete proto, abyste si to s ním ujasnily. Pokud mu chcete něco říct, zkuste to vydržet až domů. Jestli máte pocit, že vybuchnete, když mu nepovíte o to, co vás tíží, klidně se běžte i na dovolené chvíli projít samy. To je pořád lepší než doma vytvářet dusnou atmosféru.


Hádky s dětmi


Zvlášť když děti dospívají, tak mají pocit, že je jejich rodiče na dovolenou vlastně donutili jet. Uvědomte si ale, že váš puberťák bude znuděný a otrávený, když bude muset strávit celých sedm dní nonstop na pláži. Když už chcete společnou dovolenou se staršími dětmi, zvolte třeba nějaký dobrodružný kompromis, který bude bavit i je. Nebo jim dejte na dovče dostatečné množství prostoru, aby se mohly zabavit i ony.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Ticho po bouři: Jak se chovat po ostré hádce?
Naučte se správně hádat aneb Štěkejte na sebe podle pravidel
Známe nejčastější příčiny partnerských hádek! A víme, jak z konfliktu vybruslit


Hádky mezi dětmi


Když se stanete svědky toho, jak se na dovolené začnou hádat vaše děti mezi sebou, měly byste se vpasovat do role moderátora. Usměrněte je v tom, co říkají, a nedovolte, aby se ani jedno z nich cítilo ukřivděné. Neházejte automaticky staršímu dítěti na krk mladšího sourozence, měl by pocit, že s vámi jel jen jako hlídač a že vám tím vlastně dělá laskavost, což vám bude také náležitě připomínat. Dohodněte se, že sem tam vám dalšího potomka sice pohlídá, na oplátku za to ale může jít ven třeba bez vás.

 

naštvaní sourozenci
(Foto: Getty Images)


Ve všech případech byste se měly vyhýbat konfliktním situacím. Rády byste se šly podívat do místního kostela, váš syn tím ale hluboce pohrdá? Vymyslete zatím po zbytek rodiny jiný program. Vždyť spolu nemusíte trávit dvacet čtyři hodin denně, tím spíš byste dostali ponorkovou nemoc a hádka by začala, ani byste si nevšimly.


Právě to je totiž problém většiny dovolených. Zatímco během roku se doma vídáte jen málokdy všichni pohromadě, najednou máte být celý týden spolu. Dejte si od sebe na dovolené klidně oddych. Starší děti klidně pošlete na místní zábavu a vy si zatím užijte večer jen s partnerem. To, že nebudete spolu pořád celá rodina, vaší dovolené i nervům jedině prospěje.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Klára 20:42 14.07.2019
Jak já znám naší italskou rodinu, tak to úplně bez hádek zcela jistě neprojde. Ale i z toho důvodu radši vždy nechávám sebe i manžela pojistit u
https://www.top-pojisteni.cz/cestovni-pojisteni , aby kdyby se náhodou něco stalo, tak jsme byli připraveni.