Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Ve středeční Výměně manželek se seznámíte se Zdenkou a Richardem, kteří vychovávají syna Davida a dceru Lili. Náhradní maminka Simona si během natáčení postěžovala, že děti neumí to, co by ve svém věku už měly znát. Podle Simony má osmiletá Lili v...

Jaké dovednosti by dítě mělo umět na prvním stupni?

Výměna manželek - Je to dominantní mrcha - 16
zdroj: TV Nova Výměna manželek - Je to dominantní mrcha - 16
aktualizováno 04.04.2018, 10:06 | 04.04.2018, 10:06 | doma.cz

Ve středeční Výměně manželek se seznámíte se Zdenkou a Richardem, kteří vychovávají syna Davida a dceru Lili. Náhradní maminka Simona si během natáčení postěžovala, že děti neumí to, co by ve svém věku už měly znát. Podle Simony má osmiletá Lili velký problém se čtením a jejího tříletého bráchu trápí rozpoznávání barev.

Pokud máte doma malé děti, pak určitě chcete, aby nezaostávaly za svými vrstevníky. Existují ale nějaké „tabulky“, které nám napoví, jak na tom náš potomek je?


Každý je jiný
V první řadě bychom si měli uvědomit, že každé dítě je jiné. Některé má talent na matematiku, jinému jdou sporty. Je tedy důležité, abychom ke každému dítě přistupovali individuálně. Pokud váš syn nečte plynně jako jeho stejně starý bratranec, pak to ještě neznamená, že jste udělali rodičovskou chybu. Na druhou stranu ale nezapomeňte na to, že nejdůležitější je trénink. V případě, že vaše dítě v nějaké oblasti pokulhává, nenechte ho usnout na vavřínech. Díky pravidelnému tréninku docílíte toho, že své mezery rychle doplní. Někteří rodiče trénink opomíjejí, a pak se diví, že děti mají špatné známky. Nejdůležitější je práce s dětmi na prvním stupni základní školy. Procvičujte se svými ratolestmi čtení, psaní či počítání během každé volné chvíle. Třeba i v autě nebo na dovolené. 

 


Odkdy má dítě zřetelně mluvit?
Pokud se zaměříme na vývoj řeči, pak byste měli vědět, že teprve od čtyř let se zdokonaluje dětská výslovnost a dítě dokáže vést delší monology. Od čtyř let je také běžné, že děti říkají delší básničky a zpívají písničky. Po pátých narozeninách je potomek schopný podat jednoduchou definici známých věcí. Mezi pátým a šestým rokem by dítě mělo mluvit jasně a zřetelně. Po nástupu do školy dokáže potomek vyprávět to, co si vymyslel a má sklony k výmluvám.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Jak malé děti naučit základní hygienické návyky?
Tohle musí umět dítě u zápisu do školy. Zvládli byste to taky? TEST
Děti doma nepomáhají? Známe triky, které to změní


První třída = velký milník

Určitě nám dáte za pravdu, že velkým milníkem dětství je právě nástup do první třídy. Pokud máte doma předškoláka, pak určitě zpozorněte. Existuje hned několik dovedností, které by žáček první třídy měl umět. I když vaše dítě ještě neumí číst a psát, rozhodně by se mělo dokázat podepsat, a to alespoň křestním jménem. Určitá orientace je potřebná i v matematické gramotnosti. Vyjmenovat číslovky do deseti, chápat pojmy jako „první“ a „poslední“ či znát alespoň některé měsíce v roce, je základ, bez kterého se žádný prvňák neobejde. Určitě neuškodí, když se svým předškolákem potrénujete recitování básniček, díky kterému zlepšíte jeho paměťové schopnosti. V neposlední řadě se zaměřte také na jeho práci v kolektivu, a to obzvláště v případě, že doma máte jedináčka.

 

Premiérovou epizodu Výměny manželek sledujte ve středu 4. dubna 2018 ve 20:20 na Nově!

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře