Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Lubica z Ulice už sice přestala Katarínu přesvědčovat o tom, aby se provdala ještě před porodem, teď ale přišla s novým návrhem. Nabídla Kataríně, aby po porodu odjela za ní na Slovensko, měla by tam klid a mohla by trávit hodně času v přírodě. Kd...

Je lepší vychovávat děti ve městě nebo na venkově?

Ulice - Katarína
zdroj: TV Nova Ulice - Katarína
aktualizováno 29.10.2019, 00:00 | 29.10.2019, 00:00 | doma.cz

Lubica z Ulice už sice přestala Katarínu přesvědčovat o tom, aby se provdala ještě před porodem, teď ale přišla s novým návrhem. Nabídla Kataríně, aby po porodu odjela za ní na Slovensko, měla by tam klid a mohla by trávit hodně času v přírodě. Když to ale řekla Matějovi, tak ho tím pořádně zaskočila. Nechtěl by, aby od sebe byli tak daleko.

Zároveň by ale pobyt na Slovensku určitě prospěl Kataríně i miminku. Jak se rozhodnout, pokud zvažujete, jestli by mělo vaše dítě vyrůstat ve městě nebo na venkově? Jaké jsou plusy a mínusy obou rozhodnutí?


Život na vesnici


- Pomoc sousedů


Lidé na vesnici k sobě často mají blíž než ti ve městě, kde panuje větší anonymita. Také jsou víc zvyklí si pomáhat, když je to potřeba. Pokud se tedy rozhodnete vychovávat dítě na venkově, nemusíte se tolik bát, že by vás vaše sousedka někdy nechala ve štychu. Zároveň však o vás budou vědět všichni všechno a občas se nevyhnete ani pomluvám.


- Bližší vztah k přírodě


Když bude vaše dítě vyrůstat na vesnici, určitě bude trávit víc času venku. Pobyt na čerstvém venkovském vzduchu je pro něj také zdravější než městský smog. Stejně tak se o něj nebudete muset tolik bát a klidně ho necháte, aby si venku samo hrálo. Na menší vesnici navíc budete přesně vědět, co vaše dítě dělá a kde se zrovna nachází. A kdyby ne, tak se zeptáte sousedů.

 

život na vesnici
(Foto: Getty Images)


Pobyt na venkově nabízí mimo jiné možnost pěstovat si vlastní zeleninu, což by pro vaše dítě také bylo lepší než jíst potraviny, které mohou obsahovat například pesticidy.


- Možnost mít zvíře


Skoro každé dítě touží po tom, aby mu rodiče pořídili domácího mazlíčka. Zatímco ve městě byste nechtěly zvíře trápit tím, že bude neustále zavřené, na venkově tento argument padá. Pokud budete mít zahradu, tak si můžete klidně pořídit velkého psa a dítě přihlásit na kroužek jízdy na koních.


- Menší možnosti práce a vzdělání


Jestliže se chcete s dítětem přestěhovat na vesnici, tak ale myslete i do budoucna. Už kolem patnáctého roku se děti rozhodují, kam půjdou na školu, přičemž ve městě by byl určitě větší výběr, kam směřovat. Na venkově také nebude takové množství zájmových kroužků, stáží a brigád, na které by se mohlo přihlásit.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Sport, výlet nebo počítač: Co vede mezi zájmy našich dětí?
Jak ve vztahu překonat (kulturní) rozdíly?
Šok: Venkovské děti jsou lenoši, děcka z města jim dají ve sportu na frak


Život ve městě


- Ve městě je všechno na dosah


Na venkově se často stává, že musíte jezdit na nákup jídla do nejbližšího města, nemluvě o tom, když budete chtít vyrazit nakupovat oblečení nebo dostanete chuť jít do divadla. Naopak třeba v Praze se nachází supermarket na každém rohu a možnosti kulturního vyžití jsou tu také větší. Jestliže však preferujete přírodu, tak je venkov určitě lepší volbou.


- Více možností


Na venkově byste si sotva mohly dovolit přihlásit dítě na krasobruslení nebo balet. Pokud jsou to pro vás vymoženosti, tak samozřejmě není o čem diskutovat. Myslete však na to, že s přibývajícím věkem se budou zájmy vašeho dítěte rozšiřovat a najednou by mohlo zjistit, že mu venkov nemá co nabídnout. Platí to i v případě práce, ve větších městech si můžete vybírat, co budete dělat, na venkově však možná budete muset začít dělat zaměstnání, které bude k dispozici.

 

život ve městě
(Foto: Getty Images)


- Nemusíte dojíždět


Na venkově se často stává, že dítě musí do školy dojíždět. Na druhou stranu i ve větších městech lidé dojíždějí tramvajemi a autobusy. Zároveň však nejde o autobus, který by odvážel lidi jednou za hodinu, jak tomu bývá ve vesnicích.


- Vyšší výdaje


Město je celkově dražší než venkov. Utratíte víc za bydlení, za oblečení i za jídlo. Zároveň tu ale možná budete mít vyšší plat. Není to však pravidlo.


Kompromisem mezi oběma volbami může být menší město. Tam bývá supermarket, kino, obchody, ale většinou se v jeho blízkosti také nachází les. Vybrat místo k bydlení je těžké, ale pamatujte na to, že když budou děti vyrůstat v milující rodině, tak budou šťastné na venkově i ve městě.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře