Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Inteligence, hyperaktivita i schopnost řešit problémy - to vše prý může ovlivnit fakt, zda jste své dítě dostatečně kojila. Jaké jsou nejnovější vědecké závěry v palčivých otázkách kolem vývoje mozku našich nejmenších?

Jsou kojené děti moudřejší než ty nekojené? Vědci už mají odpověď!

Uspávání
zdroj: Thinkstockphotos Uspávání
aktualizováno 04.08.2017, 00:18 | 04.08.2017, 00:18 | Doma.cz/tvnoviny.sk

Inteligence, hyperaktivita i schopnost řešit problémy - to vše prý může ovlivnit fakt, zda jste své dítě dostatečně kojila. Jaké jsou nejnovější vědecké závěry v palčivých otázkách kolem vývoje mozku našich nejmenších?

Kognitivní vývoj dítěte do pěti let probíhá stejně bez ohledu na to, zda bylo dítě kojené či nikoliv. Tvrdí to autoři nejnovější studie zveřejněné v odborném časopise Pediatrics. Během výzkumu sledovali 7478 irských dětí ve věku tři až pět let. Zkoumali jejich chování, úroveň slovní zásoby a kognitivní schopnosti ve vztahu k tomu, zda byly kojené nebo ne.

 

Studie spojuje kojení se zlepšením schopnosti řešit problémy, snížením hyperaktivity u dětí ve věku tří let, ale ne ve věku pěti let. Výzkumníci nenalezli žádný důkaz o tom, že kojené dítě by mělo v pozdějším věku lepší slovní zásobu nebo jiné schopnosti.

 

"Zjistili jsme, že kojení má přímý vliv na snížení hyperaktivního chování u dětí ve věku tří let. Ale u pětiletých dětí jsme to nezjistili, což naznačuje, že mohou existovat i jiné faktory, které mají větší vliv na rozvoj dítěte," řekla autorka studie Lisa-Christine Girard z University College v Dublinu.

 

 

ČTĚTE TAKÉ:

Maminky, pozor! Kojení chrání dítě před obezitou, vás před rakovinou
Antikoncepce po porodu: Nespoléhejte na kojení!
Vše o kojení: Jak dlouho a čím ho nakonec nahradit?

 

Je známo, že mateřské mléko pomáhá chránit novorozence před infekcemi a nemocemi. Ale o tom, zda má kojení v prvních měsících dlouhodobý přínos pro vývoj dítěte, se vedou vášnivé debaty už léta.

 

Doktorka Girardová tvrdí, že z etického hlediska není možné provést hloubkovou studii vlivu kojení na mozek dítěte. "Nemůžeme říci jedné skupině matek, aby kojily a druhé, aby nekojily," říká.

 

Následující videa se podívají i na další časté mýty o kojení:

 

 

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

cac 10:20 16.07.2018
[url]http://dongamruou.vn/[/url]
vccetboi 10:19 16.07.2018
<strong><a href="http://dongamruou.vn/">http://dongamruo...