Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Děti se každý den setkávají s mnoha lákadly. Ať už je to, co si vyhlédnou, třeba roztomilá panenka, plyšový medvídek nebo nové kolo, většinou záhy následuje otázka: “Mami, tati, koupíš mi to?” A přesně tohle je vaše příležitost, jak s dítětem prob...

Kapesné pro děti? Pozor, ať neuděláte chybu

Kapesné
zdroj: Tn.cz/ thinkstockphotos.com Kapesné
aktualizováno 20.09.2018, 16:22 | 20.09.2018, 16:22 | doma.cz

Děti se každý den setkávají s mnoha lákadly. Ať už je to, co si vyhlédnou, třeba roztomilá panenka, plyšový medvídek nebo nové kolo, většinou záhy následuje otázka: “Mami, tati, koupíš mi to?” A přesně tohle je vaše příležitost, jak s dítětem probrat první lekci ze světa financí.

Začněte s tím co nejdřív. Vždyť už v pohádkách děti slyší o zlaťácích nebo oslíčkovi otřes se a vědí, na co se peníze používají. Důležité ale je, aby si od malička vybudovaly zdravý přístup k hospodaření. A tak s vaším potomkem mluvte o všem, co se financí týká. Samozřejmě tak, aby správně pochopil, co mu chcete o penězích sdělit. Opravdu důležité ale je, debatu neodkládat a nespoléhat až na to, co se dozví ve škole. Protože vzorem jste dítěti především vy sami a to, jak s financemi hospodaříte doma.

 

Varujte před dluhy

 

Chce si dítě od vás půjčit peníze? Zeptejte se ho, jak vám je vrátí a kdy. Protože dnes to může být dvacet korun na čokoládu, ale až dospěje, může se zadlužit tak, že skončí v osobním bankrotu. “Proto je dobré začít děti na život připravovat skutečně co nejdříve. Pokud jim totiž vštípíte zdravý vztah k financím už v útlém věku, budou mít větší šanci uhlídat své příjmy a výdaje. Pravděpodobnost, že v budoucnu skončí v dluhové pasti, se tak sníží,“ tvrdí specialistka Zonky Kateřina Sazamová.

 

Schopnost vědomě zvažovat pro a proti při nakládání s penězi a strategicky své výdaje plánovat, nazýváme spotřebitelskou gramotností. Ideální cestou k tomu, aby ji získalo, jsou jeho touhy.

 

 

Splněná přání ze svých peněz

 

Pokud vaše ratolest po něčem zatouží, zkuste mu nabídnout, ať si na to uspoří z kapesného. A nebojte se mu je začít dávat! Děti by se totiž měly už od raného věku seznamovat s tím, jakou mají peníze hodnotu a učit se, jak s nimi hospodařit.

 

Zkuste to hrou. „Osvědčilo se mi koupit dětem prasátko a do něj každý den dostávaly dvě pětikoruny. Jenže jen jedna byla skutečná mince. Druhá byla papírová. Jednu mohly utratit hned, ale tu druhou ne. Takže ji musely ušetřit,” prozradila svůj tip například matka dvou dcer Alžběta.

 

ČTĚTE TAKÉ:

4 způsoby, jak se nehádat kvůli penězům
Kde mizí kapesné? Děti půjčují kamarádům a vracení často neřeší. Poučit je musíte vy!
Jak zkrotit domácí rozpočet? 4 věci, které musíte změnit

 

Proč je dobré dávat dětem kapesné

• Naučíte dítě hospodařit s určitým množstvím peněz.
• Dítě se učí postupně tomu, jak spořit. Třeba na věci, které chce a jedno kapesné na ně nestačí.
• Větší děti si díky vlastnímu účtu osvojí zacházení s „imaginárními penězi“ a praktické věci ohledně vztahu s bankou. Například, jak používat internetové bankovnictví nebo vybrat z bankomatu.

 

Kdy s kapesným začít

 

Pravidelné kapesné by děti měly dostávat s nástupem do školy. Dohodnutou částku prvňáčkům vyplácejte ideálně jednou týdně v určitý den. „Kapesné nemusí být nijak velké, z počátku stačí i pár desítek korun. Je ale třeba dávat jej dítěti pravidelně, aby získalo reálnou představu o hodnotě peněz,“ říká Radka Černá ze Sberbank. S přibývajícím věkem pak interval postupně prodlužujte.

 


Nezapomínejte, že rozhodování o tom, jak kapesné použít, by mělo zůstat zcela na dětech. „Rodiče by neměli nijak zasahovat do toho, co si dítě za kapesné smí koupit nebo ne. Součástí výchovy by ale měly být diskuse i o tom, na co si děti šetří, za co chtějí utrácet,“ upozorňuje Stáňa Křížová, lektorka finanční gramotnosti.

 

“Dle úvahy mohou rodiče sumu i navýšit anebo naopak umenšit tak, aby zohlednili kupní sílu dítěte. Například zdvojnásobit vklad: Když našetříš na polovinu kola, tak ti ho koupím, nebo zbytek dostaneš k Vánocům,” radí psycholog Jeroným Klimeš. Zároveň je také potřeba dítku vysvětlit, že pokud utratí všechno v první „výplatní den“, na další “rodičovskou dotaci” si musí počkat do dalšího.

 

 

Kapesné na míru

 

Je složité obecně říct, kolik peněz by dítě mělo v kapesném dostávat. Začít můžete s několika desítkami korun, a pokud se dítě v hospodaření osvědčí, zkuste přidat. Orientačním “stropem” pak může být částka, kterou jste ochotni snést, aby váš potomek utratil za úplné nesmysly. A to se stát opravdu může, protože se teprve učí s penězi zacházet. Zároveň by obnos peněz, které dítě od vás dostává, neměl být dramaticky odlišný od toho, jaký dostává většina jeho vrstevníků. Na nižším stupni je to klidně jen padesátikoruna, od šesté třídy už školáci dostávají od dvou set do čtyř set korun. Čtyři sta až osm set si připravte pro středoškoláka, od šesti set až k tisícovce pak očekává vysokoškolák.

 

Kapesné
(Foto: oficiální zdroj)

 

Výjimkou jsou samozřejmě situace, kdy se v souvislosti s kapesným objevují problémy. “Drogy, uplácení kamarádů a podobně. To jsou důvody pro snížení anebo zrušení kapesného,” dodává Jeroným Klimeš.

 

Zodpovědnost za výdaje

 

Pokud už máte starší dítě, zkuste mu projevit důvěru. Svěřte mu třeba, aby si samostatně platilo obědy ve škole nebo účet za telefon. Jednak si bude své nové zodpovědnosti vážit, a pak také velmi rychle zjistí, že existují platby, které je prostě nutné zaplatit.

 

To automaticky povede i k tomu, že nebude penězi plýtvat. Platí-li si zmíněné obědy ve škole a onemocní, bude čistě v jeho zájmu, jídlo si odhlásit. Ušetří tak peníze, které by jinak propadly. Částku navíc ale z kapesného neodčítejte, dítě si ji zaslouží. Dokázalo ji totiž uspořit.

 

Pokud cítíte, že jsou již vaše děti připraveny zvládnout správu vlastních financí samy, není zcela od věci přemýšlet nad zřízením dětského nebo studentského účtu, přičemž u některých mají rodiče plnohodnotná dispoziční práva. „Rodiče by měli mít přehled o tom, co jejich děti dělají, jak na tom jsou s penězi – tak, aby měli možnost o tom s nimi mluvit,“ říká Křížová.

 

Dodržování těchto základních pravidel vám může další finanční výchovu dítěte v mnohém usnadnit. Určitě je ale neberte jako univerzální návod, jak z potomka vychovat finančně zodpovědného a bezproblémového dospěláka. Kdo jiný než vy, rodiče, zná své děti nejlépe a stejně tak dobře ví, co na ně platí. Nespoléhejte tedy jen na školu a občas s dětmi prohoďte pár slov o tom, jak to ve světě dospělých a peněz vlastně chodí.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře