Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Rozina z Ulice se sotva vrátila domů z Ameriky a už se chce zase stěhovat. Ačkoliv jí rodiče několikrát nabízeli, že u nich může zůstat, Rozina trvá na svém a brzy ji čekají nové začátky. Chystá se vaše dítě také vyletět z hnízda? Jak ho podpořit ...

Když děti opouští domov: Jak je nejlépe podpořit a jakému chování se vyvarovat?

Seriál Ulice: Rozinin nečekaný návrat domů - 18
zdroj: TV Nova Seriál Ulice: Rozinin nečekaný návrat domů - 18
aktualizováno 13.11.2018, 00:18 | 13.11.2018, 00:18 | doma.cz

Rozina z Ulice se sotva vrátila domů z Ameriky a už se chce zase stěhovat. Ačkoliv jí rodiče několikrát nabízeli, že u nich může zůstat, Rozina trvá na svém a brzy ji čekají nové začátky. Chystá se vaše dítě také vyletět z hnízda? Jak ho podpořit a co rozhodně nedělat?

Dítě vám nečekaně oznámilo, že se chce stěhovat a zkusit život na vlastní pěst. Mnoho rodičů v takových chvílích prožívá smíšené pocity. Neví, jestli panikařit, obávat se nebo být na svou ratolest pyšní. Přečtěte si, jak své dítě nejlépe podpoříte a kterému chování byste se měly vyvarovat.

 

 

1. Nabídněte pomocnou ruku


Pokud jste plné strachu, uvědomte si, že vaše dítě má z nových začátků určitě také obavy, a potřebuje spíše vaši podporu než paniku. Nabídněte mu své rady a zkušenosti s výběrem bytu, práce a čímkoliv, co bude potřeba. Pomozte mu se stěhováním a organizací. Dejte mu najevo, že má u vás kdykoliv dveře otevřené a může přijít s prosbou o pomoc. Připomeňte mu, že kdyby bylo nejhůř, může se vrátit.

 


2. Pochvalte je


Dejte najevo, že jste hrdé a pyšné na to, že se vaše dcera nebo syn nebojí osamostatnit a podniká kroky k dospělosti. Někteří rodiče mají naopak problém s tím, že se jejich dětem v tzv. mama hotelu zalíbí a dětský život si s radostí užívají klidně i ve třiceti. Buďte rády, že mají vaše děti smysl pro zodpovědnost, i když vám to může připadat brzy.


3. Věnujte se více sobě


Začíná vám nová životní etapa. Budete mít více času samy na sebe – na své koníčky, práci, partnera i přátele. Místo kontrolování, jestli má vaše dítě co jíst a dorazilo po práci domů, si raději přečtěte dobrou knížku nebo se věnujte partnerovi.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Chcete být dokonalou mámou? Tohle musíte udělat pro svou dospívající dceru

Jaká jste matka? Dítě na obrázku ohrožuje 11 věcí - najdete je všechny?

Novodobé dilema rodičů: Kdy máme dítě vyprovodit z domu?

A co rozhodně nedělat?

 

1. Naučte se zvládat neúspěchy svých dětí


Víte, že má vaše dítě problém s ranním vstáváním? Ať vás ani nenapadne ho po ránu telefonicky budit! Nestihl syn po práci nakoupit? Rozhodně nesedejte do auta a nevezte mu připravenou večeři. Chybami se člověk učí. Dejte mu prostor se poučit. Jediné, co můžete nabídnout jsou dobře míněné rady, pokud o ně stojí.


2. Dopřejte jim soukromí


Respektujte, že má nyní svůj prostor a před každou návštěvou se dopředu nahlaste. Zkuste se vyvarovat zoufalých telefonátů třikrát denně. Dovolte dětem pocítit samostatnost, po které tolik toužily.

 

Žena telefonuje
(Foto: Getty Images)

 
3. Učte je samostatnosti


Naučte je, že život jim nebude všechno servírovat na zlatém podnose. I když své děti milujete a přejete si pro ně to nejlepší, buďte občas trochu přísné. Prokážete jim velkou službu – vyhnou se šoku při prvotním setkání s reálným světem. Pokud na konci měsíce nevyjdou s penězi, pujčte jim, ale požadujte alespoň částečnou náhradu v následujícím měsíci.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře