Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Člověk nikdy neví, co ho čeká za minutu, natož za týden. Komplikovanější to bývá ve chvíli, kdy problém vyvstane v zahraničí. Nemusíme si ihned představit ten nejtragičtější scénář, ale třeba i banální porucha auta se může proměnit v téměř neřešit...

Když se dovolená promění v peklo! Co dělat, aby o vás blízcí neměli strach?

Vyděšená žena
zdroj: Thinkstockphotos Vyděšená žena
aktualizováno 22.08.2017, 00:03 | 22.08.2017, 00:03 | DyA

Člověk nikdy neví, co ho čeká za minutu, natož za týden. Komplikovanější to bývá ve chvíli, kdy problém vyvstane v zahraničí. Nemusíme si ihned představit ten nejtragičtější scénář, ale třeba i banální porucha auta se může proměnit v téměř neřešitelnou situaci.

Ať už vás na dovolené potká cokoliv, vždy byste měli dbát na tyto rady, díky kterým budou vaši blízcí alespoň trochu klidnější.


Stále online!
Pamatujete si ještě na chvíle, kdy se z dovolené domů nevolalo, ale veškerou komunikaci zajišťovaly pohledy a dopisy? Naštěstí této době odzvonilo, a my si můžeme plnými doušky užívat výdobytky moderní technologie. Určitě jste zaregistrovali, že se před nedávnem v zemích Evropské unie zrušil roaming, využijte toho, a v případě problému dejte svým blízkým o sobě vědět. Problém může přijít ve chvíli, kdy se vám vybije mobil. Myslete na to, a vždy s sebou noste nabitou powerbanku. Je jedno, jestli jedete na celodenní výlet do džungle, nebo si třeba jdete ráno zaběhat na pláž. Krizová situace může nastat opravdu kdykoliv, a je dobré být na ni připraven. Skvělou funkci nabízí i Facebook. Pokud se nacházíte ve městě, kde například došlo k teroristickému útoku, můžete si zapnout zmiňovanou funkci, a všem vašim přátelům se zobrazí, že jste v pořádku. Díky geolokačním údajům vám ji facebook zřejmě nabídne sám a vyskočí na vás upozornění, ať dáte svým blízkým vědět, že jste v bezpečí. Je to výborná možnost, jak širokou rodinu ubezpečit o tom, že i když se nacházíte v neklidných místech, vy sami jste v pořádku.

 


Základ pro každého cestovatele
Ještě před tím, než se na cestu vydáte, rozhodně navštivte stránky Ministerstva zahraničních věcí České republiky, kde naleznete například seznam zemí, do kterých se nedoporučuje vycestovat. Možná vás překvapí, že i destinace, které se tváří mírumilovně, mohou být právě na tomto seznamu. Také se můžete před cestou zaregistrovat do registru DROZD, kde uvedete, kde se na své cestě budete zdržovat, v jakém termínu a přidáte kontakt na osoby v Česku. Není třeba myslet na nejhorší, ale pokud dojde k nějakému útoku nebo živelné pohromě, díky poskytnutým údajům se českým úřadům s vámi i vaší rodinou podaří snadno a rychle spojit.

 

Dále nezapomeňte na cestovní pojištění. Věřte, že zánět slepého střeva si nevybírá, a i tato nenáročná operace by vás bez pojištění mohla vyjít opravdu draho.

 

ČTĚTE TAKÉ:
Jak cestovat s malými dětmi? Psychologové radí
Dělá se vám při cestování zle? Víme, jak přežít v autě, letadle i na lodi
Jaké ZDRAVOTNÍ NÁSTRAHY na vás čekají během dovolené?


Jak s penězi?
Mnoho lidí vyráží na dovolenou s pár drobnými a platební kartou. Nechceme tvrdit, že je to špatně, ale zároveň myslete na to, že narůstá případů, kdy se do karty někdo nabourá a peníze doslova vycucne. Mějte s sebou tedy větší obnos v hotovosti, který si rozdělte na dvě části. Jednu část noste v peněžence a druhu uložte do sejfu. Také si můžete zřídit speciální platební kartu do zahraničí, na kterou si převedete určitou částku ze svého účtu. I když je tento postup byrokraticky náročnější, rozhodně se vyplatí v případě, že se chystáte na delší cestu do vzdálenější země.

 


Když přijde problém

V případě nouze se můžete obrátit na příslušný zastupitelský úřad ČR. Seznam úřadů je obsažen na internetové stránce MZV v kapitole Státy světa - informace na cesty, záložka „kontaktní český úřad“. Spojení na zastupitelské úřady si zajistěte ještě před vycestováním a mějte je vždy při sobě. Pomoc můžete najít také na Operačním a informačním centru Ministerstva zahraničních věcí ČR, a to na telefonním čísle +420 224 182 425.

 

Přejeme vám šťastnou a pohodovou cestu! 

 
2 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře