Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Spí vaše miminko pořád v jedné poloze, s hlavou vždy nakloněnou stejným směrem? A všimly jste si, že se mu tvar hlavy začal stáčet jakoby doprava, doleva nebo je jeho lebka tak trochu placatá? Nepřehlížejte to a podnikněte kroky k tomu, aby se hla...

Má vaše miminko šišatou hlavu? Nezanedbejte to, může jít o nebezpečný syndrom

rodina
zdroj: Getty Images rodina
aktualizováno 08.06.2019, 00:00 | 08.06.2019, 00:00 | doma.cz

Spí vaše miminko pořád v jedné poloze, s hlavou vždy nakloněnou stejným směrem? A všimly jste si, že se mu tvar hlavy začal stáčet jakoby doprava, doleva nebo je jeho lebka tak trochu placatá? Nepřehlížejte to a podnikněte kroky k tomu, aby se hlava vašeho dítěte vyvíjela v normálním tvaru. Jinak by se mu totiž mohlo posunout celé ucho nebo dokonce čelo, mohlo by také dojít ke špatnému vývoji čelistí.

Nelekejte se, v podstatě nejde o nic vážného. Syndrom ploché hlavy neboli plagiocephalie se u malých dětí vyskytuje celkem běžně. Na světě je tím postižené každé páté dítě. Zpravidla dochází ke zploštění hlavy proto, že miminko tráví spoustu času na zádech. Zvlášť když spí a hlavu má pořád otočenou pouze na jednu a tu samou stranu.


Poslední dobou dětí se zploštělou hlavou přibývá. Je to tím, že lékaři polohu spánku na zádech doporučují, protože se tím předchází syndromu náhlého úmrtí dítěte. Zároveň tím však dochází k těmto malým deformacím hlavy, a to hlavně u dětí, které jsou předčasně narozené a jejich lebka je ještě nevyvinutá a měkká.

 

rodina
(Foto: Getty Images)


Zploštění nemá na mozek a jeho vývoj žádný vliv. Rodiče nemusejí mít žádné obavy, protože tvar hlavy se většinou s postupem času sám upraví. Je však potřeba tomu trochu dopomoct, jinak by dítě z estetického hlediska v budoucnu trpělo.


Pokud si tedy rodiče divného tvarování hlavy svého dítěte všimnou, měli by navštívit lékaře a zkonzultovat to s ním. Na počátek problému vás upozorní jednoduchá věc. Zatímco dítěti všude jinde na hlavě rostou vlasy, tak na malé části hlavy má lysinku. Ta zešikmení hlavy předchází. Čím dříve pak začnete problém řešit, tím rychlejší a úspěšnější léčba bude.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Dítě nechce spát samo. PORADÍME, co s tím
Syndrom RŮŽOVÝCH BRÝLÍ aneb Když se zamilujeme do šmejda
Prožilo vaše dítě děsivé trauma! Co dělat, aby si neodneslo trvalé následky


Lékař většinou doporučí návštěvy u terapeuta, který poradí, jaké cviky s miminkem provádět. Řešením je také neinvazivní opatření jako je speciální helma neboli hlavová ortéza. Ta se dětem dává, když nenastane změna k lepšímu díky cvikům. Je sice nutná zřídkakdy, zároveň je však lehká a dítěti v ničem nebrání, protože je vyrobená přesně podle tvaru hlavy každého dítěte.


Syndrom ploché hlavy se nevyhnul se ani americké modelce Chrissy Teigen a jejímu synovi. Ta se nebála na Instagramu sdílet fotografie svého dítěte Milese se zmíněnou korekční helmou. Tehdy šestiměsíční dítě však vypadá i přesto šťastně, helma mu v ničem nevadí a její přítomnost si nejspíš ani neuvědomuje.

 

plochá hlava
(Foto: Instagram)


Podobnou zkušenost jako americká modelka má i Kristin NicoleGuthrie, fotografii svého dítěte zveřejnila na Twitteru. Její syn helmu dostal, když mu bylo pět a půl měsíců a od té doby mohli jeho rodiče vidět s každým týdnem změnu, jak se jeho hlava začala formovat do klasického tvaru.

 

plochá hlava
(Foto: Getty Images)


Jak tomuto syndromu předcházet?


V bdělém stavu by mělo miminko pod dohledem rodičů trávit čas i na břiše, aby se učilo zvedat hlavu a dobře se mu vyvíjely krční svaly. To je u předčasně narozených dětí těžší, protože mají příliš velkou hlavu v poměru ke zbytku těla. Někdy může za zploštění hlavy to, že děti tráví mnoho času v jedné poloze, protože podněty k němu přicházejí pouze z jedné strany. Měly byste tak na dítě někdy mluvit i z druhého boku, než jak jste zvyklé.  

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře