Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

U každého z nás může nastat situace, kdy se potýkáme s nedostatkem financí.

Místo banky půjčka od rodiny či přátel? Můžete ušetřit, ale i poškodit vzájemné vztahy

Jak vycházet s penězi
zdroj: Oficiální zdroj Jak vycházet s penězi
aktualizováno 02.03.2018, 00:31 | 02.03.2018, 00:31 | doma.cz

U každého z nás může nastat situace, kdy se potýkáme s nedostatkem financí.

Zejména pokud jde o nákladné investice, jako je koupě či rekonstrukce nemovitosti nebo zařizování nové domácnosti, disponuje asi málokdo dostatečnou rezervou na účtu. Stejně tak nečekané události nás mohou dostat do bodu, kdy se nejlepším řešením stává půjčka. V takové chvíli by si měl každý položit zásadní otázku - mám si půjčit od rodiny či přátel, nebo raději od finanční instituce?

 

Pokud máte to štěstí, že máte dostatečně movité členy rodiny nebo přátele, kteří jsou navíc ochotní vám finančně pomoci, máte zdánlivě vyhráno. Jednak je totiž dost pravděpodobné, že vám peníze půjčí bezúročně, a navíc si můžete domluvit individuální a velmi volná pravidla, což je bezesporu velká výhoda.


Peníze od rodiny a přátel? Za úroky možná uspoříte, ale…

 

Vše zde funguje zejména na principu důvěry, která však musí fungovat na obou stranách, jinak se dobrá vůle a snaha ušetřit mohou zvrátit v pravý opak. Kromě finanční situace všech zúčastněných navíc můžete ohrozit vzájemné vztahy. Představte si například situaci, kdy si od přítele půjčíte finance s ústní dohodou, že splácet začnete až za půl roku, ale on je po vás bude chtít již za dva měsíce, protože se mu porouchá auto. Nebo když si nastavíte příliš vysoké splátky, které nebudete schopni splácet, protože dlouhodobě onemocníte.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Kdy dává úvěr smysl a jaké největší chyby můžete při jeho výběru udělat
Ženy milují škudlily, Skoti mezi ně kupodivu nepatří
5 tipů, jak naučit děti hospodařit s penězi

 

Zkrátka i u půjček od rodiny či přátel by tak měla platit jasná pravidla a vše by mělo být stvrzeno podpisem v písemné formě. Myslet byste přitom měli na to, aby byly chráněny obě strany. Není náhodou, že mnohé konflikty v rodině zavinila nedorozumění týkající se půjčování peněz a nejedno přátelství ztroskotalo na tom, že přítel příteli půjčil peníze „na dobré slovo“.

 

Peníze
(Foto: Profimedia)

 

Úroky, ale zas jasná pravidla

 

Pokud nemáte možnost půjčit si od rodinných příslušníků a známých nebo se vám do takového závazku vzhledem k výše zmíněným rizikům nechce, můžete využít nabídky finančních institucí. Sice zaplatíte něco navíc, ale každá taková společnost vám na oplátku nabídne jasná pravidla. Budete mít přehled o výši splátky, době splácení i o způsobu řešení situací, které mohou během splácení nastat.

 

Podvodné praktiky

 

Pokud hledáte společnost, která nabízí rychlé online půjčky, při bližším prozkoumání zcela jistě narazíte na ty, které stále provozují podvodné praktiky. Mezi ty nejznámější patří nutnost volat na zákaznickou linku, která je zpoplatněna, či uhrazení poplatku za úvěr předem. Pokud na takové podmínky narazíte, vyhněte se takovým poskytovatelům obloukem. Výstražné světélko by vám mělo zablikat i v případě, že daná společnost slibuje vyšší částku (v řádech sta tisíc) bez zbytečných průtah.

 

„Nabídka super levných půjček se na nás valí ze všech stran, ale ne vždy jsou všechny nabídky zcela transparentní. Spotřebitelé by vždy měli mít dopředu přehled o tom, jaká bude výše splátek, kolik celkem zaplatí i jaké jsou případné sankce a poplatky,“ upozorňuje Michael Pokiser z finanční skupiny Ramfin. Pokud vám poskytovatel předem tyto informace nenabízí, pak raději jděte jinam.

 

Mnohé společnosti dnes navíc vycházejí svým klientům vstříc, i pokud se dostanou do problému a nemohou např. dočasně splácet. Důležité je však v každém případě nehrát „mrtvého brouka“, ale začít včas komunikovat a snažit se domluvit na odkladu splátek či jiném řešení, které daná společnost nabízí.

 

BUDE VÁS ZAJÍMAT:

VÁŠ PŘÍBĚH: Moje dluhy zničily celou rodinu
VÁŠ PŘÍBĚH: Prostitutkou kvůli dluhům
VÁŠ PŘÍBĚH: Manžel prodal dům a zmizel. Přišly další horory...

 

Porozumění všech termínů a podmínek

 

Když už najdete poskytovatele, kterému jste se rozhodli svěřit do rukou, nic nepodceňujte a vždy se ujistěte, že všem podmínkám plně rozumíte a nic vám neuteklo. Pokud si nejste jisti tím, co čtete, nebojte se zeptat někoho, kdo je v dané oblasti více znalý. Případně se na konkrétní body optejte ve společnosti, se kterou chcete smlouvu uzavřít.

 

kalkukacka pujcky


Body, které by vám měly být naprosto jasné, jsou:


- skutečná cena úvěru
-informace o splatnosti
- sankce v případě opožděných splátek
- výše úrokové sazby
- zda je možné celý úvěr splatit předčasně, případně za jakých podmínek.

Odkazuje-li konkrétní smlouva na obecné podmínky, které jsou uvedené v odlišném dokumentu, ujistěte se, že přečtete i tento dokument. Stejně tak věnujte pozornost poznámkám pod čarou, různým dodatkům apod. Právě ty v sobě totiž často skrývají kličky a výjimky, které by se vám nemusely líbit.


Pokud si úvěr vezmete a následně přeci jenom zjistíte, že rozhodnutí bylo unáhlené, do 14 dnů můžete od smlouvy bezplatně odstoupit.

 

S výběrem pomůžou úvěrové kalkulačky i RPSN

 

Při samotném výběru poskytovatele úvěru se pak místo o úrok zajímejte o tzv. RPSN, které kromě úroku zahrnuje také další náklady na úvěr. Vyhnete se tak nepříjemnému překvapení, které mohou připravit další poplatky spojené s úvěrem. U větších poskytovatelů neváhejte na webu využít úvěrové kalkulačky, díky kterým si předem můžete spočítat úrokovou sazbu, RPSN a výši splátek pro libovolnou půjčenou částku a délku splatnosti. Vhodnou volbou výše úvěru a doby splácení můžete totiž jednoduše ušetřit až několik tisíc korun.


Akce, novinky a zvýhodnění platí i pro úvěry

 

V případě finančních společností se určitě poohlédněte také po nabídce různých akcí, novinek a zvýhodněných půjček např. pro studenty nebo novomanžele. Stále populárnější jsou také sdílené půjčky – s partnerem či partnerkou na vybavení společné domácnosti, ale také například s prarodiči na rekonstrukci domu, ve kterém všichni žijete.

 

„Trend sdílení půjček s další osobou meziročně roste, takovou půjčku zvažuje v současné době 56 % lidí. Na tomto trendu se přitom podílejí hlavně lidé ve věku kolem třicítky a starší,“ říká Cyril Křůpala ze společnosti Cofidis. Prostřednictvím takové půjčky rozložíte míru vaší zodpovědnosti, dosáhnete na celkově vyšší půjčenou částku a především výhodnější podmínky úvěru. Sdílením navíc snížíte riziko neschopnosti splácet.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

doXXX 18:10 29.06.2019
Myslím si, že od rodiny by se půjčovat nemělo, a tak jsem si raději půjčil přes https://www.bezvamoney.cz/ , kde se dá najít půjčka i s poměrně nízkým úrokem, takže to není až taková zátěž.
Kristina 15:21 11.04.2018
Ono ale také je otázka,zda má někdo možnost si od rodiny půjčit.Já tu možnost skutečně neměla,takže jsem musela využít nabídku nebankové společnosti.Neříkám,že žít s dluhem je v pořádku,ale tady aspoň bylo vše rychlé a solidní https://www.ammadopujcky.cz/
Maruška 14:50 02.03.2018
půjčce jsem se také bránila, ale právě jsem zjistila, že je to stejné, jako když podníkáte a děláte službu kamarádům a blízkým = vždy nejhorší kšeft. Půjčila jsem si tehdy od tchýně a začalo peklo, nakonec to skončilo tak že jsem si peníze vypůjčila, zaplatila sluh tchýni a raději splácím měsíčně o 500 víc, ale mám klid. Je to každého volba a je nás asi víc a víc, což dokládá tento článek, na který jsem před tímto narazila -
polovina národa dluží - https://www.hyperfinance.cz/magazin/polovina-cechu... hezký den. Marie.