Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Do minulé Výměny manželek se jedna z rodin přihlásila proto, aby vyřešila díky odměně své finanční potíže. Jsou totiž velmi chudí a během pořadu dokonce měli problém s tím, aby vůbec zaplatili nájem.

Na čem v domácnosti ušetřit, když vás tíží finanční problémy?

Finanční problémy
zdroj: Thinkstockphotos Finanční problémy
aktualizováno 16.10.2019, 00:00 | 16.10.2019, 00:00 | doma.cz

Do minulé Výměny manželek se jedna z rodin přihlásila proto, aby vyřešila díky odměně své finanční potíže. Jsou totiž velmi chudí a během pořadu dokonce měli problém s tím, aby vůbec zaplatili nájem.

Náhradní manželku Lenku překvapilo, že má rodina z Nového Sedla nejen hluboko do kapsy, ale neumí v bytě ani udržovat čistotu. Chaos měli nejen ve financích, ale celkově postrádali smysl pro řád. I přesto, že byli v rodině čtyři děti, a to Nikola, Patrik, Petra a Dan, a kromě toho ještě vyměněný přítel Petr, neměli jasně stanovené úkoly a o domácí pořádek se nestarali. Zdena, která se s Lenkou vyměnila, zase přišla do rodiny v Liberci, kterou tvoří podstatně méně členů. Bydlela tu pouze s Lenčiným partnerem Petrem a malou Lucinkou.


Lenčina rodina se do pořadu přihlásila, aby si vyzkoušela natáčení. Lenku sice mrzelo, že Petr věčně není doma, v druhé rodině ale zakusila něco mnohem horšího. Chybělo tu základní vybavení a Lenka zjistila, že má Zdenka kromě potíží s penězi také problémy s výchovou dětí. Jak se s tím vším Lenka poprala? To jste mohly vidět ve Výměně manželek 16. října na Nově nebo na webu

 

Rodině z Výměny chybí peníze na nájem! Skončí na ulici?
(Foto: TV Nova)


Zdá se, že vyměněná rodina kvůli chudobě ušetřila na nádobí a drogerii, například u nich doma chybí kartáčky na zuby. Prázdná je také lednice a mrazák, dá se tedy předpokládat, že vyvážená strava se tu moc nevede. Na čem byste ale měly v domácnosti správně ušetřit, abyste sebe ani rodinu nezanedbávaly? A jak by Zdenina rodina uchránila peníze mnohem lépe než tímto způsobem?


Odkládejte peníze na začátku měsíce, ne na konci


Pro případ nouze se vždycky vyplatí mít nějakou finanční rezervu. Může se stát, že třeba budete rychle potřebovat několik tisíc, jenže když je na to vynaložíte, už nebudete mít výdaje na přežití zbytku měsíce. Proto si vždy odkládejte peníze stranou tak, abyste když tak měly postupně se navyšující rezervu - dlouhodobě by to měl být alespoň trojnásobek vaší výplaty. Dělejte to ale pokaždé na začátku měsíce, hned jak přijde výplata, a ne až z toho, co vám zbyde. Zásadně vám toho totiž moc nezůstane, protože budete do rozpočtu automaticky počítat s celou výplatou, která vám přišla.  


Udělejte si rozpočet na týden


Vyplatí si také dopředu přesně stanovit, co utratíte za týden. Udělejte si rozpočet, kolik utratíte za jídlo, dopravu a další věci. Pokud vám na konci týden nějaká částka zbyde, můžete si za to koupit třeba nové tričko. A pokud ne, tak škoda. Vždycky si ale v neděli večer sedněte a naplánujte, kolik vás bude následující týden stát.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Finance ve vztahu: Plusy a mínusy jednotlivých modelů hospodaření s penězi
Trápí vás dluhy, nevyjdete s penězi? Víme, jak z toho!
Chcete boháče? Jak poznáte, že má peníze?


Díky zmrazování nebudete mít prázdnou peněženku


Každý zná to, že by neměl chodit nakupovat hladový, měl by platit hotově a kupovat jen to, co má na seznamu, aby domů nepřinesl zbytečnosti. Pokud ale narazíte na výhodnou akci, není nic lepšího než nakoupit zlevněných potravin víc a dát je do mrazáku. Když je pak vytáhnete, budou jako čerstvé.


Alkohol, cigarety a sladkosti – opravdu to potřebujete k životu?


Paradoxně si na tíživou finanční situaci často stěžují lidé, kteří denně vykouří skoro celou krabičku. Přitom zrovna cigarety vaše finance zatěžují opravdu hodně. Nemluvě o tom, že kvůli kouření budete náchylnější k chorobám a budete pak muset zase utrácet za léky.


Stejně tak není potřeba si kupovat pivo, když nemáte peníze na kvalitní jídlo. Někde stojí tekutý chléb kolem padesáti korun, za to se při troše šikovnosti zvládnete najíst na celý den. Pokud si doma nemůžete něco dovolit, vzdejte se také vína a jiných alkoholických nápojů, jejichž koupě se na vašem domácím rozpočtu rozhodně projeví. A platí to i u čokolád či bonbónů – zkrátka neshromažďujte to, co není životně nutné. Místo sušenky dějte dítěti jablko, bude to pro něj i zdravější.

 


Voda je drahá


Necháváte během čištění zubů zapnutu vodu? I to se podepíše na vaší peněžence. Patří sem také napouštění koupelí, finančně se více vyplatí rychlá sprcha, která navíc nebude tolik vysušovat vaši pokožku, a vy ušetříte na hydratačních krémech. A patří sem i to, že není nutné utrácet za balené vody, když můžete pít vodu z kohoutku.


Vařte větší porce jídla


Platí zásada, že pokud chcete ušetřit na jídle, vařte vždy minimálně dvakrát tak velkou porci jídla. Dnešní oběd vám tak zbyde i na zítra, případně ještě na pozítří. Nebudete plýtvat energií při vaření a surovinami. Jen si musíte dát pozor na to, abyste se nepřejedly a nezkonzumovaly mnohem větší porci jídla na posezení.


Plánujete si pořídit zvířátko? Jestli nemáte peníze, tak to hodně promyslete


Trápí vás, že nemůžete jet kvůli penězům na dovolenou, ale dítěti chcete pořídit psa, protože o něj pořád škemrá? Připočítejte do vašeho rozpočtu také výdaje na granule, očkování a zvířecí hračky. Zamyslete se nad tím, že větší zvíře toho sní určitě víc než nějaké malé. Stále vám to za to stojí?


Dávejte pozor na to, jaké žárovky kupujete


Některé žárovky mají větší spotřebu než jiné. Pokud vás trápí prázdná peněženka, kupujte 20W žárovky a ne 100W. A také vždy zhasínejte v místnosti, ze které odcházíte a choďte večer dřív spát, abyste ušetřily za svícení. Ve Výměně manželek zjistíte, že chudší rodina pro jistotu nebude mít lustr, za to si ale pořídili velkou moderní televizi. Šetřit se zkrátka musí umět!

 
5 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

jenn 15:38 25.10.2019
kupujte 20w žárovku, místo 100w...a zkazte si zrak
Bloncka 08:36 16.10.2019
Tak pokud budeme žít podle těchto rad, budeme jen přežívat. Tak to prostě nejde! A nekoupit ani bonbon? Jděte do háje s takovými radami. Zkuste to sami v redakci. Dlouhodobě. Protože jeden měsíc nic moc nevyřeší.