Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Správně se starat o mléčné zuby svých dětí je důležitá povinnost každého rodiče. První zoubky totiž mají sklon k rychlejší kazivosti. Navíc zdravotní stav mléčných zubů je pak klíčový pro zdraví stálých zubů, protože pokud mléčné zuby vypadnou pří...

Na prevenci záleží! Jak se správně starat o mléčné zuby?

Čištění zubů
zdroj: Getty Images Čištění zubů
aktualizováno 19.07.2019, 00:00 | 19.07.2019, 00:00 | doma.cz

Správně se starat o mléčné zuby svých dětí je důležitá povinnost každého rodiče. První zoubky totiž mají sklon k rychlejší kazivosti. Navíc zdravotní stav mléčných zubů je pak klíčový pro zdraví stálých zubů, protože pokud mléčné zuby vypadnou příliš brzy, mohou mít druhé zuby zdravotní komplikace. Je proto důležité o mléčné zuby umět správně pečovat.

S čištěním zubů je ideální začínat hned po prořezání prvních zubů do úst. V okamžiku prořezávání na zoubky začínají působit vnější vlivy, přichází do styku s největším nepřítelem – se zubním plakem. Plak je téměř bezbarvý biofilm na povrchu zubů, který obsahuje bakterie. Nános plaku vede k tvorbě zubního kazu a zubního kamene. Není-li důkladně odstraňován, vede později k onemocnění zubů i dásní a v dospělosti i k parodontitidě.

 

Nejprve se zuby otírají plenkou, potom se většinou používá tzv. prsťáček, kartáček na prst. Jakmile jsou zuby více povyrostlé, přichází na řadu malinký dětský kartáček. Technika čištění je stejná jako u dospělých, ale většinou je limitována spoluprací s dítětem.

 

Čištění zubů
(Foto: Getty Images)


Pasta až od dvou let


Děti zubní pastu často polykají. Ideální je s ní proto začít čistit až tak od dvou let dítěte. Pasty dávejte jen malé množství, nesejde na ní až tolik, jako na správné technice čištění.


Kartáček vyberte drobný a jemný

 

Zdůrazňuje, že nejdůležitější jsou pro zubní kartáčky vlákna a správný tvar držadla. „Klíčová jsou vlákna kartáčku. Musí být dostatečně hustá pro účinné čištění, a dostatečně měkká, aby nehrozilo poškozování dásní. Důležité je precizní zaoblení konců jednotlivých vláken. Druhou důležitou vlastností je snadný a pohodlný dosah ke všem zubům, o kterém rozhoduje celkový tvar kartáčku – držadla, krčku, velikost hlavy i délka vláken. Tvar vlastního držadla musí umožnit pohodlné uchopení, snadnou a přesnou kontrolu pohybu kartáčku při čištění,“ radí produktový manažer Spokaru David Fučík.

 

Možná se vám děti nedaří donutit k čištění zubů manuálním kartáčkem, proto vsaďte na elektrické kartáčky, které je budou bavit, čištění lze navíc doprovodit mobilní aplikací, která z povinnosti udělá hru. Elektrické kartáčky se vyrábějí již pro děti od tří let. „Jsou navrženy speciálně pro dětské zoubky a jsou maximálně bezpečné. Jejich menší kartáčková hlava má speciální měkká vlákna, která jsou velmi šetrná k zoubkům i dásním. Zároveň čistí zoubky podstatně lépe než běžný manuální kartáček,“ doporučuje dentální hygienistka Jana Norkin, odbornice značky Oral-B.

 

Čištění zubů
(Foto: Getty Images)


Jak dítě u čištění zubů zabavit a udržet?


Zpívejte mu třeba oblíbené písničky, protože tím odvrátíte pozornost od čištění, a navíc z něho učiníte příjemný zážitek.

 

Jděte mu také příkladem a čistěte si zuby společně. Ukažte svému dítěti, jak na to, a ono vás bude chtít napodobit.
 

Najděte si společně polohu pro čištění, která vám bude nejlépe vyhovovat. Pokud vaše dítě odvrací od kartáčku během čištění hlavičku, posaďte si dítě třeba na klín a nebojte se jemně přidržovat jeho čelo nebo bradu. Vyzkoušejte také mírné opření dítěte do polosedu, nebo si stoupněte za dítě a společně si zuby vyčistěte.


Můžete si spolu třeba hrát i „na otevírání úst“. Pokaždé, když otevřete ústa, vyčistíte několik zoubků.


Ať si dítě vlastní zubní kartáček vybere samo. Děti rády něco vlastní, a když jim dovolíte vybrat si kartáček třeba s jejich oblíbenými hrdiny, budou se na čištění zoubků více těšit.
 

K čištění dětských zoubků přistupujte pozitivně a nevzdávejte se, pokud se to hned nedaří na výbornou. Všichni rodiče si tím musí se svými dětmi projít, proto nezapomínejte chválit, dojde-li k pozitivnímu pokroku.


Kdy si děti dovedou čistit zuby samy?


Aby si děti zvykly na kartáček, tak jim ho dávejte do ruky, jakmile ho dokážou dobře udržet. „Platí ale pravidlo, že cca do dvanácti let musí rodič zuby dočišťovat. Děti nemají ještě vyvinutou jemnou motoriku a nezvládnou si chrup dobře vyčistit. Důležité je také využívání mezizubních pomůcek. U dětí používáme nit a ideálně i mezizubní kartáček - byť jen malý, ale vytváříme tak návyk do dospělosti,“ radí MDDr. Ondřej Šrámek z Dentální kliniky Hradčanská.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Měníte zubní kartáček dost často? Víme, kdy se mění v nebezpečnou líheň bakterií
Zuby jako obraz našeho zdraví! Co všechno o něm prozradí?
Jak na bolest při prořezávání zubů?


Kazivost mléčných zubů


Zubní kaz vzniká úplně stejně jako u stálých zubů, jen probíhá rychleji. Mléčné zoubky jsou navíc náchylnější k tvorbě hlubokých kazů zasahujících do dřeně víc než zuby dospělého člověka. „Sklovina dočasného chrupu u dětí je měkčí a náchylnější k rychlému poškození působením bakterií zralého plaku. Kořeny jsou kratší, nespojené jako u stálých zubů, dřeňová dutina blíž pod slabou sklovinou, a tedy rychleji dochází k průniku bakterií k nervům a následně k otokům a obrovským bolestem,“ varuje Jana Norkin. „Děti při zubních kazech trpí častěji na velké záněty a zuby se často při nesprávné péči destruují kazem. Pak se musí trhat, což může vést dokonce až k problémům s postavením zubů stálých,“ doplňuje odbornice.
 

Zásadní roli na kazivost zubů mají cukry z potravy, ať už je to mléko, příkrmy nebo cokoliv jiného. Pokud ale dítě dodržuje základní zásady správného čištění chrupu, tak se o vznik kazů tolik nemusíme obávat. Zároveň je ale dobré příjem určitých potravin malinko omezit. Vhodné není dávat dětem pít po celý den sladké ovocné nápoje, které dítě při pití cucá. Pití pak protéká přes přední zuby, a ty jsou tak neustále vystaveny kyselému a sladkému, a tím mají větší sklony se kazit.
 

„Je to stejné jako se stálými zuby. Pokud dodržujeme správné čištění, tak bychom měli být dostatečně ochráněni. Po čištění zubů však již nejíme sladké věci a nepijeme slazené šťávy, abychom zamezili množení bakterií,“ dodává MDDr. Šrámek.
 

U zubaře
(Foto: Getty Images)

 

První návštěvy u zubaře by měly probíhat hravou formou


Dobré je začít chodit k zubaři co nejdříve. Ideálně po půl roce, kdy se začnou prořezávat první zuby. Je to důležité i z psychického hlediska dítěte. „Dětský pacient si tak může zvykat na prostředí ordinace. Navíc se na těchto kontrolách nedějí nijak bolestivé věci. Preventivně kontrolujeme zuby a radíme rodičům ohledně zubní hygieny. Děti často vozíme i na křeslech, snažíme se jim z toho udělat takovou hru. Dítě si pak spojí návštěvu zubaře s pozitivní reakcí. Postupně se tak začne vyvíjet vztah a důvěra mezi pacientem a lékařem, což je klíčové při spolupráci. Dostane-li se do ordinace pak dítě s opravdu bolestivým kazem či úrazem, je důležité, aby spolupracovalo a nebylo vystresované. Stres ze zubaře z dětství se totiž může velmi snadno přenést až do dospělosti a člověku komplikovat život,“ uzavírá MDDr. Ondřej Šrámek.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Libuše 13:44 20.07.2019
Plně potvrzuji, hravost, ale pravidelnost, denně!!!