Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

V premiérové Výměně manželek se seznámíte s Naďou, která žije ve velkém bytě s partnerem a dalšími deseti lidmi. Tato rodina podala pomocnou ruku i lidem bez domova. Díky Nadě mají střechu nad hlavou a pocit zázemí. Jaké jsou nástrahy spolubydlení?

Nástrahy spolubydlení s cizím člověkem! Je to bezpečné?

Výměna manželek - 11. dubna 2018
zdroj: TV Nova Výměna manželek - 11. dubna 2018
aktualizováno 11.04.2018, 00:58 | 11.04.2018, 00:58 | doma.cz

V premiérové Výměně manželek se seznámíte s Naďou, která žije ve velkém bytě s partnerem a dalšími deseti lidmi. Tato rodina podala pomocnou ruku i lidem bez domova. Díky Nadě mají střechu nad hlavou a pocit zázemí. Jaké jsou nástrahy spolubydlení?

Každý z nás se někdy setkal s člověkem, který přišel o domov a skončil na ulici. Možná jste také přemýšleli, jak bezdomovci pomoci. Ať už jste mu věnovali teplou polévku nebo třeba staré oblečení, určitě jste ze svého chování měli dobrý pocit. Podobně dobrý pocit musela zažít i Naďa, která do svého bytu přijala nové podnájemníky. Udělala dobře?


Kdo to je?
Vzít pod svá křídla člověka bez domova, chce notnou dávku odvahy. Pokud se tak rozhodnete, určitě byste si o daném člověku měli zjistit co nejvíce informací. Kdo to je? Proč skončil na ulici? Je závislý na návykových látkách? Má chuť se postavit zpátky na vlastní nohy? Tohle jsou základní otázky, na které byste měli najít odpověď. Nezapomínejte na to, že někteří lidé o dobré skutky nestojí. Ještě předtím, než mu poskytnete klíče od domova, ujistěte se, že mu můžete důvěřovat. Také se domluvte na určité spolupráci. Například vám nebude platit nájem, ale na oplátku bude mýt nádobí nebo vám pomůže s nedělním úklidem. Je velmi důležité, aby váš nový nájemník všechna pravidla respektoval a dodržoval.

 

 

Rozdíl nastává v momentě, kdy se bez domova ocitne člověk, kterého dlouhodobě znáte. Ať už se jedná o starého známého nebo třeba bývalého kolegu, alespoň máte povědomí, kdo to je a proč se v této nepříjemné situaci ocitl. Na druhou stranu ale nezapomínejte na to, že lidé se mění a z dobrosrdečného spolužáka ze základní školy se mohl stát vypočítavý člověk, který vás chce jenom zneužít. Nebude na škodu, když se opět domluvíte na spolupráci a na určité formě "nájmu".

 

ČTĚTE TAKÉ:

TEST: Jak dobře znáte pořad VÝMĚNA MANŽELEK?
Můj manžel má problém s alkoholem! Co mám dělat? + TEST
Jaké dovednosti by dítě mělo umět na prvním stupni?


Můžu pomoci jiným způsobem?
Můžete se rozhodnout i pro jinou formu pomoci, která není o nic menší. V každém případě můžete člověku bez domova věnovat teplé jídlo, trvanlivé potraviny a oblečení. Zeptejte se ho, co si přeje, a pokud to bude ve vašich silách, jeho přání mu splňte. Pokud bezdomovec bude stát o vaši pomoc, kontaktujte místní charitu. V mnoha českých městech působí například organizace Naděje. Ta doporučuje, abyste bezdomovce o jejích službách informovali. V případě, že se člověk bude nacházet v zanedbaném hygienickém stavu, měli byste zkontaktovat terénní pracovníky.

 

Premiérovou epizodu Výměny manželek sledujte ve středu 11. dubna od 20:20 na Nově.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře