Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

V dnešní Výměně manželek poznáte tříčlennou rodinu, ve které muž nechodí do klasické práce, přestože je otcem malého dítěte. Přiznává, že se živí nelegální činností a pracovat jako normální člověk se mu nechce. Co dělat, když žijete s „nemakačenkem“?

Nechce se mu pracovat? Nevydržujte ho!

líný muž
zdroj: Getty Images líný muž
aktualizováno 23.01.2019, 15:45 | 23.01.2019, 15:45 | doma.cz

V dnešní Výměně manželek poznáte tříčlennou rodinu, ve které muž nechodí do klasické práce, přestože je otcem malého dítěte. Přiznává, že se živí nelegální činností a pracovat jako normální člověk se mu nechce. Co dělat, když žijete s „nemakačenkem“?

Obvykle je muž „živitelem rodiny“ a měl by se snažit svou ženu a děti zabezpečit. V některých případech však místo práce raději sedí doma. Lucie, Pavel a jejich syn jsou kvůli tomuto problému finančně závislí na pomoci Luciiných rodičů. Pavel stálé zaměstnání nemá a vůbec se nestydí za to, proč tomu tak je.

 

 

Existuje mnoho důvodů, proč někteří muži ne a ne jít do práce. V případě nějakého handicapu je omezení pracovních povinností pochopitelné. Neomlouvejte ho ale za to, když je jen líný. Odhalte, co má za problém a proč se od vás klidně nechává vydržovat.


1. Zpohodlněl?


Když jste se poznali, byl váš muž skoro zaměstnancem roku. Pak ale ztratil práci, a protože dlouho nenacházel nové zaměstnání, zvykl si na domácí pohodlí. Zatímco vy tvrdě dřete kvůli uživení obou, on sedí u televize a čeká na váš návrat. Vaše námitky odbude s tím, že by stejně nenašel lepší práci, než máte vy.

 

Jasně mu sdělte, že déle než další tři měsíce ho živit nebudete. Nejste přece jeho matka. Rozdělte si výdaje a řekněte mu, jakým dílem přispěje do domácnosti. I kdyby si na to měl vydělat na krátkodobé brigádě.

 

Peníze ve vztahu
(Foto: Getty Images)


Začněte si kupovat jídlo jen pro sebe. Pokud se chce dívat na televizi, musí se podílet na platu elektřiny. Jeho komfort není samozřejmostí a musí pro něj něco udělat. Uvidíte, jak se k novým pravidlům navzdory lenosti postaví. Nebudete přece žít na úkor někoho, kdo nepřiloží ruku k dílu.


Nejdřív se však ujistěte, že opravdu zpohodlněl, nebo má pro svůj stav horší důvody.


2. Nezájem a deprese


Je totiž také možné, že po ztrátě práce získal pocit marnosti a upadl do deprese. Myslí si, že ho nikde nezaměstnají, protože není tak dobrý. Domnívá se, že je úplně k ničemu a všechno je jedno. V tom případě mu situaci ještě neztěžujte „rýpáním“.


Raději mu dodejte sebevědomí a ukažte mu, že má na nový start. Kdo hledá, najde, a to platí i v případě práce. Důležité je, aby se vrátil zpět do pracovního procesu a opět si na něj zvykl. Až uvidí první změnu k lepšímu, určitě se to kladně projeví i na jeho náladě. Zkontrolujte ale, že nové zaměstnání doopravdy hledá a případně mu s tím pomozte. Určitě vám bude vděčný.

 

líný muž
(Foto: Getty Images)


3. Nebo je prostě jen nezodpovědný?


Možná je váš případ to, že jste spolu už od studentských let. Zatímco vy jste dávno začala chodit do práce, on stále nedospěl. Naopak se pořád chová jako nezodpovědný náctiletý. Tady se ujistěte, zda je takový typ muže vhodný pro váš budoucí život. Záleží, jestli bude chtít vůbec někdy založit rodinu, nebo si jen věčně užívat na váš úkor.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Má chlap pomáhat s domácností? Nebo je to urážka mužnosti?

ZAJÍMAVÝ VÝZKUM: Kolik stojí práce ženy v domácnosti? Budete se divit!

Čím méně domácích prací žena dělá, tím víc si užívá v posteli!


4. Muž na mateřské dovolené


Toto řešení je možné, jen pokud s ním budou souhlasit oba. Váš partner se může stát mužem v domácnosti, když se nebude cítit méněcenně. Musíte s tím ale souhlasit i vy, abyste později neměla pocit, že vám třeba při výchově dítěte něco uteklo.

  

Muž v domácnosti by však měl převzít vaši tradiční roli naplno. Kromě hlídání dítěte by tak pomáhal i s úklidem nebo vařením a nenechal tyto povinnosti na vás, až se vrátíte z práce.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře