Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Spontánní potrat je obrovskou ztrátou pro každou ženu. A okamžikem, kdy vám v hlavě vyvstane mnoho otázek. S odborníky jsme vám připravily odpovědi na ty nejčastější z nich.

Nejčastější otázky, které ženu napadnou po spontánním potratu

Gynekologická prohlídka
zdroj: Thinkstockphotos Gynekologická prohlídka
aktualizováno 11.10.2017, 00:23 | 11.10.2017, 00:23 | doma.cz

Spontánní potrat je obrovskou ztrátou pro každou ženu. A okamžikem, kdy vám v hlavě vyvstane mnoho otázek. S odborníky jsme vám připravily odpovědi na ty nejčastější z nich.

Ze všech těhotenství jich skončí spontánním potratem asi 12-20 %, a to nejčastěji v prvním trimestru. Mnohdy může žena potratit poškozený plod a nemusí o tom ani vědět. Projeví se to u ní třeba jen opožděním menstruace. Z tohoto důvodu tak mohou být čísla podhodnocená a problém může být daleko častější. A tak vzniká řada otázek, proč se to děje, co za tím může být, kdo za to může anebo jak takovou situaci řešit.

 

Kolem tématu potrácení existuje spousta mýtů. Důležité je vědět, že potrat není chybou ženy, a když potratíte, neznamená to, že nebudete moct mít děti. Vyjde to napodruhé či napotřetí. Zároveň ale pamatujte na to, že problém opakovaného potrácení je dobré řešit s vaším lékařem zavčas.


1. Jaká je nejčastější příčina potratů?


„Drtivá většina potratů zůstává nevysvětlených, a to zejména proto, že se důvod nezjišťuje. Alarm se často spustí až v situaci, kdy má žena za sebou dva, tři nebo i více potratů,“ odpovídá MUDr. Kateřina Veselá, ředitelka reprodukční kliniky Repromeda. Když se vám to přihodí jednou, většinou stačí myslet na lepší výživu, být na sebe opatrná, omezit náročné fyzické aktivity, snažit se vyhýbat nemocem a stresu.

 

2. Jak je to u potratů, kde se příčina objasní?


Nejčastějším důvodem bývají genetické abnormality. U žen, které prožily potrat, je výskyt nějaké genetické abnormality až 45 %. Pokud se v rodině páru napříč generacemi potraty již vyskytovaly, pravděpodobnost této diagnózy se u páru navíc zvyšuje. Je tedy vhodné vyhledat odbornou péči a provést náležitá genetická vyšetření.

 

Vyšetření u gynekologa, ilustrační foto
(Foto: Profimedia)


3. Jaké jsou další důvody kromě genetických abnormalit?


„Až 15 % žen s anamnézou opakovaných potratů má v krvi zvýšené tzv. antifosfolipidové protilátky. Tento stav je příznačný pro takzvaný Antifosfolipidový syndrom. Jde o autoimunitní onemocnění, kdy protilátky způsobují uzávěry cév v těle. Kromě vzniku trombózy či plicní embolie je syndrom typický pro spojení se vznikem těhotenských komplikací i možným vyšším výskytem potratů,“ vysvětluje lékařka. Dalším důvodem může být tzv. Syndrom polycystických ovarií (PCOS), který se objevuje až ve 40 % případů potratů u žen. Syndrom je způsobený endokrinní nerovnováhou. U pacientek s historií potratu se může vyskytnout také špatná funkce štítné žlázy, abnormalita dělohy, porucha imunitního systému. Riziko infekce kouření, alkohol nebo užívání drog.

 

4. Můžou být „na vině“ i muži?


Ano, i kvalita spermií může být příčinou potratu u žen. Když se zkoumá kvalita spermatu mužů u párů potýkajících se s opakovanými potraty, tak se dá zjistit vyšší výskyt poškozené DNA spermií. K dalším příčinám patří např. chromozomální abnormality spermií či snížený počet spermií v ejakulátu. Toto vše potvrzuje také důležitost zkoumání kvality spermií muže v páru při hledání důvodů, proč k potratům dochází.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Snažíte se o miminko? Nejlepší sexuální pozice, aby to vyšlo!
Co žena cítí po spontánním potratu?
Deset věcí, které byste měly udělat, když se vám nedaří otěhotnět


5. Jaká je šance, že při dalším těhotenství opět potratím?


Potrat je obvykle jednorázová záležitost, nicméně 4 % párů zažije dva potraty a 1 % párů dokonce tři a více. Tento stav nazýváme jako opakovaný samovolný potrat. Vyšší věk ženy i předchozí potrat zvyšují pravděpodobnost potratu dalšího. Po dvou potratech je šance, že i ten třetí bude mít stejný osud až 25 %, pro čtvrtý až 46 %.


6. Co dělat, když se mě tento problém týká?


Z předchozího výčtu informací je jasné, že je velmi důležité o problému mluvit. Partneři musí překonat nastalý smutek a vyhledat odbornou pomoc, nejlépe ihned. Je totiž velká šance, že lékaři dokážou překlenout zdravotní překážky a dovést pár k vytouženému miminku.


7. Co když jsem byla v minulosti na umělém přerušení těhotenství?


Poměrně častá pověra, která se traduje zejména ve starší generaci, že po potratu už žena nebude moci otěhotnět, naštěstí neplatí. „Pokud je výkon proveden standardně, riziko budoucí neplodnosti je velmi malé. Záleží na zvolené metodě a také na situaci. Pokud dojde k přerušení ve vyšším stupni těhotenství, rizika jsou vyšší,“ potvrzuje MUDr. Ondřej Matěna z Institutu reprodukční medicíny Unica. Pokud jste tedy v minulosti umělé přerušení těhotenství podstoupila, rozhodně to svému lékaři nezatajujte.

 

8. Dá se opakované potrácení řešit na klinice asistované reprodukce?


Ženy, které trpí opakovaným potrácením, většinou nemají problém s otěhotněním a nejsou neplodné, tudíž centra pro léčbu neplodnosti nevyhledávají. Je ale potřeba vědět, že reprodukční centra pomáhají párům s širokým spektrem komplikací. Platí tedy rozhodně neotálet, nebát se a poradit se s gynekologem či reproduktologem. V současnosti již existuje metoda preimplantačního genetického screeningu, který umí zjistit genetický stav embrya a zvolit to nejvhodnější pro transfer do dělohy ženy a minimalizovat riziko dalšího potratu.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře