Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Plánujete letos zplodit miminko? Dlouhé zimní večery pro to rozhodně nejsou ideální, varují lékaři.

Nejhorší období, kdy zadělat na miminko? Právě teď!

pár v posteli - 3
zdroj: Getty Images pár v posteli - 3
aktualizováno 24.01.2019, 00:00 | 24.01.2019, 00:00 | doma.cz

Plánujete letos zplodit miminko? Dlouhé zimní večery pro to rozhodně nejsou ideální, varují lékaři.

Jedním z častých novoročních předsevzetí mladých párů je založení rodiny. Novoroční bilancování a plánování často vyústí v dojem, že je na to pár již připraven – a protože dlouhé zimní večery často nenabízejí zábavnější program, nejeden pár se hned vrhá do realizace. Zimní období ovšem dle lékařů není pro početí nejvhodnější, neboť je to doba snížené imunity a vyšší nemocnosti.

 

Shoďte povánoční kila

 

Pustit se hned po Novém roce do snahy o potomka nemusí být dobrý nápad. Lidé jsou většinou po období vánočních svátků a silvestrovských oslav oslabeni, neboť je jejich organismus zatížen vypořádáváním se s následky nadměrného hodování, pití alkoholu a bujarých nocí. „Jako první krok by tedy měla proběhnout očista organismu, a hlavně dostatečný odpočinek. Na otěhotnění se totiž velkou měrou podílí celkový fyzický i psychický stav,“ vysvětluje sexuolog a gynekolog MUDr. Pavel Turčan.

 

Lednice
(Foto: Getty Images)

 

Novoroční předsevzetí vám může pomoci

 

Též je záhodno začít shazovat (nejen povánoční) kilogramy navíc, nadváha či obezita u obou partnerů totiž snahu o početí výrazně negativně ovlivňuje. „U žen způsobuje nadbytečná tuková tkáň hormonální nerovnováhu, a žena tak může v jistých případech přestat zcela menstruovat, u muže je pak důsledkem nadváhy nebo obezity zhoršená spermatogeneze,“ prozrazuje největší komplikace lékař.

 

Pro redukci váhy je důležitá pravidelná fyzická aktivita a vyvážený jídelníček, pokud jste si je předsevzali jako novoroční předsevzetí, děláte tak něco důležitého nejen pro své zdraví a postavu, ale i plodnost. Navíc tato dietní opatření pomohou k nastartování správného trávení, zdravé střevní prostředí pak posiluje imunitu, která při početí dítěte rovněž hraje roli.

 

Náš tip: Ženy obvykle berou v potaz, v jakém stavu je jejich tělo, ve kterém má brzy začít klíčit nový život. I proto často ještě před otěhotněním skoncují s cigaretami, vyhýbají se alkoholu, začnou se zdravěji stravovat a více se hýbat. Muži ovšem vliv celkové kondice na svou plodnost podceňují, což je chyba, měli by se více snažit i oni.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Snažíte se o miminko? Nejlepší sexuální pozice, aby to vyšlo!
Deset věcí, které byste měly udělat, když se vám nedaří otěhotnět
Nemůžete otěhotnět? Tyto DVĚ ČASTÉ PŘÍČINY můžete změnit vy sama

 

Tělo nemá sílu se ubránit

 

Obranyschopnost našeho organismu je v zimním období snížená. Oslabená imunita nemusí být v případě ženy ovšem vždy na závadu. Někdy se dokonce může stát, že žena, která ve zdraví měla s početím problémy, během nemoci otěhotní. Spermie jsou totiž pro ženský organismus vetřelci a u žen s příliš silnou imunitní reakcí tak dochází k tomu, že jejich vlastní imunitní systém mužské pohlavní buňky zlikviduje. Je ale nutno počítat s tím, že jakékoliv onemocnění znamená pro tělo stresovou situaci, a právě stres šanci na početí oslabuje.

 


Jste již těhotná? Vaše imunita je náchylnější

 

Žena by pak rozhodně o svou imunitu měla důsledněji pečovat také v případě, že se snaha o otěhotnění ukáže jako úspěšná. Během těhotenství je totiž přirozená imunita utlumená, aby nedošlo k vypuzení plodu jakožto cizího objektu v těle. Žena je tak během těhotenství více náchylná k onemocnění, pozor tedy na šířící se virové infekce, stres a přetěžování.

 

Rizikové může být i běžné nachlazení nebo zvýšená teplota. „Horečka spojená s mnoha běžnými nemoci zejména v prvním trimestru gravidity znamená výrazné riziko pro správný vývin plodu,“ varuje lékař. Správnou životosprávou je potřeba udržovat imunitní systém dostatečně silný na to, aby se s případným propukajícím onemocněním dokázal vypořádat. Kromě úpravy jídelníčku, pobytu na čerstvém vzduchu pomůže i dopřávání si dostatečného odpočinku a vyvážené fyzické aktivity. Neváhejte v náročné dny využít sick days, home office, nebo podpořte imunitu vitaminovými doplňky.

 

Anketa
Kdy jste otěhotněla vy?
27 hlasů
V zimě.
7 hlasů
Na jaře.
16 hlasů
V létě.
10 hlasů
Na podzim.
Hlasovalo 60 lidí
 

 

Horečka vadí, a to i u tatínka

 

Také muži by se o svou imunitu v době snahy o potomka měli starat více – infekční onemocnění, a především pak vysoká horečka, totiž značně zhoršují kvalitu a produkci spermií. Obojí se sice pár dní po odeznění nemoci upraví, přesto je vhodné nemocem a v případě, že tělo zrovna s virovou či bakteriální infekcí bojuje, zadělávání na potomka o pár dní odložit. Vypomoci si může i užíváním doplňků stravy na podporu obranyschopnosti.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře