Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Máte strach, že není na sociální síti vaše ratolest v bezpečí? Pokud se vyvarujete následujících kroků a budete sociální síť brát s nadhledem, bude i vaše dítě spokojené.

Největší nebezpečí, které na vaše děti číhá na sociálních sítích!

Technologie
zdroj: Getty Images Technologie
aktualizováno 06.07.2018, 00:00 | 06.07.2018, 00:00 | doma.cz

Máte strach, že není na sociální síti vaše ratolest v bezpečí? Pokud se vyvarujete následujících kroků a budete sociální síť brát s nadhledem, bude i vaše dítě spokojené.

Je důležité nebrat si nic osobně a kontrolovat vlastní obsah. Přirozenou lidskou vlastností je dělat ze sebe lepšího člověka před zraky ostatních. Bohužel doba pokročila a už to neděláme pouze v kruhu svých kamarádů, ale před zraky dalších lidí, kteří se navzájem ovlivňují.

 

Komunikujte spolu


Je důležité všechny hrozby s dítětem otevřeně probrat a činit tak opakovaně. Je třeba mu vysvětlit, co všechno se mu může stát, pokud bude příliš důvěřivé. Vysvětlete mu, jak snadné je vydávat se za někoho jiného ve virtuálním světě i jaké důsledky by to mohlo mít. Podstatné je také vymezovat jasné hranice, co se s ostatními nesdílí. Stejně jako některé věci neukazujeme každému na ulici, neděláme to ani na internetu.

 

Soukromý či veřejný profil

 

Základní nastavení spočívá v tom, je-li profil otevřený (veřejný), či uzamčený (soukromý). Soukromý profil například na Instagramu znamená, že veškeré příspěvky uvidí pouze ti, u kterých potvrdíte, že vás mohou sledovat. Ostatní uvidí jen existující profil.

 

Matka a dcera
(Foto: Getty Images)

 

Dávejte pozor na to, co sdílíte

 

Při sdílení fotografií je třeba věnovat zvýšenou pozornost tomu, co přesně sdílíte. Týká se to hlavně otevřených profilů. Uživatelé často kromě fotografií sdílejí i informace o poloze, kde byly pořízeny. Ostražitost uživatelů na Instagramu bývá ještě o něco nižší než na Facebooku a může se snadno stát, že naprosto cizí člověk z vašeho instagramového účtu zjistí, kde a kdy se pohybujete, co tam děláte, jaké je vybavení vaší domácnosti apod.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Hrozí vašim dětem internetová šikana? RADY ODBORNÍKA
Jak varovat malé dítě před cizími lidmi
Je správné děti fyzicky trestat?

 

Závist

 

Největším rizikem sociálních sítí jsou jeho aspekty působení na lidskou psychiku. Zejména psychologický fenomén pojmenovaný „facebooková závist“, který byl objeven experimentem na univerzitě v Kodani. Výzkumu se účastnilo 1905 lidí. Fenomén způsobuje, že velká část uživatelů sociálních sítí se po jejich užívání cítí výrazně hůř než předtím. Může za to hlavně mylný předpoklad, že fotografie zachycují realitu, spojenou s potřebou srovnávat svůj život s představou o životech jiných, jež je založená právě na pečlivě odladěných fotografiích. Tento problém ještě více rozšířil a posílil Instagram, postavený na sdílení často stylizovaných a nepřirozených fotografií, které zejména mladší děti vnímají špatně a mají dojem, že ostatní jsou všichni štíhlejší, krásnější, vedou zajímavější životy, vlastní to, o čem ony jen sní. Mohou z toho vznikat nebezpečné deprese a frustrace a zkreslené představy o světě.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře