Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Nejdřív vzdělání, pak kariéra, hledání vhodného partnera a až po tom všem je konečně čas a příležitost mít dítě. Když se ženy stanou matkami už v mládí, tak za tím často stojí spíš „nehoda“ než opravdová touha po dítěti. Jinak by totiž o založení ...

Nemůžete počít a do adopce se vám nechce? 4 možnosti, jak mít vlastní dítě jinou cestou

neplodnost
zdroj: Getty Images neplodnost
aktualizováno 08.05.2019, 00:00 | 08.05.2019, 00:00 | doma.cz

Nejdřív vzdělání, pak kariéra, hledání vhodného partnera a až po tom všem je konečně čas a příležitost mít dítě. Když se ženy stanou matkami už v mládí, tak za tím často stojí spíš „nehoda“ než opravdová touha po dítěti. Jinak by totiž o založení rodiny začaly přemýšlet až kolem třicítky, ne-li čtyřicítky.

Jenže pak samozřejmě nejde mít dítě hned na povel. Ženy jsou vynervované, když se jim opakovaně nedaří otěhotnět a tento stres tomu také zrovna nepomůže. Chodí na testy plodnosti a mají strach, že miminko, pro které se snažily vytvořit celý život zázemí, snad nikdy nepřijde. Jaké jsou vaše možnosti, pokud nemůžete otěhotnět přirozenou cestou?


Nejdřív byste samozřejmě měly poslat partnera na vyšetření, které se jmenuje spermiogram. Sama byste si ale měla nechat zkontrolovat, jestli vám správně funguje ovulace a jaké máte hormonální hladiny.

 


Hormonální léčba


Žena může otěhotnění dopomoci tím, že se rozhodne postoupit hormonální léčbu. Bere prášky, které podporují produkci ženských hormonů a tím většinou i zvyšují pravděpodobnost početí. Když to nezabere, může zkusit přímou stimulaci vaječníků, za pomocí injekcí si nechá do těla vpravit estrogen. Ten podpoří jejich činnost. Když to nepomůže, může se žena zamyslet nad asistovanou reprodukcí.


Jak napomoct oplodnění


Než se žena rozhodne pro jiné způsoby, může jít na jednodušší umělé oplodnění. Znamená to, že lékař zavede sperma do pohlavního ústrojí umělou cestou. Během procedury použije speciální nástroj, který zavede spermie blíž, než kam by se dostaly přirozeným způsobem. U této metody také tolik nehrozí vedlejší příznaky.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Umělé oplodnění je úspěšnější v létě
Šance na vlastní dítě? Pro singles a lesby stále vzdálená
Umělé oplodnění nebo adopci? Oboje najednou


Dítě ze zkumavky


Když se ženě nedaří otěhotnět přirozenou cestou, může jít také na komplikovanější umělé oplodnění. Provádí se tak, že se ženě odebere z vaječníku vajíčko a vloží se do misky se spermiemi. Některá ze spermií už vajíčko sama oplodní. Pak se oplodněné vajíčko přenese zpět do dělohy.


Náhradní mateřství


Neplodné páry se mohou dočkat potomka i touto cestou. Jde o metodu, kdy je embryo biologických rodičů zavedeno do těla náhradní matky, která ho pak odnosí. Je to tedy možnost také pro ženy, které prodělávají opakované potraty, protože mají vadu na děloze nebo ji třeba úplně postrádají. Šanci na tento způsob, jak se stát matkou, mají především ženy, které prodělaly rakovinu a následná léčba je, co se týče mateřství, poznamenala.


Často se k žádosti vyjadřuje i etická komise a v mnoha státech světa je tato metoda stále ještě zakázaná. Náhradní matce svého dítěte musíte následně kompenzovat výdaje spojené s těhotenstvím. Tato žena si je vědoma toho, že se po porodu dítěte vzdá ve prospěch pravých rodičů. Stále ale hrozí, že po porodu se náhradnice rozhodne dítě nechat.


ÁŠ TIP: Na to, jak se jedna taková žena rozhodla pro náhradní mateřství, se podívejte ve filmu Baby Máma 11. května v 15:15 na Nově. Hlavní postava Kate se celý život věnovala práci a pro dítě se rozhodla až v pozdním věku. Její šance otěhotnět ale nebyly velké, a tak se rozhodla právě pro náhradní mateřství.

 

baby máma
(Foto: Archiv distribuční společnosti)


Jenže všechno neprobíhalo tak hladce, jak předpokládala. Jaké trable ji s náhradní matkou potkaly, se podívejte ve filmu.

 

baby máma
(Foto: Archiv distribuční společnosti)

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

J. 22:54 09.05.2019
Tak já myslím, že tento článek se týká hlavně vzdělaných lidí, co přemýšlí o budoucnosti. Většina normálních lidí si nejdříve musí zajistit bydlení, vzdělání, a pak mají dítě {pokud ho mají z důvodu ekonomické náročnosti} Je třeba pro vyváženost info také uvést, že v ČR jsou i skupiny, které s Čechy nemají nic společného, které se hlavně množí, protože nepracují, vše se jim platí?! a hlavně žijí na úkor poctivých a slušných lidí, a tito nepracovití se zabývají především množením z důvodu dávek. Zrušit dávky, podporovat ty slušné a snížit daně slušným lidem. Pak i vzdělaní možná budou mít dítě. A ještě něco, kariéra není totéž, jako nutnost chodit do práce
Dééžo 16:02 08.05.2019
A tady je nejistější cesta: Dej adresu ne?? Já ti ji nafoukam za malý uplatek. Co??