Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Snad každá maminka přemýšlí nad tím, v jakém věku se o sebe dítě dokáže postarat a zvládne vaší nepřítomnost. Odpověď na tuto otázku je komplikovanější, než by se mohlo na první pohled zdát. A tak není výjimkou, že rodiče odkládají svou nepřítomno...

Od kolika let zvládne dítě vaší nepřítomnost aneb Můžu ho doma nechat samotného?

Smutné dítě
zdroj: Thinkstockphotos Smutné dítě
aktualizováno 10.10.2017, 17:09 | 10.10.2017, 17:09 | doma.cz

Snad každá maminka přemýšlí nad tím, v jakém věku se o sebe dítě dokáže postarat a zvládne vaší nepřítomnost. Odpověď na tuto otázku je komplikovanější, než by se mohlo na první pohled zdát. A tak není výjimkou, že rodiče odkládají svou nepřítomnost na dobu neurčitou.

Pojďme si v této otázce už jednou provždy udělat jasno.


Každá maminka má strach

Je jasné, že v dnešní době plné nástrah máme o své dítko pořádný strach. V první řadě bychom si měly uvědomit, že neexistují žádné tabulkové předpisy, které by nám říkaly, v kolika letech zvládne dítě naší nepřítomnost. Zamyslete se nad tím, zda jste maminkou úzkostlivějšího jedince, který je na vás fixovaný, nebo naopak človíčka, který se i bez vás dokáže zabavit.

 


Postupujte po malých krůčcích
Vždy jste byla maličkému na blízku a dnes večer si chcete s partnerem vyrazit do divadla? Rovnou vám říkáme, abyste tyto plány zavrhla dříve, než si koupíte lístky. Je naprosto vyloučené, aby vaše dítě bylo poprvé samotné večer, a to ještě po dobu několika hodin. Naopak dbejte na to, abyste se nejdříve vzdálila třeba jenom na patnáct minut a viděla, jak se dítě zachovalo. Některé děti si nepřítomnosti rodičů vůbec nemusí všimnout, jiné jsou naopak smutné a uplakané. Mnozí rodiče se shodují na to, že bychom měli děti na odchod připravovat postupně. Obecně se má za to, že děti, které navštěvují první stupeň, zvládnou vaše krátké odběhnutí pro mouku do místní samoobsluhy.

 


Podle psychologů je dítě připraveno na několikahodinovou samotu až od desátého roku života. Toto tvrzení však nejde aplikovat na všechny děti, protože, jak už jsme říkali, každé dítě je jiné. Navíc většina dětí se bojí tmy, a tak svou nepřítomnost neplánujete na večer. I když vám dítě bude tvrdit, že se strašidel nebojí, po setmění může být všechno jinak.


ČTĚTE TAKÉ:

Klára z Malých lásek: Zvládnu permanentní strach o dítě?
Kdy je dobrý čas pustit děti cestovat samotné a do světa?
Dítě nechce spát samo. PORADÍME, co s tím


Důkladná příprava!
Ještě před tím, než se vzdálíte, domluvte si společná pravidla. Rozhodně zkontrolujte, zda má vaše dítě nabitý mobil a dostatečný kredit na to, aby vám v případě nouze zavolalo. Dále odstraňte všechny nebezpečné nástroje, jako je třeba ostrý nůž. Domluvte se na tom, že váš potomek nikomu neřekne, že jste mimo domov a slíbí vám, že nikomu nebude otvírat. Navíc není od věci, když svému dítěti připravíte program, díky kterému se zabaví a nestihne se mu stýskat. Pokud vás dítě poprosí, abyste nikam neodcházela, pak mu zkuste vyhovět. Opravdu je nesmírně důležité, aby dítě cítilo pocit bezpečí.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře