Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Děti tráví stále více času před televizí, tabletem či smartphonem, naprosto jim však chybí off-line hraní. Sociální sítě a digitální technologie z nich však mohou vychovat dospělé nezvládající komunikaci a vztahy!

On-line dětství ničí v dospělosti vztahy i komunikaci

Holčička s tabletem
zdroj: Getty Images Holčička s tabletem
aktualizováno 25.10.2019, 17:22 | 25.10.2019, 17:22 | doma.cz

Děti tráví stále více času před televizí, tabletem či smartphonem, naprosto jim však chybí off-line hraní. Sociální sítě a digitální technologie z nich však mohou vychovat dospělé nezvládající komunikaci a vztahy!

I malé děti tráví na internetu v průměru hodiny denně. Mobilní telefon se pro ně stal prostředkem komunikace, s vrstevníky si píšou na sociálních sítích, zatímco jim uniká off-line svět. Z běžných rozhovorů tváří v tvář pak mohou mít strach, objevují se i úzkosti, což v dospělosti může vést k problémům v mezilidských vztazích, varují psychologové.

 

Psychologové i průzkumy renomovaných institucí dlouhodobě poukazují na to, že sociální sítě mohou způsobovat deprese. Týká se to dospělých i dětí. Čas, který děti tráví na internetu, se přitom nezkracuje. Podle posledního šetření Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity z roku 2019 používají dokonce i mladší děti ve věku 9 až 10 let telefon hlavně pro on-line komunikaci a surfování na internetu. Celých 84 % českých dětí je na internetu každý den.


Děti tráví na internetu 2,5 hodiny denně


V průměru tráví české děti na internetu 2,5 hodiny denně, většinou je to pro ně zábava po škole. „Dětem proto chybí pobyt s kamarády venku, který jim přinášel cenné zkušenosti – vytvářely si přátelství, řešily konflikty, vypořádávaly se s reálnými situacemi na hřišti, na ulici, v lese. Podle slov dětí, s nimiž pracujeme, by i ven chtěly jít, ale není s kým. A pokud ano, primární zábavou není hra s míčem, ale s telefonem,“ upozorňuje psycholožka Karolína Presová, odbornice na vliv sociálních sítí na lidskou psychiku.


Podobná je i situace v zahraničí. Například odbornice Rachel Ehmke z amerického Child Mind Institute upozorňuje, že pokud děti nezískají praxi při tvorbě přátelství, v dospělosti nemusejí umět s ostatními mluvit, z konverzace mohou cítit úzkost, nejsou schopny správně číst emoce, naslouchat nebo trpělivě diskutovat. „Potvrzuje to i naše praxe. Na jednom semináři jsme s dětmi diskutovali o tom, proč je lepší mluvit z očí do očí než si psát on-line. Jeden chlapec nám řekl, že pokud s někým mluví napřímo, nemůže nic editovat nebo smazat. Děsilo ho, že co je řečeno, to je řečeno,“ dodává Karolína Presová.

 

drzé dítě
(Foto: Getty Images)


Zdravě nastavené hranice


Internet není možné ze současného světa vyškrtnout, ale podle psychologů je třeba se s ním naučit pracovat. Vedle zmíněných negativ je s ním totiž spojena také řada pozitiv. Děti se učí vyhledávat a sdílet informace nebo získat větší rozhled o světě. Nadužívání sociálních sítí ale může způsobit nízké sebevědomí nebo rychlou ztrátu motivace. Sociální sítě se tak mohou stát zdrojem pochybností dětí o sobě samých.


Řešením může být jasné nastavení pravidel používání telefonu, například přestat kontrolovat zprávy na záchodě, při večeři nebo při sledování filmu či hrách. To se podle odborníků netýká jen dětí, ale i dospělých, kteří jdou svým potomkům příkladem. Pomoci může také vymezení takzvaných free zón, kde nikdo z rodiny nebude používat mobil. Příkladem může být jídelna, ložnice nebo automobil.

 

Kam s dětmi o prodlouženém víkendu?

* Vezměte je do divadla: Legendární pohádka Lotrando a Zubejda se dočkala divadelního zpracování, v neděli 27.10. si ho můžete užít na prknech pražského Divadla Metro, od listopadu pak v Divadle pod Palmovkou. Rozverný příběh podle scénáře Zdeňka Svěráka a Karla Smyczka, chytlavé písničky oblíbené autorské dvojice Svěrák & Uhlíř, skvělé herecké výkony, to vše umocněno velkorysou výpravou, jevištními efekty a bezprostřední atmosférou živého představení. Program a více info na lotrandoazubejda.show.
 

* Do čokoládové ZOO: Dvacet čokoládových soch zvířat v životní velikosti bude v pražské Galerii Harfa k vidění až do 28. října. Obří sochy z čokolády jsou instalovány v malé džungli včetně typických zvukových efektů. U soch najdete také informační panely, z nichž se dozvíte více informací o jednotlivých vysochaných zvířatech – jako v opravdové zoologické zahradě.
 

* Do aquaparku: Poslední říjnový prodloužený víkend (26. – 30.10.) bude v Aquapalace Praha plný tajemna a pravé podzimní atmosféry. Tematické vodní hry, tvoření z různých materiálů nebo kouzlení, takové budou Tajuplné podzimní prázdniny.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Výchova dětí je nejsnazší pro Norky
3 typy výchovy: Jaká jsou úskalí domlouvání, uplácení a vyhrožování dítěti?
Maminky pozor: Přísná výchova dělá z vašich dětí lháře


Deskové hry rozvíjejí komunikaci


Pro mnoho rodičů i dětí je pak otázkou, čím vyplnit prostor v off-line světě a suplovat přitažlivost digitálních technologií. Kristýna Křížová z hračkářství Agátin svět vnímá jako ideální deskové společenské hry, tak běžné v čase našeho dětství. „Deskové hry přinášejí společné zážitky. Soustředíte se při nich jen na sebe. Starosti a lákadla sociální sítí na chvíli odložíte,“ říká. Deskovky zároveň pomáhají rozvíjet některé dovednosti, jako je trpělivost či respekt k pravidlům. Nejmenší děti se naučí barvy, tvary nebo abecedu, starší zase posilují umění komunikace, samostatného rozhodování nebo spolupráce. Hry jsou i pomůckou pro nápravu logopedických vad, pomáhají rozvíjet jemnou motoriku a s oblibou s nimi pracují pedagogové věnující se dětem s poruchou autistického spektra.


Pokud i při společné činnosti máte tendenci odbíhat nebo se dívat do telefonu, deskovky mohou být příjemnou změnou, vyžadují totiž plnou přítomnost a soustředění. O úroveň výš jsou kooperativní hry, které hráče nutí vymýšlet společně strategii, komunikovat, prosadit si vlastní názor nebo dělat kompromisy či pomáhat druhému.

 
0 hlasů
Vaše hodnocení

Přidat názor

Ke článku nejsou žádné komentáře